КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Лекція №15. Тема 11: Центральні банки.
План
1. Призначення, основи організації та роль центрального банку.
2. Функції центрального банку, їх сутність:
- забезпечення та управління пропозицією грошей;
- регулювання і контроль за банківською діяльністю;
- організація грошового обігу в країні;
- інформаційно-аналітична.
3. Роль центрального банку в проведенні грошово-кредитної політики.
Центральний банк є «банком банків», фінансовим агентом уряду при обслуговуванні державного бюджету.
Походження та розвиток центральних банків.
Інституційні основи центральних банків світу закладались протягом століть. Попередниками центральних банків можна вважати емісійні банки, які виникли порівняно нещодавно – у ХІХ ст.
Створення центральних банків відбувалося двома шляхами.
Перший шлях, його можна назвати еволюційним, - це поступове перетворення банку, який мав статус емісійного, у центральний банк Положення емісійного банку в ролі центрального банку зміцнювалося в міру того, як він брав на себе або йому делегувались певні повноваження.
Остаточним завершенням процесу становлення центрального банку можна вважати визначення на законодавчому рівні особливого статусу емісійного банку як банку банків, як органу регулювання грошового ринку. Еволюційний шлях характерний для країн, в яких на початок ХХ ст. вже існували емісійні банки.
Другий шлях – це створення центрального банку на основі спеціального закону, який передбачає особливий статус новоствореного банку з моменту його заснування.
|
|