Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Різні прийоми завершення уроку
Вправа 1.Ш. О. Амонашвілі у книзі «Добрий день, діти!» описав, як він організував закінчення першого уроку в житті першокласників:

— Давайте підсумуємо нашу роботу. Що ми робили на уроці?

— Ми перешіптувалися з вами...

— Ми лежали із заплющеними очима...

— Ми збирали в коробку слова...

— Ви говорили слова пошепки, а ми вгадували їх...

— Іще речення...

— Ми пригадували свої пустощі...

— Сміялися...

Я: Сподобався вам урок рідної мови?

— Дуже... Так... Сподобався...

Лунає мелодійний дзвінок. Перший урок закінчено.

— Наступним у нас буде урок математики! Встаньте, діти!.. Хлопчи­
ки, будьте чоловіками: заходячи до класу і виходячи з нього, першими
пропускайте дівчаток!.. Можете відпочивати!

Проаналізуйте, які педагогічні завдання поставив учитель, планую­чи саме таку ситуацію кінця уроку. Чи змінився б результат педагогіч­ної діяльності вчителя, якби він закінчив урок інакше, наприклад так: «Отже, наш перший урок закінчився. Ідіть на перерву й відпочивайте».

Які елементи підведення підсумків охоплює цей фрагмент? У якій формі воно здійснене?

Вправа 2.Проаналізуйте думку Є. Ільїна. Про які завдання заключ­ного етапу уроку йдеться?

«Одна з проблем уроку — проблема обрамлення початку та кінцівки. Перше слово зазвичай за вчителем. Його «сірник» запалює вогнище, і треба знати, з якого боку піднести його, щоб негайно отримати вогонь. А там уже від гілочки до гілочки йде полум'я, підхоплене вітром за­гального інтересу. І однак не початок, а кінець найбільше дає відчуття уроку, що відбувся. «Жаринки», образно кажучи, треба вміти збирати, зберегти тепло відпалахкотілого вогню, тобто резюмувати пошук. Ви­сновок, навіть якщо не всі гілочки встигли згоріти і стати вугликами,


нагадає про школу, де ми не просто вчимося, а спілкуємося, чогось шу­каємо, щось відкриваємо — і коли мовчимо, і коли розмовляємо».

(Ильин Е. Н. Герой нашего урока. — М., 1991. — С. 131)

Вправа 3.Порівняльна характеристика зворотного зв'язку на завершальному етапі уроку. Ознайомтеся з кількома фрагментами останніх хвилин уроків у п'ятому класі й порівняйте організацію зво­ротного зв'язку.

Урок А (математика). Вчитель робить підсумок за сім хвилин до закінчення уроку: «Діти, на сьогоднішньому уроці ми завершили тему «Винесення множника за дужки». Як ми попрацювали? (Учні жваво відповідають.)

— Де ми застосовуємо вивчений матеріал?

— Щоб бути зовсім упевненими, пригадаймо правило...

— Домашнє завдання...

— До побачення! До наступної зустрічі!

Урок Б. (історія) (Пролунав дзвоник.) Дякую вам за цікавий урок. Сьогодні ми з вами дуже добре попрацювали, повторили домашнє зав­дання й вивчили нову тему. Я гадаю, що й надалі ви будете такими ж уважними. Чи всім усе зрозуміло? Хто працював, отримує «відмінно». Молодці. Вдома підготуйтеся до невеличкої контрольної роботи. До по­бачення!

Урок В (українська мова). Записуйте домашнє завдання у щоден­ник: вправа 232, сторінка 92. Вивчите правило. Не прочитайте, а вивчіть. Урок закінчено. До побачення! Ідіть на перерву.

Урок Г. (англійська мова). Відкриваємо щоденники, записуємо до­машнє завдання: вправа 11, сторінка 89. Цей діалог ми читали, тепер його вивчити. І вправа 18 — також діалог, вивчити. Прочитаймо його зараз. Дмитро й О ля.

Діти, правильно його нам прочитали? А як потрібно? Читаємо його ще раз.

Так. Яку тему ми сьогодні вивчили і що кому не зрозуміло? (Оці­нює.)

Здайте мені зошити. До побачення!

Урок Д. (ботаніка). На сьогоднішньому уроці ми знайомилися з новою темою. Вдома ще раз прочитати цей параграф. А зараз запишіть у щоденник домашнє завдання. Подивіться, що кому не ясно? Урок закін­чено. До побачення.

Зробіть висновок: 1. На який зворотний зв'язок (змістовий, емоцій­ний) спрямовано діяльність учителя? 2. На яких елементах змістового зворотного зв'язку зосереджено увагу вчителів? 3. Який зворотний зв'я­зок отримав учень на цих уроках? Чи повний цей зворотний зв'язок? 4. На яких з цих уроків створюється атмосфера довіри й комфорту, що


забезпечує творчу діяльність учнів? 5. Спрогнозуйте, як впливає час, визначений для підсумку, на характер взаємодії вчителя й учнів. 6. Які прийоми домінують у вчителів?


Поделиться:

Дата добавления: 2014-12-30; просмотров: 271; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав

lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.005 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты