КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІУ процесі пиляння деревина розділяється на частини. Пилки для пиляння деревини вручну являють собою тонку сталеву стрічку від 0,4 до 1,5 мм завтовшки з насіченими на одній з її кромок зубами. Весь ряд насічених зубів називається зубчастим вінцем. Кожен зуб — це самостійний різець. Розрізняють такі елементи зубів пилки: передню різальну кромку 1, дві бічні кромки 2 і 3 та поверхні 5 і 4, які називаються відповідно передньою і задньою гранями (рис. 8). Простір між передньою і задньою гранями зуба називається западиною. Розміри зубів характеризуються кроком і висотою. Кроком називається відстань між вершинами сусідніх зубів і позначається буквою Р. Відстань між вершиною зуба та його основою називається висотою зуба і позначається буквою Н. Залежно від форми зуба та призначення пилки поділяють на поздовжні, поперечні й універсальні.; Поздовжні пилки призначені для пиляння деревини уздовж волокон7іЗуби цих пилок мають форму косокутного трикутника. Кут загострення зуба пилки дорівнює 40...60°. Передня різальна кромка зуба розташована під прямим кутом до полотна і при поздовжньому пилянні вона ріже в торець. Бічні кромки при цьому сколюють або розділяють волокна деревини. Поперечні пилки призначені для пиляння деревини впоперек волокон, їх зуби мають форму рівнобедреного або рівностороннього трикутника в кутом при вершині 60...70°.
Рис. 8. Елементи зубів пилки: 1 — різальна кромка; 2 — бічні кромки; 4 — задня грань; 5 — передня грань; Р — крок зубів; Н — висота зуба. Бічні грані зуба заточують під гострим кутом до полотна, в результаті чого на вершині зуба утворюється вістря, яке розрізує волокна деревини. Універсальні пилки мають зуби у вигляді прямокутних трикутників, прямий кут яких спрямовані у бік пиляння. Зубці пилки заточують так, щоб передня різальна кромка була перпендикулярною до полотна або утворювала з ним кут 75... 80°. Така форма зуба дає змогу пиляти деревину як у поздовжньому, так і в поперечному напрямі. Кут загострення дорівнює 50...60°. Працюючи ручними пилками, треба мати на вазі, що поздовжні та універсальні пилки ріжуть тільки в одному напрямі під час руху від себе. Поперечні пилки ріжуть однаково як під час руху від себе, так і до себе (вперед і назад), що є результатом форми і загострення зубів. Залежно від призначення розрізняють пилки з малим і великим кроком.) Пилки з великим кроком мають збільшену западину між зубами, і їх застосовують для пиляння м'яких порід деревини. Збільшення западини пояснюється тим, що при пилянні м'яких порід знімається багато деревини, яка повинна вміститися в западині між зубами. {Пилки з малим кроком застосовують для пиляння деревини твердих порід.: У процесі пиляння полотно пилки заглиблюється в деревину. Між стінками пропилу і полотном виникає тертя. В міру проникнення полотна пилки в деревину тертя між бічними поверхнями пропилу і полотном пилки може досягти такої величини, коли пиляння стане неможливим. Щоб зменшити тертя, ширина пропилу повинна бути більшою від товщини полотна пилки. З цією метою зуби пилки розводять — по черзі відгинають у різні боки на одну й ту саму величину (рис. 3). У правильно розведеної пилки ширина пропилу становить 1,5... 2 товщини полотна пилки.
|