КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Частка НЕ пишеться
Якщо це іменник. РАЗОМ: - коли слово без не не вживається: неук, невдаха; - у префіксах недо-, що мають значення неповної дії: недоробка, недооцінка; - якщо слово можна замінити синонімом: нещастя (лихо), неволя (рабство). ОКРЕМО: - якщо заперечує лексичне значення слова. - протиставлення в реченні може бути відсутнє, проте його можна домислити: Не борода робить чоловіка мудрим.
ЧЕРЕЗ ДЕФІС пишеться частка не, вживана як префікс в іменниках – власних назвах: не-Європа.
Якщо це прикметник. РАЗОМ: - коли слово без не не вживається: негайний, невгамовний; - коли можна замінити його синонімом: невисокий (низький), невеселий (сумний); - не пишеться разом з прикметниками дієприкметникового походження на -анн(ий), -янн(ий), -енн(ий): неподоланний, незрівнянний, незліченний. ОКРЕМО: - якщо не вживається для заперечення наявності ознак предмета: не веселий хлопець - якщо між не і прикметником-присудком за змістом речення можна вставити слова є, був, була тощо: Після дощу капелюх не потрібний (не буває потрібний). - якщо прикметники мають пояснювальні слова з ні або далеко, аж ніяк, зовсім: нікому не відомий, далеко не приємний.
Якщо це прислівник. РАЗОМ: - якщо слово не вживається без не: негайно, невинно; - коли його можна замінити синонімом: недалеко (близько), невисоко (низько); - коли прислівник закінчується на -анн(о), -янн(о), -енн(о): несказанно, незбагненно, незрівнянно; - у складі префікса недо-, який означає якість, що виявляється неповною мірою: недовгочасно, недосконало. ОКРЕМО: - при наявності протиставлення: Роби не кревно, а певно.(Нар. творч.); - коли в реченні щось заперечується: Говори не пишно, щоб на зле не вийшло - з підсилювальними прислівниками та незмінними присудковими словами: не дуже. - при словах, що пишуться через дефіс: не по-людськи, не по-українському.
Якщо це дієприкметник. РАЗОМ: - якщо слово без не не вживається: невблаганий; - у складі префікса недо-, який означає якість, що виявляється неповною мірою: недочутий; - якщо дієприкметник виступає означенням без пояснювального слова: лежав незаповнений бланк, знявся нестихаючий шум. ОКРЕМО: - при протиставленні: не шанований, а зневажений; - якщо при дієприкметнику-означенні є пояснювальне слово: не знаний (де?) тут - коли дієприкметник виступає присудком: Поле не міряне, вівці не лічені, пастух рогатий.
Якщо це дієслово. РАЗОМ: - без не не вживається: незчутися, ненавидіти; - частка не надає дієслову нового значення (можна замінити синонімом): непокоїтися (хвилюватися), неславити (ганьбити); - у складі префікса недо-, що означає неповноту дії: недобачати, недочувати. В інших випадках дієслова з не пишуться окремо!
Якщо це дієприслівник. Разом, коли слово без не не вживається: нехтуючи, ненавидячи; у префіксі недо-, який указує на неповноту дії: недобачаючи. В інших випадках не з дієприслівниками пишеться окремо: не знаючи, не сказавши. Якщо це числівник, сполучник, частка, вигук, прийменник, більшість займенників, то частка не пишеться окремо.
|