КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Концептуальна модель фінансового обліку.Для організації обліку і технології обробки даних важливого значення набуває концептуальна модель, під якою розуміють фундаментальні поняття, котрі визначають будову й структуру фінансового обліку. Одним із таких понять є моделювання явищ і процесів. Моделювання означає відтворення характеристик об’єкта, який досліджується і недоступний для безпосереднього вивчення (фінансовий облік і є таким об’єктом ) на іншому об’єкті ,спеціально створеному для дослідження (модель обліку). Між об’єктом дослідження і його моделлю повинна існувати подібність ,яка полягає в аналогічності функцій,здійсню вальних об’єктом і моделлю. Розробка концептуальних основ фінансового обліку стає актуальною у період переходу України до ринкової економіки та інтеграції у світове співтовариство. Концептуальна основа ґрунтується на закономірностях організації та методології фінансового обліку ,які відбувалися у другій половині 20-го століття. Намагання гармонізувати і стандартизувати облік в різних країнах ,у т.ч.й в Україні ,пояснюється такими причинами: - забезпечення інвесторів у достовірній інформації; - полегшення роботи транснаціональних корпорацій; - спільне використання бухгалтерських знань сприятиме вільному переміщуванню бухгалтерів з однієї країни в іншу та наданню допомоги країнам у яких є дифіціт спеціалістів. Аналіз розвитку національних систем бухгалтерського обліку дозволяє систематизувати всі існуючі моделі у чотири типи: 1) системи обліку та звітності ,які орієнтуються на макроекономіку; 2) системи обліку та звітності ,які базуються на мікроекономіці; 3) системи обліку та звітності розуміють як автономні дисципліни ,що розвиваються ,виходячи з прагматичних завдань бізнесу; 4) системи уніфікованого бухгалтерського обліку та звітності , що використовуються урядами держав для моніторингу,контролю за економікою.
Концептуальну основу треба розробляти ,починаючи з характеристик облікової інформації,до яких відносять: - види обліку та їх мета - якісні характеристики інформації - групи користувачів і методи задоволення їх потреб - обмеження обліку і ставлення до окремих п-ців ,форм і змісту інформації. Другим етапом є розробка структури й змісту концептуальної моделі обліку: - визначення бухгалтерського обліку як системи,що складається з окремих підсистем і основних завдань кожної із них ; - теоретична модель побудови обліку; - категорії обліку,закономірності ,термінологію; - визначення суб’єктів і об’єктів обліку таїх облікове тлумачення; - розробка моделі облікової політики держави.
Фінансовий облік організовується за єдиними правилами або принципами,які можна назвати закономірностями методології обліку.До таких закономірностей відносять: - принцип собівартості (елементи фінансової звітності оцінюють як оплачені гроші плюс поточна ціна всіх отриманих грошових компенсацій ); - принцип реалізації (виручка-витрати=прибуток); - принцип погодженості (доход за період порівнюється з витратами за такий же період); - принцип повного розкриття інформації(подається фінансова звітність і даються примітки щодо оцінки окремих статей звітності).
До процедур обліку відносять : - вимоги до документування господарських операцій; - збір та обробка документів; - способи групування даних; - послідовність запису операцій у регістри синтетичного і аналітичного обліку; - заповнення Головної книги; - заповнення форм фінансової звітності. Концептуальна модель фінансового обліку в Україні певною мірою розкривається у законі про бух.облік та фінансову звітність, у плані рахунків, у стандартах бух.обліку.
|