КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
ЛІТЕРАТУРА. Кормич Л., Багацький В. Історія України⇐ ПредыдущаяСтр 25 из 25 Кормич Л., Багацький В. Історія України. Підручник. – К., 2004, с. 364-372, с. 591-607.
Розкриваючи перше питання, слід звернути увагу на те, що процес повернення України до мирного життя відбувався у надзвичайно важких і суперечливих умовах. Матеріальні втрати за роки Великої Вітчизняної війни становили 200 млрд. доларів Україна була пограбована і Німеччиною, і СРСР. Відбудова здійснювалася: - руками і коштами українського народу; - головний напрямок – відновлення важкої промисловості; - легка, харчова галузі вважалися другорядними; - особливо важке становище в сільському господарстві; - голод 1946-1947 рр.; - проведення грошової реформи в 1947 р. Розглядаючи друге питання, треба усвідомити, що суспільно-політичне життя у повоєнні роки залишалось надзвичайно складним і суперечливим: - відновлювалися традиційні для радянської системи політичні форми, зберігалися і посилювалися обмеження і деформації; - пожвавилась робота рад, профспілок, інших громадських організацій. При висвітленні третього питання зверніть увагу на те, що важливою складовою повоєнної відбудови України було поновлення культурного життя, а системи народної освіти. В державі для цього не вистачало коштів. Багато зробила громадськість. Це дало змогу в 1953 р. здійснити перехід до обов’язкової семирічної освіти, відновили свою роботу вузи і технікуми. Активно працювала АН України. Українська культура і література збагатилися високохудожніми творами. Але в той же час заважали ідеологічна непримиримість, гоніння на творчий пошук, постійне переслідування на інакомислячих. Великоруський шовінізм, “Жданівщина” нанесли в цей період відчутного удару по українській культурі. Переходячи до четвертого питання зверніть увагу на те, що у другій половині 40-х років – на початку 50-х відновився процес радянізації західноукраїнських земель: - в Західну Україну направляли на роботу (переважно зі Східної України) працівників; - створювали мережу більшовицьких, комсомольських організацій; - швидка індустріалізація; - насильницька колективізація сільського господарства; - депортація місцевого населення; - антицерковна політика. В цих умовах відбувається активізація збройної боротьби ОУН-УПА.
Питання, які студент повинен самостійно вивчити і висвітлити на співбесіді з викладачем: 1. Якими були наслідки Другої світової війни для економіки України? 2. Якими шляхами йшла післявоєнна відбудова народного господарства? 3. Що спричинило труднощі в сільському господарстві й голод 1946-1947 рр.? 4. Чим відзначалося суспільно-політичне життя України в повоєнні роки і які в ньому були суперечності? 5. Охарактеризуйте боротьбу ОУН-УПА в 1944-1952 рр. 6. Заповнити таблицю: “Українська культура в повоєнні роки”:
Проблемні завдання: 1. Покажіть наслідки сталінського керівництва в повоєнні роки в Україні. 2. Розкрити причини і наслідки політики русифікації в Україні в повоєнні роки. Заповнити таблицю:
|