КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Основні показники пожежовибухонебезпечності деяких горючих газів
Примітка:* Густина в зрідженому стані. Нижню та верхню межу поширення полум'я (спалахування) С суміші кількох горючих речовин при початковій температурі суміші 25 °С можна орієнтовно визначити за формулою Ле-Шателє: (8.21) де п — кількість горючих компонентів суміші; Ск — концентрація к-то компонента в суміші; Стк — концентраційна межа (НКМ або ВКМ) поширення полум'я к-го компонента суміші. Приклад 8.4.Визначити нижню та верхню концентраційні межі спалахування суміші природного газу, до складу якого входять: метан — 80%, етан — 10%, пропан — 5% та бутан —5%. Знайшовши за табл. 8. 8 НКМ та ВКМ усіх складників природного газу визначаємо за формулою 8.21 його нижню та верхню концентраційні межі спалахування: об’єм., об’єм. Приклад8.5. Визначити нижню концентраційну межу спалахування в г/м3 розчинника Р-4, який складається з бутилацетату — 12%, ацетону — 26% та толуолу — 62%. Для розрахунку необхідно перевести концентрації із об'ємних одиниць в масові за формулою 8.20, попередньо визначивши молекулярну масу складників розчинника Р-4 (табл. 8.4) та значення їх НКМ (табл. 8.7):
10*92,14*1,3 для толуолу Ст =------------------ — = 53,5 г/м3; 22,4 10*58,08*2,2 для ацетону С. =------------- = 57,0 г/м3; 22,4
г/м³ Наближено нижня концентраційна межа спалахування розчинника Р-4 буде становити . Приклад 8.6.Визначити, яка кількість бензину може створити вибухонебезпечну концентрацію у приміщенні, вільний об'єм якого становить VВІЛ = 100 ж3. Розрахункова кількість парів бензину пг, яка може створити вибухонебезпечну суміш з концентрацією на рівні нижньої концентраційної межі Снкм = 0,76% становить: або 0,76*3,5=2,66 кг. де 3,5 кг/' м3 — густина парів бензину (табл. 8.4). Оскільки густина бензину становить 730 кг/м3, то 2,66 кг бензину в рідкому стані займає об'єм 3,64 л. Таким чином, 3,64 літра автомобільного бензину може створити в приміщенні з вільним об'ємом 100 м3 вибухонебезпечну концентрацію при умові його повного випаровування. Приклад 8.7.В приміщенні фарбувального цеху об'ємом Упр = 800 м3 можливе розлиття ацетону, який використовується як розчинник. Для зменшення площі розлиття, а відтак і випаровування ацетону на дільниці приготування та змішування фарби площею 9 м2 підлога виконана на 3 см нижче рівня підлоги цеху. Температура в приміщенні 20 °С. Розрахувати, яка кількість ацетону може створити у приміщенні вибухонебезпечну концентрацію з повітрям і за який час. Розглянемо критичну ситуацію, коли в результаті відключення електроенергії витяжна вентиляція цеху не працює. Кількість парів ацетону т, що може створити вибухонебезпечну концентрацію при нижній концентраційній межі спалахування, Снш = 2, 2% (табл. 8.7), становить:
м³ або кг де 2 кг/м3 — густина парів ацетону (табл. 8.4). Визначимо час Т випаровування ацетону при його розлитті в кількості, достатній для утворення вибухової суміші с, або 1,3 години, де W— інтенсивність випаровування (табл. 8.4); F — площа випаровування.
|