Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АвтомобилиАстрономияБиологияГеографияДом и садДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеталлургияМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРелигияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияТуризмФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроникаОсновні чинники ризику в різних видах туризму, методи їх профілактики і надання першої допомоги
Читайте также:
  1. I. Методика диагностики объема восприятия.
  2. I. Организационно-методический раздел.
  3. II. 1. Методические указания к выполнению контрольных заданий
  4. II. Методика исследований
  5. II. Методические рекомендации.
  6. II. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  7. II. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  8. II. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  9. II. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  10. II. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ

За видами туризму «локалізація» травм найбільш проста в піших подорожах: більшість травм припадають на ноги і, як правило, виявляється у вигляді потертостей, наминів шкіри стопи і пошкоджень зв'язкового апарату суглобів (гомілковостопного або колінного).

На водних активних маршрутах можуть бути травми рук — садно, зриви шкіри, тріщини, розтягування зв'язок променезап'ясткових суглобів. Іноді потертості сідниць і спини, розтягування спинних м'язів, забиття. Нерідкі радикуліти, ангіни, опіки від надмірної освітленості сонцем. Найбільша небезпека травм на воді пов'язана з можливістю утеплення (асфіксією).

При заняттях зимовими видами туризму характерні пошкодження сумочно-зв'язкового апарату гомілковостопних і колінних суглобів: травми передніх зв'язок і кісточок гомілковостопи при падінні назад. Поширене обмороження пальців і п'ят ніг, пальців і зап'ястя рук, носу, вух, щік. Нерідкі випадки опіків полум'ям багаття і гарячою їжею.

До найчастіших травм у гірських і спелеологічних (печерних) подорожах належать: потертості шкіри, опіки долонь (іноді спини і сідниць) тертям при неправильній роботі з мотузкою, забиті рани, в окремих випадках струси мозку, пошкодження внутрішніх органів, переломи кінцівок. Для гірського туризму характерні також місцеві обмороження, опіки і захворювання очей при засліплюючому сонці.

У веломандрах можуть статися потертості внутрішніх поверхонь стегон і долонь рук, розтягування зв'язкового апарату нижніх кінцівок. Деколи під час швидкої їзди в очі потрапляють смітинки, дрібні комахи. Як результат падінь не виключені обширне садно, забиття. Іноді трапляються переломи (найчастіше ключиць), струс мозку і забито-рвані рани.

В умовах автономного існування людини в природі, коли на перше місце висувається тільки одна мета — вижити, особливого значення набувають так звані стресори виживання. Вони справляють найбільш несприятливий вплив на організм людини, серйозно впливають на тривалість гранично допустимих термінів автономного існування. До основних стресорів відносять: з чинників навколишнього середовища — холод, жара; з чинників психофізіологічної природи людини — біль, голод, спрага, перевтома, смуток, страх.

Холод. Знижуючи фізичну активність і працездатність, холод справляє негативний вплив на психіку людини. Ціпеніють не лише м'язи, ціпеніють мозок, воля, без якої будь-яка боротьба приречена на поразку. Тому в зоні низьких температур, наприклад, в Арктиці, діяльність людини починається із заходів щодо захисту від холоду: будування притулку, розведення вогню, приготування гарячої їжі та пиття.Спека. Висока температура навколишнього середовища, особливо пряма сонячна радіація, викликає в організмі людини значні зміни, іноді за відносно короткий час. Перегрів організму порушує функції органів і систем, послаблює фізичну і психічну діяльність. Украй небезпечна дія високих температур при нестачі питної води, оскільки в цьому випадку разом з перегрівом розвивається обезводнення організму. Спорудження сонцезахисного тенту, обмеження фізичної активності, економне використання запасу води — заходи, що значно полегшують стан людей, котрі потерпають в пустелі або в тропіках.

Біль. Біль — це нормальна фізіологічна реакція організму, що виконує захисну функцію. Людина, позбавлена больової чутливості, наражається на серйозну небезпеку, оскільки не може своєчасно усунути загрозливий чинник. Але, з іншого боку, біль завдає страждань, дратує, відволікає людину, а тривалий, сильний, безперервний біль впливає на її поведінку, на всю її діяльність. І водночас, людина виявляється в змозі впоратися навіть з дуже сильними больовими відчуттями, подолати їх. Зосереджуючись на вирішенні дуже важливого, відповідального завдання, вона здатна на якийсь час «забути» про біль.Голод. Сукупність відчуттів, пов'язаних з потребою організму в їжі, можна розглядати як типову, хоч і дещо сповільнену стресову реакцію. Відомо, що людина може обходитися без їжі протягом тривалого часу, зберігаючи працездатність, проте багатоденне голодування, а при недостачі води особливо, ослабляє організм, знижує його стійкість до впливу холоду, болі тощо. Оскільки аварійний харчовий раціон, звичайно, розрахований лише на кілька діб харчування, джерелом харчових запасів повинне стати зовнішнє середовище за рахунок полювання, рибного лову і збирання дикорослих їстівних рослин.

Перевтома. Своєрідний стан організму, що виникає після тривалої (а іноді короткочасної) фізичної або психічної напруги. Перевтома приховує в собі потенційну небезпеку, оскільки притупляє волю людини, робить її поступливою до власних слабкостей. Уникнути перевтоми і швидко відновити сили дозволяє правильний, рівномірний розподіл фізичних навантажень, своєчасний відпочинок, який всіма доступними засобами треба робити якомога повноціннішим.

Смуток. Психічний стан, викликаний самотністю, провалом задуманих планів невдалими спробами встановити зв'язок, дістати воду і їжу. Його розвитку сприяє незанятість, монотонна одноманітна робота, відсутність ясної мети. Цього стану цілком вдається уникнути при покладанні на себе певних обов'язків, добиваючись їх неухильного виконання, ставлячи перед собою конкретні і здійснимі завдання.Страх. Одна з форм емоційної реакції, що виникає в результаті аварійної ситуації. Страх — це відчуття, яке викликається дійсною або уявною небезпекою (очікування болю, страждання тощо).

Паніка (несвідомий страх). Психологічний стан, викликаний загрозливим впливом на життя зовнішніх умов і який виражається у відчутті гострого страху, що охоплює людину або безліч людей, нестримно і неконтрольовано прагнучих уникнути небезпечної ситуації. Паніка може виникнути навіть тоді, коли відсутня реальна загроза, а люди піддаються масовому психозу. При цьому багато в кого притупляється свідомість, втрачається здатність правильно сприймати і оцінювати обстановку.

Панічні реакції у дітей, підлітків, жінок і літніх людей виявляються у вигляді сильного розслаблення, млявості дій, загальної загальмованості і в крайньому ступені - повній нерухомості, коли людина фізично не здатна діяти і виконувати команди. Решта людей, як правило, хаотично рухається, прагнучи скоріше від реальної або уявної небезпеки.

Контрольні питання і завдання

1. Які вимоги до забезпечення безпеки життєдіяльності туриста існують у різних видах туризму?

2. Як проводиться забезпечення безпеки життєдіяльності туриста в родієвому туризмі?

3. Наведіть особливості паломницького туризму в різних релігіях.

4. За рахунок чого розвивається лікувально-оздоровчий туризм?

5. Як проводиться забезпечення безпеки життєдіяльності туриста на пляжі?

6. Охарактеризуйте методику проведення пішохідного туризму.

7. Перерахуйте засоби подачі сигналів лиха та опишіть яким чином їх можна подавати.

8. Які види велотуризму існують?

9. Наведіть заходи забезпечення безпеки у велотуризмі.

10. Що таке сільський туризм?

11. Як можна забезпечити безпеку туриста в агротуризмі?

12. Назвіть правила поведінки туристів на природі.

13. Охарактеризуйте кінний туризм і техніку безпеки в кінному поході.

14. У чому полягає сутність техніки безпеки в мисливському туризмі?

15. Назвіть правила безпеки при поводженні з мисливською зброєю.

16. Які існують види екстремального туризму?

17. Як забезпечується безпека життєдіяльності туристів у гірських видах туризму?

18. Назвіть та дайте визначення водним видам екстремального туризму.

19. Наведіть основні правила виживання людини в екстремальних умовах.


Дата добавления: 2015-08-05; просмотров: 10; Нарушение авторских правlektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2021 год. (0.01 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты