КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Практичне (семінарське) заняття №2.1.3
Тема:Системи трудового навчання та їх використання в сучасних умовах. Мета:Засвоїти знання про системи трудового навчання та визначити умови їх використання в сучасній школі. ЧАС: 2 години аудиторних занять і 2 години самостійної роботи. ЗВІТ: конспект теоретичного матеріалу згідно плану заняття, відповіді на питання для роздумів і виконання завдання і тестів. ЛІТЕРАТУРА: 45, 72, 73, 77, 115, 152, 216, 217, 218, 230, 242.
План 1. Характеристика предметної системи трудового навчання та умови її використання в сучасній школі. 2. Характеристика операційної системи трудового навчання та умови її використання на сучасному етапі розбудови загальноосвітньої школи. 3. Характеристика операційної-предметної системи трудового навчання та шляхи її використання в сучасних умовах реформування школи. 4. Характеристика моторно-тренувальної системи та шляхи її використання в сучасній школі. 5. Характеристика операційно-комплексної системи та умови її використання в сучасних загальноосвітніх навчальних закладах. 6. Характеристика проблемно-аналітичної системи та шляхи її використання і загальноосвітніх навчальних закладах.
Питання для роздумів: 1. Чому, на вашу думку, предметна система трудового навчання в чистому вигляді в сучасних умовах не використовується. 2. Що було причиною переходу від операційної до операційно – предметної системи трудового навчання? 3. Що спричинило створення ЦІП, який очолював О.К.Гастєв, моторно – тренувальної системи? 4. На снові об’єднання яких систем будувалася операційно – комплексна система трудового навчання? 5. Чому саме в 60-х роках ХХ ст. виникла проблемно-аналітична система трудового навчання? 6. Який, на вашу думку, один суттєвий недолік мають всі системи трудового навчання? 7. Яка з розглянутих систем трудового навчання для 5-9-х класів, на Вашу думку, є найприйнятнішою в сучасних умовах?
Завдання 1. Розглянути, проаналізувати та скласти анотації на запропоновані статті: · Морев О. Формування загальнотрудових умінь у різних дидактичних системах трудового навчання // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2005. − №5. – С. 2-4. · Коберник О.М., Філімонов Ю.С. Еволюція систем трудового навчання в умовах реалізації освітньої галузі «Технологія» // Педагогіка і психологія. Вісник Академії педагогічних наук. – 2007. – №1. − С.114-123.
Тестові завдання 1. Ким була розроблена предметна система трудового навчання? а) О.К. Гастєвим; б) О.М. Коберником; в) Отто Соломоном; г) Д.К. Совєткіним. 2. На основі чого побудована операційна система трудового навчання? а) на основі виконання тренувальних вправ; б) на основі двохфазового навчання; в) на основі виконання комплексу операцій; г) на основі виготовлення учнями предметів. 3. На скільки періодів поділялося навчання за операційно-предметною системою трудового навчання? а) два; б) три; в) чотири; г) п’ять. 4. Суть якої системи полягає в наступному: Створення спеціальної системи тренувань, спрямованих на формування у людини трудових установок, які створюють у відповідних поєднаннях виробничі прийоми: а) проблемно-аналітичної; б) операційно-предметної; в) проблемно-аналітичної; г) моторно-тренувальної. 5. Яка з систем трудового навчання була розроблена в Радянському союзі в 30-х роках? а) предметна; б) операційна; в) операційно-предметна; г) операційно-комплексна. 6. Для навчання за проблемно-аналітичною системою використовуються: а) методичні вказівки; б) інструкції − алгоритми; в) картки − завдання; г) технологічні карти.
|