КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Функція корисності з інтервальною нейтральністю.Функція корисності з інтервальною нейтральністю відображає відношення до ризику особи, що приймає рішення за умов, коли результат знаходиться в певних межах. Якщо йдеться про весь інтервал змінення результатів, корисність якого оцінюють, то тут відношення до ризику не буде нейтральним. Один із типів функції з інтервальною нейтральністю до ризику має такий вид. U(x) = min (aix + bi). Якщо ai> 0, то U(x) – зростаюча функція корисності, що характеризує несхильність до ризику, оскільки вона є опуклою вгору (рис. 5.4).
Рис. 5.4. Інтервальна нейтральність (глобальна несхильність) до ризику Часто U(х) представляють у виді: a1х + b1, 0 ≤ x ≤ x1, a2x + b2, x1 ≤ x ≤ x2, U(x) = anx + bn, xn 1 ≤ x ≤ ∞.
де a1>a2 ……… > an, a b1 < b2 < bn, x1, x2, xn-1 – точки перетину графіків функцій a1x + b1 та a2x +b2, a2x +b2таa3x + b3 і т.д. Оскільки будь-який з доданків корисності не змінює її стратегічну еквівалентність, приймають b1=0. На інтервалах [0, х1], [х1, х2], , [хn-1, ∞] функція буде нейтральною до ризику. За допомогою функцій з iнтервальною нейтральністю до ризику можна з будь-якою точністю апроксимувати нелінійні функції корисності. Для зручності інтервали нейтральності до ризику класифікують. Наприклад, інтервал [0,х1], зображений на рис. 5.4, є інтервалом з високою граничною корисністю, [х1, х2] — з середньою, [х2, ∞] - з низькою. Функції інтегрально-нейтральні до ризику в багатьох випадках дають можливість перейти до лінійних залежностей. Нехай виникає потреба в максимізації функцій корисності U(x) = min (aix + bi): U(x) = (aix + bi) → , де у — вектор параметрів деякої системи; D — множина допустимих пар (х,у). Вважається, що ця задача еквівалентна задачі з лінійною функцією корисності: U → ; U ≤ aix + bi; (i = 1, n; (x,y) D). Якщо вектор результатів f складається з одного елемента (одноцільова задача), то відношення до ризику суб'єкта керування можна описати за допомогою функції корисності U(f). Існує досить багато конкретних типів функцій корисності. Розглянута функція з інтервальною нейтральністю до ризику U(f) = (aif + bi), де a1 > a2 > … > an та 0 ≤ b1 < b2 ,< … < bn відображає глобальну несхильність до ризику на окремих інтервалах. Функція U(f) = (aif + bi), де 0 < a1 < … < an та 0 ≥ b1 > b2 > … > bn,відображає глобальну схильність до ризику.
|