КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Пояснення до термінів. Велика хартія вольностей –договір (підписаний у 1215 р.), що обмежував в інтересах аристократії права короляВелика хартія вольностей –договір (підписаний у 1215 р.), що обмежував в інтересах аристократії права короля, надавав деякі привілегії лицарству, городянам та заможним селянам. Досі входить до числа актів конституції Великої Британії. Генеральні штати –загальнофранцузьке зібрання представників трьох станів суспільства доби станово-представницької монархії. Гофти –великі землевласники у Німеччині, які вийшли з королівських чиновників. Інвеститура –обряд офіційного введення васала у володіння землею. Інтендант –посадова особа у Франції, яка здійснювала політику центру на місцях; вона інспектувала суд, адміністрацію міст, фінанси. Канонічне право – сукупність правових та релігійних норм, створених церквою для регулювання відносин всередині церковної організації, а також між церквою та світськими особами. Магдебурзьке право – феодальне право міського самоврядування. Виникало в ХІІІ ст. Встановлювало порядок виборів, функції і повноваження органів міського самоврядування, суду, купецьких та цехових об’єднань. Манор – сукупність земельних володінь окремого феодала; став основою феодального господарства в нормандській Англії. Паризький парламент – найвища судова палата і найвища апеляційна інстанція феодальної Франції. Станово-представницька монархія – різновид монархічної форми правління, за якої влада правителя держави до певної міри обмежувалася станово-представницькими установами. Фрігольдери– в феодальній Англії вільні власники землі. Щитові гроші– податок «на щит», воєнний податок, який збирався у середньовічній Англії із держателів ленів замість персональної військової служби.
Питання та завдання до самоконтролю 1. Дайте визначення станово-представницькій монархії. 2. У чому полягала різниця між статусом серва та вілана ? 3. Поясніть, у чому суть реформ Людовика ІХ. 4. Розкрийте зміст «Великого березневого ордонансу». 5. Що таке талья? Коли і за яких обставин вона була запроваджена у Франції ? 6. Роз’ясніть, в чому полягають принципи «превентивного права» короля і «королівські випадки» у Франції ? 7. З яких компонентів складалася судова система у середньовічній Франції? 8. Для чого формувалася «Книга страшного суду»? І які її наслідки для англійського середньовічного суспільства? 9. Розкрийте зміст «Великої хартії вольностей». 10. Дайте зрівняльну характеристику «Оксфордським провізіям» та «Вестмінстерським провізіям». 11. Який парламент у Англії стали називати «зразковим» ? 12. Охарактеризуйте коло повноважень англійського парламенту. 13. Які особливості виборчого права в Англії? 14. Розтлумачте поняття «загальне право» та «право справедливості» у Англії ? 15. Розкрійте компоненти судової системи середньовічної Англії.
|