Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Апробація сортових посівів.
Мета апробації сортових посівів – визначити придатність насінницьких посівів для використання їх врожаю на насіння. При цьому оцінюють сортові якості посівів і якість робіт на насінницьких посівах та ділянках гібридизації. Одночасно з оцінкою чистосортності визначають засмічення посіву іншими культурами та бур’янами, насіння яких важко відокремлюється при машинному очищенні насіння, а також карантинними, злісними і отруйними бур'янами, встановлюють ступінь ураження посівів хворобами та шкідниками сільськогосподарських рослин. Перевіряють виконання господарством обов’язкових заходів насінництва – додержання просторової ізоляції, якості, робіт, агротехніки, сортових прополювань, підготовки насінницьких токів та насіннєсховищ, правильність ведення документів на сортові посіви і насіння. Апробації підлягають всі сортові посіви, урожай з яких призначається на насіння.

В дослідних господарствах науково-дослідних закладах і учгоспів ВУЗів і технікумів апробацію проводить комісія в складі агрономів обласного управління сільського господарства, районної насіннєвої інспекції, селекціонера по даній культурі в присутності агронома-насінника господарства. В колективних та інших господарствах цю роботу виконують агрономи господарств, які пройшли спеціальну підготовку.

Методичну підготовку та контроль якості апробації в районі або групі господарств здійснюють найбільш досвідчені спеціалісти. Вони й затверджують акт апробації.

Сортові посіви обстежують в таку фазу розвитку, коли добре видно характерні сортові ознаки. У більшості польових культур це кінець воскової і початок повної стиглості, коли проявляються забарвлення колоса і зерна. Сорти картоплі, багаторічних бобових і злакових трав апробують в фазі цвітіння.

Обстеження посівів проводять відповідно “Інструкції по апробації сортових посівів”. Роботу починають з перевірки документів на насіння, яким засіяна ділянка, що апробуються. Якщо сівба проведена своїм насінням, то повинен бути акт апробації минулого року, в якому вказані сортові якості насіння, репродукція. У випадку сівби купленим насінням подають документ “Свідоцтво на насіння” (для першої і слідуючи репродукцій) або “Атестат на насіння” ( для еліти, супереліти і розсадників первинного насінництва). При відсутності документів апробація не проводиться, і посів виключається із сортових.

Апробатор виїжджає в поле і установлює, чи відповідає посів документам, чи видержана просторова ізоляція, а також визначає ступінь засміченості другими сортами. Якщо посів дуже засмічений, а насіння з цієї ділянки дефіцитне, то організують видове і сортове прополювання.

Техніка роботи по сортовому оцінюванню посіву пшениці така : члени комісії, проходячи поле по найбільшій діагоналі, через рівні проміжки в 100 місцях оглядають по 15-20, а всього не менш 1500 стебел (табл.8). У кожному місці підраховують стебла сорту, що апробується, домішки інших сортів, стебла важковідокремлюваних культур і бур'янів, а також карантинних, отруйних і злісних бур'янів.

Результати аналізу записують у журнал і визначають процент чистосортності і різних домішків.

До важковідокремлюваних культур відносять :

- в озимій пшениці – ячмінь, жито;

- в ярій пшениці – ячмінь, гречка;

- в ячмені – пшениця, овес;

- в вівсі – ячмінь, жито;

- в трітікале – пшениця, жито, ячмінь;

Якщо загальна засміченість такими культурами не перевищує 2%, то дають вказівки господарству на ретельне очищення; якщо перевищує 3%, то посіви визначаються непридатними для насіннєвих цілей.

В посівах розсадників розмноження першого року важковідокремлювані культури не допускаються. В посівах розсадників розмноження другого року, супереліти та еліти допускаються домішки культур, які важко відокремлюються, не більш 0.1%.

 

Таблиця 8

Нормативні вимоги при апробації посівів зернових і зернобобових культур та соняшнику.

Культура Фаза розвитку Гранична площа огляду, га. Пункти огляду, шт. Стебелин не менше, шт. Просторова ізоляція (не менше), м.  
 
Пшениця Воскова стиглість -  
Ячмінь Воскова стиглість -  
Овес Воскова стиглість -  
Тритікале Воскова стиглість  
Жито Молочна стиглість  
  Просо Проявлення забарвлення квіткових плівок у верхній частині волоті         -    
Рис Початок повної стиглості -  
Горох Дозрівання нижніх бобів у більшості рослин -  
Квасоля Сочевиця Нут Віка яра Дозрівання нижніх бобів у більшості рослин   -  
Віка озима Дозрівання нижніх бобів у більшості рослин  
Кукурудза: супереліта і еліта самозапилених ліній   Початок повної стиглості            
Перша і слідуючи репродукції самозапилених ліній   Початок повної стиглості              
Супереліта і еліта сортів і популяцій.   Початок повної стиглості              
Батьківські форми Початок повної стиглості      
Ділянки гібридизації Початок повної стиглості    
Соняшник: сорти Повна стиглість
Ділянки гібридизації Повна стиглість
Самозапилені лінії Повна стиглість
Гречка Побуріння не менше половини насіння
                 

 

До важковідокремлюваних бур'янів відносять : софору товстоплідну, гречку татарську, - в пшениці; вівсюг і тріходесму сиву – в вівсі; вівсюг, софору товстоплідну тріходесму сиву – в ячмені; мишій сизий, тисячоголов, гумай, просо крупноплідне, камелину, гірчак возовий, геліотроп опушеноплідний, курине просо, в’юнок польовий, в’язіль барвистий – в просі; софору лисохвосту, головчатку сирійську, гречку татарську – в трітікале.

Якщо загальна засміченість цими бур'янами перевищує 1%, то посіви визначають не придатними для насіннєвих цілей.

Посіви розсадників розмноження, супереліти та еліти вибраковують, якщо засміченість важковідокремлюваними бур'янами вище 0.1%.

Насіння з посівів, засмічених карантинними отруйними та злісними бур'янами, які не відносяться до важковідокремлюваних , не вибраковують, а складують і очищають окремо від насіння, вільного від цих бур'янів.

До отруйних бур'янів відносять тріходесму сиву і геліотроп опушеноплідний.

На підставі результатів сортового оцінення посівів складають акт апробації: на сортові посіви репродукцій (РН) – за формою 193, на посіви розсадників розмноження, супереліти, еліти в господарствах науково-дослідних закладів – за формою 197.

На посіви, визначені при апробації непридатними для насіннєвих цілей, складається акт вибракування за формою 200.

 


Поделиться:

Дата добавления: 2014-11-13; просмотров: 476; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав

lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.005 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты