КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Метод Р. БёкаМетод німецького статистика Бёка (1824-1907) використовується у випадку, коли ми маємо дані перепису населення і дані про смертність у попередній рік або у рік перепису. При побудові німецьких таблиць смертності за 1933 рік Бёк запропонував вихідним показником взяти qx, обчисливши його через px = 1 – qx.
рх можна представити формулою: За даними демографічної сітки визначимо необхідні дані:
Перша дріб – ймовірність для тих, хто дожив до віку х, дожити до кінця календарного року. Друга – ймовірність для тих, хто дожив до початку календарного року, дожити до віку х+1. За допомогою демографічної сітки визначимо необхідні для розрахунку значення: АхАх+1 – чисельність населення у віці х за даними перепису АхВх = АхАх+1 + АхВхАх+1 Ах+1Вх+1 = Ах+1Ах+2 + Ах+1Вх+1Ах+2 ВхВх+1 = Ах+1Вх+1 + ВхВх+1Ах+1 Від рх перейдемо до qx за допомогою наведеної вище формули: qx = 1 - px Сучасний метод з вихідним показником А
Метод вперше був запропонований англійцем Фарром і знаменитим бельгійським математиком і статистиком А.Кетле, чому він і носить назву метода Кетле-Фарра. Цим методом побудовані практично усі сучасні таблиці смертності, звідкіля його друга назва "сучасний " метод. Метод має декілька різновидів в залежності від того, які вихідні дані використовуються, а саме: а) дані про смертність і народжуваність; б) дані про смертність за деякий період і перепису, проведеного в цей же період (власне метод Кетле-Фарра); в) дані двох переписів і смертності між ними. Ми розглянемо варіант б. Гіпотезою цього методу є припущення, що в межах вікової групи (1 рік) чисельність населення, а отже й число померлих, розподіляються рівномірно. За таких умов емпіричний віковий коефіцієнт смертності приблизно дорівнює табличному коефіцієнту смертності ( ). Проблема полягає в переході від вікового коефіцієнта смертності до ймовірності смерті в інтервалі (х, х+1) років. Перший показник розраховується як відношення числа померлих до середнього населення, а другий – до чисельності населення на початок вікового інтервалу. Від легко пере йти до qx: (1) Після перетворення формули одержимо:
2mx – qxmx = 2mx 2qx + qxmx = 2mx qx(2 + mx)) = 2mx (2)
Для визначення mx за середнє населення приймають Lx по діагоналі, що проходить через середину періоду таблиці. Періодом таблиці називається відрізок часу, за який вивчається смертність населення. В нашому прикладі він дорівнює 2 рокам. Число померлих представляє собою суму всіх Мх за рік перед переписом і рік, коли проводився перепис. На фрагменті демографічної сітки видно, що Mx = BxBx+1B'x+1B'x, а Lx = Sx. Тепер підставимо значення в формулу 2) і отримаємо: Цей метод є базовим для багатьох сучасних методів побудови таблиць смертності, в тому числі і українських. Побудова таблиць смертності представляє собою в принципі нескладну, але значно трудомістку процедуру. Вона складається з двох етапів: Ø розрахунок вихідного показника для усіх вікових груп на основі даних статистики смертності (розподіл померлих за віком); Ø обчислення усіх показників таблиці за формулами їх взаємозв'язку.
|