КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Вітер, причини виникнення, значення.
Зв’язок між вітром і зміною погоди був встановлений ще Аристотелем (384-322 р.р. .до нашого часу), який написав першу книгу про метеорологічні явища. В стані спокою повітря перебуває досить рідко. Як правило, воно рухається у вертикальному чи горизонтальному напрямку під певним кутом до горизонту. Процес переміщення повітряних мас називають вітром. Причини виникнення вітру: різниця значення атмосферного тиску та температури в різних точках земної поверхні (із зони підвищеного тиску в зону пониженого, з холодного місця в тепле). Характеристики вітру : Швидкість – відстань, яку він проходить за певну одиницю часу. Швидкість вітру залежить від висоти, біля підстилаючої поверхні вона мінімальна, а при піднятті вгору вона зростає. Швидкість вітру також залежить від стану підстилаючої поверхні: над океанами швидкість вітру невелика, над нерівною поверхнею суші вона зменшується під впливом сили тертя. В низинах вона менша ніж над висотами, в місці вона менша ніж в селі, на полях, захищених лісополосами менша ніж в степу. Напрямок – сторона світу з якої дме вітер, залежить від горизонтального баричного градієнта, переміщення повітряних мас із зони підвищеного тиску в зону пониженого тиску. Поривчастість- скачкоподібні зміни в швидкості вітру, залежить від теплової (нерівномірне прогрівання різних мас повітря) та динамічної турбулентності (виникає або посилюється при зіткненні повітряних мас із підстилаючою поверхнею). Сила – вимірюється в балах за шкалою Бофорта (табл. 31). Залежить від горизонтального баричного градієнту, типу підстилаючої поверхні, поривчастості. Таблиця 31. Шкала Бофорта для оцінки силу вітру.
Значення вітру: Позитивне значення вітру: Ø сприяє переміщуванню повітря, підтримання постійного газового складу атмосфери; Ø переносить вологе повітря з океанів в глибину материків, забезпечуючи рослини вологою; Ø переносить плоди, насіння на великі відстані; Ø сприяє запиленню рослин; Ø вітер є джерелом енергії, що дуже важливо для віддалених районів. Але вітер має і негативні значення: Ø посилює випаровування вологи з підстилаючої поверхні, Ø збільшує транспірацію води рослинами ; Ø сприяє поляганню зернових; Ø шкодить деревам, мостам, лініям електропередач; Ø сприяє вітровим ерозіям, пиловим бурям, грунтовим та атмосферним посухам.
|