КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Показники, що характеризують структуру підприємства
Структура підприємства характеризується низкою показників, що відображають її стан та ефективність фінансування. Ці показники об’єднані в групи і характеризують: 1. Виробничі ланки; 2. Рівень спеціалізації і кооперування; 3. Ефективність просторового розміщення підприємства; 4. Характер взаємозв’язків підприємства. Виробничі ланки характеризуються такими показниками: - обсягом випуску продукції; - фондоозброєністю праці (відношення середньорічної вартості промислово-виробничих фондів до середньоспискової чисельності промислово-виробничого персоналу); - електроозброєністю праці (кількість спожитої енергії на одного працівника за рік, місяць); - технічною озброєністю праці (відношення середньорічної балансової вартості основного виробничого обладнання, інструменту, пристосувань, оснастки до середньорічної чисельності робітників); - виробничою трудомісткістю (сума технологічної трудомісткості та трудомісткості обслуговування виробництва, що відповідає затратам праці усіх основних і допоміжних робітників). Співвідношення між основними, допоміжними і обслуговуючими підрозділами характеризують такі основні показники: - середньоспискова чисельність робітників; - вартість основних виробничих фондів; - розмір виробничих площ. Рівень спеціалізації і кооперування виробництва характеризують такі основні показники: - частка спеціалізованого виробництва, що визначається відношенням обсягу випуску продукції у вирішальному або натуральному виразі, що виготовляється спеціалізованими цехами або дільницями до загального обсягу виробництва продукції; - коефіцієнт стійкості спеціалізації, що характеризує рівень організації виробництва і ступінь дотримання встановленої по робочих місцях спеціалізації протягом робочого часу; - рівень спеціалізації робочих місць. Ефективність просторового розміщення підприємства характеризується коефіцієнтом забудови, використанням площі виробничих приміщень або території. Він визначається відношенням площ під будовами, спорудами і обладнанням до загальної площі підприємства. Характер взаємозв’язку підрозділів визначається за допомогою таких показників: - кількості переділів, через які проходить предмет праці до перетворення його в готовий продукт; - протяжність транспортних маршрутів руху півфабрикатів; - вантажообороту між переділами. Аналіз вищеназваних показників допомагає визначити раціональність виробничої структури підприємства. Найраціональніший варіант структури визначають за такими критеріями: максимальна можливість спеціалізації цехів і дільниць, пропорційність їх побудови; відсутність дублюючих та надмірно дрібних побудов; безперервність і прямоточність виробництв; можливість розширення та перепрофілювання виробництва без його зупинки.
Контрольні запитання
1. Що таке організаційне проектування і які є етапи його здійснення? 2. Охарактеризуйте місце організаційного проектування у виробничому циклі. 3. Розкрийте суть поняття організаційної структури. 4. Вкажіть особливості організаційних структур управління. 5. Вкажіть на особливості проблемно-цільової структури підприємства. 6. Охарактеризуйте підходи до побудови організаційних структур. 7. Що таке виробнича структура підприємства і від яких факторів вона залежить? 8. Охарактеризуйте і опишіть основні фактори розвитку виробничих структур підприємства 9. Які показники характеризують структуру підприємства?
|