КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Сутність та особливості скандинавської моделі розвитку (Данія, Фінляндія, Швеція та Нідерланди).Висока питома вага державного сектора в структурі ВВП Перерозподіл значної частини ВВП через бюджет (понад 50%); Найвища у світі заробітною платою за годину роботи; Один з найвищих у світі рівень оподаткування; Великий соціальний пакет, що включає допомогу у разі безробіття, тривалу відпустку матері у зв‘язку з доглядом за дитиною, безкоштовне медичне обслуговування, безкоштовну освіту тощо. Країни цієї групи належать до макроекономічних (за відносними показниками) лідерів нашої планети, питома вага яких у світовій економіці перевищує 3% світового ВВП, а населення становить менше 1%, що змушує їх проводити досить обережну політику щодо розширення не тільки в межах національних економік, а й в Європі. Скандинавські країни належать до постіндустріальних держав і мають одну з найвищих у світі частку послуг, яка у структурі ВВП становить у Швеції – 70% (2007 р.), у Данії – 72%, у Норвегії – 54% та у Фінляндії – 65%. Питома вага сільського господарства у цих державах не перевищує 3%, разом з тим, ця галузь є високопродуктивною в усіх цих країнах, хоча кліматичні умови Північної Європи не сприяють її розвиткові. Особливістю цього мегарегіону є досить низькі за європейськими мірками рівні безробіття. Для Данії він склав 2% (2008 р.), Норвегії – 2,5%, Фінляндії – 6,5%, Швеції 7,3%.
Сутність та особливості середземноморської моделі розвитку (Греція, Італія, Португалія та Іспанія Основні характеристики: - низький рівень державних соціальних видатків у порівняні з попередніми моделями; - низький рівень соціальних видатків балансується частково сильною підтримуючою роллю сімейних зв’язків. Сім’ї грають велику роль у забезпечені домівки та грошової підтримки; - соціальні видатки переважно спрямовані на пенсії, існує значна сегментація платежів; - соціальна система передбачає захист зайнятості та механізми раннього виходу на пенсію для вилучення певної частини осіб з ринку праці; - проф.спілки є важливим елементом у централізованому процесі переговорів щодо зарплат та умов праці; - рівень зайнятості, особливо для жінок, є досить низьким. Основні риси сучасної середземноморської моделі Газетна індустрія (масова преса і медіаринки): низькі тиражі; елітарна преса, орієнтована на висвітлення політики і дій політизованої влади. Визначальна роль у суспільній думці належить електронним ЗМІ і в першу чергу – телебаченню. Розвиток комерційних ЗМІ і у зв’язку з цим процесом – розвиток свободи преси – досить пізні і слабкі явища. Низький ступінь економічної самостійності ЗМІ.
|