![]() КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Ведучий. Дякуємо за цікаву доповідьДякуємо за цікаву доповідь. Послухаймо групу «Гудаки», яка самостійно знаходила і опрацьовувала матеріали, пов'язані зі старовинними струнними інструментами.
Учень. Інструментів струнної групи існує дуже багато. Учень. Гудок — триструнний скомороший музичний інструмент із корпусом грушовидної форми, на якому грали лукоподібним смичком. Під час гри стоячи корпус упирали до грудей, сидячи — ставили на коліно. Мелодію здебільшого грали на одній струні: дві інші звучали як бурдонні, тобто на постійній висоті.
Учень. Гуслі — старовинний щипковий музичний інструмент слов'янського походження, у якому струни натягнуто на трикутний дерев'яний резонаторний ящик. Виконавець на гуслях називається гуслярем. Звук отримують при защипуванні струни пальцем.
Ведучий. Дякуємо групі «Гудаки» за висвітлення питання! Запрошую групу «Сурмачі»: вони готували розповідь про старовинні духові інструменти.
Учень. Кувиці або кувички — ребро, свирилі, — духовий інструмент (типу флейти Пана.) Учень. Сурма — старовинний військовий духовий інструмент, виготовлений із дерева; грали на ньому «сурмачі». Сурму послідово витіснили мідні інструменти. Учень. Сопілка — народний духовий музичний інструмент, в Україні відомий із княжих часів. Виготовлявся з калинової гілки, бузини, ліщини, очерету та ін. Довжина сягала 30—40 см, у нижньому кінці просвердлювали 5—6 дірочок. У західних регіонах побутували різновиди сопілки — денцівка, дводенцівка, флояра.
Учень. Зозулка — окарина, гусеня — духовий інструмент, з корпусом яйцеподібної форми. Має патрубок зі свистковим отвором для отримання звуку. Для зміни висоти тону в корпусі є 7—10 отворів.
Ведучий. Дякуємо групі -«Сурмачі» за цікаву розповідь. Ми почули інформацію про те, які існували старовинні музичні інструменти. А от те, як деякі з них звучать, спробує показати нам група «Виконавці».
Учень. Для того, щоб пограти на бубні, дзвіночку, нам потрібно вивчити українську народну обрядову пісню «Не йди, не йди дощику». (Учитель роздає текст і ноти пісні, організовує розучування.) Учень. Пропонуємо вам проспівати пісню, а ми будемо вам акомпанувати на музичних інструментах (виконують.) А зараз пропонуємо бажаючим спробувати виконати ритмічний малюнок пісні на бубоні, дзвіночку (виконують.) Ведучий. Давайте повернемося до часів Київської Русі і дізнаємося, як іде використовувалися музичні інструменти. Будь ласка, група «Етнографи».
Учень. У часи Київської Русі з нагоди усіляких свят і віншувань організовувалися різні ігри й танки. Це був давній слов'янський звичай: «Сходилися на ігрища, на танки й на всякі бісовські пісні»,— оповідає літописець про давні народні забави. На такі веселі сходини були призначені окремі витоптані майдани, що також звалися ігрищами: «Ігрища втолочені, й людей велика сила, що починають пхати один одного»,— нарікає один проповідник. А втім ігри відбувалися й на вулицях, і вже у ті часи масове перебування на вулиці означало народну забаву.
Учень. Найперші згадки про труби зустрічаються в описі облоги Києва печенігами в 960 р. Городяни провістили про своє безвихідне становище воїнів воєводи Притича, що стояли на іншому березі Дніпра. Ті сіли у човни й засурмили у труби. До них приєдналися міські трубачі. Печеніги вирішили, що на допомогу їхнім ворогам прийшов князь Святослав, і побігли від міста геть. Трубачам відвели велику роль у військових походах. От як описується похід на Болгарію київського князя Святослава: «Повеле воем обрачитесь і пойде полк по полце бьюще в бубони, і в труби, і в сопіли», У «Сказанні про Мамаєве побоїще» згадується, що перед битвою з татарами «начаша гласи трубні від обох країн зніматися».
Учень. Якщо уважно роздивитися фрески північної вежі Софійського собору в Києві, то можна побачити деякі види духових музичних інструментів. Це зображені на стіні сцени княжого полювання, де знайшлося місце і для придворних музикантів. Один з інструментів, використовуваних для гри, нагадує поперечну флейту, два інших схожі на гобой. -.
Ведучий. Дякуємо вам за виступ і запрошуємо «Інтернет-групу». Учень. Нашим завданням було відшукати в Мережі фотографії, зображення музичних інструментів, музикантів, книжкові мініатюри, відеокліпи фольклорних груп. Запрошуємо подивитися цікавий відеокліп групи «Ательє Драбина» під керівництвом Сави Бориса, м. Харків. (Демонструється відеокліп на пісню «Божмалє», звучать архаїчні музичні інструменти східних слов'ян.)
|