КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Слово вчителя. Понад сто років тому піднялася перша хвиля еміграції українців за океан: до Канади, СШЛ, Аргентини, БразиліїПонад сто років тому піднялася перша хвиля еміграції українців за океан: до Канади, СШЛ, Аргентини, Бразилії. Речей можна було вивозити небагато. Тож бралося найцінніше, в тому числі домашні ікони: у свідомості нашого люду це були реліквії неперехідної вартості. Сьогодні ці ікони зберігаються в українських музеях інших країн.
Ш. ПОДАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Слово вчителя Корені ікони заховані у ранньому християнстві, а точніше — у його східній гілці, звідки ікона як неодмінний атрибут Божественної Літургії поширилась по всій землі, серед народів, які прийняли християнство східне, тобто візантійське, зокрема і в Україні. Поступово ікона набуває в кожного народу стилістичної неповторності. Тут правомірно говорити про національні школи іконописання: сірійську, грецьку, болгарську, українську, румунську, російську, білоруську. Тисячолітнє мистецтво українського іконопису пройшло чотири основні стильові періоди розвитку.
Робота творчих груп Перша група Проект «Перший період іконописання. Візантійський період» Бесіда ■ Що вам відомо про іконописне мистецтво Київської Русі? ■ Якими були перші ікони? ■ У чому особливості іконописного малярства цього періоду? Учень. Починаючи із V ст., провідною у християнському мистецтві була тема Страстей Христових. Збережені пам'ятки тих часів (головним чином, рельєфи на саркофагах) вказують на те, що відтворювався цей цикл лише кількома сценами. Звичні нам композиції, число яких із 12 досягло 24, з'явилися у пізньому середньовіччі. Композиція «Голгофа» виникла у VI ст. (раннє її зображення — в Євангелії із Загби). А самі Страсті Христові вибірково зображалися аж до XI ст. — часу найвищого розквіту Київської Русі. Тому не дивно, що митці, запрошені для розписів Софійського собору, виконали частину загального циклу, з якого збереглися окремі сцени («Христос перед Каяфою», «Відречення Петра», «Розп'яття», «Пришествіе во Ад», «Явлення Христа жонам-мироносицям» та ін.).
Учень. Лінійна побудова композицій має в основі аналогічні схеми, поширені у візантійському монументальному мистецтві та у книжкових мініатюрах. Кожна сцена вирішена лаконічно, допоміжні деталі зведено до мінімуму. У композиції «Явлення Христа жонам-мироносицям» для підкреслення величі Ісуса пропорції фігури Марії відчутно зменшені порівняно з Його постаттю. Монументальний пафос сцени підсилюють симетрично написані з обох боків дві високі гори та кипариси.
Учень. Немає сумніву, що іконопис у Київській Русі посідав значне місце, але мало збереглося пам'яток, які дійшли до нашого часу. Перша кам'яна церква, збудована за князя Володимира, як свідчать літературні джерела, була оздоблена іконами, вивезеними з Херсонесу. У літописах згадується також про те, що до Київа було привезено із Царграда дві знамениті Ікони, так звані Володимирська Богоматір Пирогоща. Походження не менш відомої «Свенської Богоматері» (2-а пол. XIII ст.) дослідники мистецтва пов'язують із Києво-Печерським монастирем. Ця ікона відзначається строгим колоритом ї майже портретним зображенням засновників лаври — Антонія і Феодосія. Вражає також те, що з Києва походить ікона із зображенням руських Святих Бориса і Гліба.
Учень. Київські художні традиції, безперечно, живуть в Іконописі Новгорода і північно-східної Русі, якому притаманні високі художні якості. Великою популярністю на Русі користувалися Ікони «Деісусного чина». Їхні сюжети зображували заступництво Богоматері перед Богом за гріхи людські. До останнього часу майже невідомі були пам'ятки іконопису південно-східних земель Київської Русі. Нещодавно розчищено ікону галицького живопису — «Покрова Богоматері». Надалі тема «Покрови Богоматері» стала дуже популярною. За часів Київської Русі поширеною була і дрібна пластика, здебільшого у вигляді кам'яних і керамічних іконок. Протягом XII—ХШ ст. розвиток мистецтва дрібної скульптури досягає високого рівня, про що свідчать дві київські Ікони з кольорового каменю — стеатиту, надзвичайно тонкої роботи. В Іконописі, як і в інших видах давньоруського образотворчого мистецтва, в канонічних формах дістали свого відображення провідні ідеї, етичні та естетичні норми того часу, в ньому виявився інтерес живописців до відтворення світу людини.
|