КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Фінансові розрахунки ф'ючерсної торгівліУ ф'ючерсній торгівлі активи (цінні папери) мають різні ціни на фізичному (готівковому, реальному) ринку і ф'ючерсному ринку. Це пов'язано з тим, що реальна купівля-продаж активу на фізичному ринку відбувається в даний момент, а на ф'ючерсному через деякий проміжок часу - від декількох днів до декількох місяців. Як і будь-яка ринкова ціна, ціна ф'ючерсного контракту має об'єктивну основу - вартість. Ціна може коливатися залежно від попиту і пропозиції. Модель ціни ф'ючерсного контракту така (рис. 13.2.).
Вартість ф'ючерсного контракту Рис. 13.2. Чинники, які впливають на ціну контракту Отже, вартість ф'ючерсного контракту визначається наступними чинниками: ціна активу на фізичному ринку, термін дії ф'ючерсного контракту, відсоткова ставка, витрати, пов'язані з володінням активом (зберігання, страхування). В силу специфіки ринку і країни, слід відзначити і такі відмінності: в комісійних витратах на готівковому і ф'ючерсному ринках; в оподаткуванні; у валютних курсах тощо. Модель вартості ф'ючерсного контракту можна зобразити у вигляді схеми (рис.13.3.). Рис. 13.3. Чинники, які впливають на вартість контракту. Формула для розрахунку вартості ф'ючерсного контракту матиме такий вигляд:
де Са - вартість ф'ючерсного контракту на біржовий актив; Ца - ринкова ціна активу на фізичному ринку; П - банківський відсоток за депозити (плюс відсоток витрат на зберігання та транспортування); Д - кількість днів до закінчення терміну дії ф'ючерсного контракту або його закриття. Якщо біржовий актив приносить визначений дохід, наприклад, дивіденд за акції або відсоток за облігації, тоді цей дохід необхідно вирахувати з банківської відсоткової ставки. Формула буде мати такий вигляд: де П - середній розмір дивіденда за акції або відсотка за облігації. На практиці ціна і вартість ф'ючерсного контракту не бувають рівні. Торгівля ф'ючерсними контрактами здійснюється відповідно до таких правил: - продавець контракту завжди працює на пониження ціни контракту, тобто він отримає прибуток в тому випадку, коли купить контракт за більш низькою ціною, ніж його продав; - покупець контракту завжди працює на підвищення ціни контракту, тобто він отримає прибуток в тому випадку, якщо продає контракт за більш високою ціною, ніж: його купив. Етапи розрахунків з купівлі-продажу ф'ючерсного контракту включають: день (момент) укладення контракту; період, протягом якого контракт залишається незакритим або невикористаним, і день (момент) закриття контракту або його виконання. І етап - день укладення контракту (відкриття позиції); - реєстрація контракту в Розрахунковій палаті; - сплата гарантійного внеску за контракт; - сплата збору за реєстрацію контракту. II етап: - день (період) збереження відкритої позиції; - розрахунки за змінною маржею; - розрахунки за початковою маржею, якщо Розрахункова палата змінила їхні ставки. Ш етап: - день закриття контракту внаслідок здійснення зворотної угоди або день виконання контракту (день закінчення терміну його дії); - розрахунок прибутку (збитку) за закритою позицією; - сплата збору за реєстрацію зворотної угоди; - розрахунок суми грошей, яку виплачує Розрахункова палата члену Розрахункової палати (клієнту) або яку виплачує Розрахунковій палаті член Розрахункової палати (клієнт); - передача (одержання) біржового активу, що лежить в основі ф'ючерсного контракту. Розрахунок початкової маржі за відкритою позицією здійснюється за формулою: М = Цк-Пм:100, де М - сума початкової маржі; Цк - ціна купленого ф'ючерсного контракту на біржовому ринку; Пм - відсоткова ставка початкової маржі. Ставка початкової маржі складає декілька відсотків (1-10%) і коливається залежно від виду ф'ючерсного контракту і поточної ринкової кон'юнктури. Рівень ставки початкової маржі відповідає максимально можливій зміні ринкової ціни ф'ючерсного контракту впродовж одного біржового торговельного дня.
|