Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Ігри та вправи на розвиток граматичної сторони мовлення




 

До 4-5 років дитина практично повністю оволодіває граматич­ною будовою рідної мови. Тому слід звернути увагу, наскільки правильно вона оформлює ре­чення (за граматичною будовою): чи вміє користуватися словотво­ром для утворення нових слів, чи правильно узгоджує слова, чи звертає увагу на помилки у влас­ному та чужому мовленні, чи вміє виправити допущену помилку, чи не пропускає головні члени ре­чення.

Не ігноруйте запитання дитини: «Що це? А як воно називається? З чого воно зроблене? Навіщо це?» та ін. Ці запитання — законо­мірний етап у розвиткові словника дитини, її пізнавальної діяльності в цілому. Давайте відповіді у дос­тупній для дитини формі, переко­найтесь, що вона вас зрозуміла.

Якщо у дитини виникають певні труднощі під час виконання зав­дання або їй важко дати відповідь, допоможіть їй: задайте навідне питання, розтлумачте будь-яке питання, приводячи свій приклад.

Запропоновані нами ігри та впра­ви допоможуть дітям засвоїти основ­ні граматичні категорії — роду, числа та відмінка, а також навчитися, ви­користовуючи суфікси, утворювати присвійні та відносні прикметники, вживаючи префікси — дієслова.

Граючи з малюком, ви непомітно для нього, у цікавій та доступній фор­мі зможете визначити, чи правильно ваш малюк вживає відмінкові закін­чення, чи розрізняє рід предметів.

Якщо дитині виповнилося 4,5 ро­ки і вона припускається численних помилок у мовленні — зверніться за допомогою до логопеда, про­довжуючи в ігровій формі самостій­ні заняття з дитиною.

 

Гра 1 Мета: розвити зорову увагу та пам'ять. Формувати уміння утворювати гра­матичні форми слів, що познача­ють назву одного предмета. 1 День-ніч Дорослий кладе на стіл кілька іграшок і пропонує дитині за­пам'ятати їх. Потім пояснює умови гри: коли я скажу: «Ніч», ти заплющиш очі, а я тим часом схо­ваю одну з іграшок. Коли скажу: «День», ти розплющиш очі і спробуєш визначити, якої саме іграшки не стало. Наприклад: не стало оленя, ляльки, чаплі, козеняти і т.п. Потім правила гри дещо змінюються. Малюк мусить за­пам'ятати, у якому порядку стоять іграшки. Коли дорослий говорить «Ніч», дитина заплющує очі, а він тим часом міняє іграшки місцями. При слові «День» дитина розплющує очі і намагається поставити іграшку на своє місце.
Мета: формувати уміння утворю­вати граматичні форми слів, що позначають назви предметів (іменників). Якомога більше розмовляйте з ди­тиною, спонукайте її до запитань. По­яснюючи, говоріть чітко, виразно, спо­кійно. Переконай­тесь у тому, що ма­люк розуміє зна­чення всіх слів. За потреби у присут­ності дитини звер­ніться до словника. Гра Розумні долоньки Починаючи гру, дорослий показує дитині свої руки, примовляючи: Дві руки, дві, руки не малі. Гарно вміють працювати рученьки мої! Потім бере руки дитини в свої і продовжує: Дві рученьки, дві, обидві малі. Вміють гарно гратися рученьки твої. Давай рученьками грати, голівкою працювати. Дорослий, плеснувши своїми долонями по дитячих доло­ньках, задає дитині питання. Плеснувши своїми долоньками по долонях дорослого, дитина «повертає» відповідь. Відповідь повинна бути однослівною. Приблизний перелік запитань: 1. Чим миють руки? (водою, милом) 2. У мене є зошит і ручка. А чого у тебе немає? (зошита, ручки) 3. Кому ти подаруєш книгу? (мамі, другу) 4. Кого можна побачити в зоопарку? (мавпу, слона) 5. На чому можна їздити? (на машині, санчатах) 6. Яких іграшок багато в магазині? (ляльок, м'ячів) 7. Кому ти даси їсти? (курчатам, кролям) 8. Що тобі купив тато? {цукерки, тістечка) 9. Чим ти любиш малювати? (фломастерами, олівцями)

 

Оволодіння зв'язним мовленням — тривалий, цілеспрямований та складний процес. Він починається з поступового формування у дитини уміння складати ре­чення, поширювати їх, правильно узгоджу­вати слова, використовувати прийменни­ки, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки. Дуже важливим показником підготовки дитини до школи є вміння переказу­вати текст. Спочатку це відбувається за допомогою ілюстрацій, навідних питань, з опорою на план, а згодом — самостійно, далі — з придумуванням власного продов­ження розповіді. На початкових етапах використовуються тексти, зміст яких роз­бирається за питаннями.


Поделиться:

Дата добавления: 2015-04-18; просмотров: 357; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2025 год. (0.007 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты