КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Де е – підстава натуральних логарифмівn – річний темп приросту населення і пропозиції праці, умовно рівний 0 < n < 0,03.
Річний обсяг пропозиції благ можна виразити рівнянням:
yt = y(Kt,N0ent). (3.7)
А оскільки капіталоозброєння y = K/N, то обсяг щорічно використовуваного капіталу дорівнює:
Kt = ψt0nt. (3.8)
Через те що економічне зростання повинне бути рівноважним, а основною умовою рівноваги є рівність інвестицій заощадженням, то після перетворень за допомогою рівностей (3.6) – (3.12) і рівностей отримаємо:
It = St; S = -S0 + Syy; I = ΔK/Δt. (3.9)
Умову рівноважного економічного зростання можна виразити так:
Δψ/Δt = Syqt – nψ+t. (3.10)
Рівність (3.10) показує, як повинно змінюватися в часі капітало-озброєння праці, щоб існуюче рівноважне зростання забезпечувало повне використання виробничих потужностей, у тому числі повну зайнятість. Тільки за умови
Syqt = nψ+t (3.11)
буде мати місце рівноважне зростання із постійної капіталоозброєності і постійної продуктивності праці (рис. 3.2). На рис. 2.2 видно, що якщо ліва частина виразу (3.11) більше правої, то заощадження перевищують інвестиції й у цьому випадку потрібне підвищення капіталоємності. Якщо ліва частина менше правої, то для рівноваги економіки і досягнення повної зайнятості варто понизити капіталоозброєність праці. Лінія nψ на малюнку має вигляд прямої лінії, оскільки передбачається, що приріст населення є постійним.
Рис. 3.2. Рівноважне економічне зростання у моделі Солоу В остаточному вигляді модель Солоу визначається з основного рівняння (3.10) у такий спосіб:
Syq = nψ → q/ψ = n/Sy → y/N = K/N → y/K = σ = n/Sy → n= σ Sy. (3.12)
Таким чином, в остаточному вигляді модель Солоу ідентична моделі Домара. Однак, виходячи з попередніх викладень зрозуміло, що збіг є формальним. У моделях Домара і Харрода нерівновага якої-небудь складової порушує рівновагу всієї системи. В моделі Солоу рівноважний темп зростання, рівний зростання населення, сполучимо з різними нормами заощадження. Висновки з аналізу неокейнсіанських і неокласичних моделей зростання наступні: рівноважне зростання економіки хитливе і тому потрібно його державне регулювання. Як регулюючий параметр повинна виступати норма заощаджень, на яку можна впливати методами кредитно-бюджетної політики.
Контрольні запитання 1. У чому полягає основний зміст теорії Р. Харрода та Е. Хансена? 2. Що таке акселератор та його вплив на розвиток економіки? 3. В чому суть радикально орієнтованого кейнсіанства?
|