Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника


Валер’ян ПІДМОГИЛЬНИЙ




Підмогильний Валер’ян Петрович народився 2 лютого 1901 р. в с. Чаплі під Катеринославом в селянській сім’ї. Рано виявив неординарні здібності до навчання, тому після церковно-приходської школи пішов до Катеринославського реального училища, яке закінчив 1918 року з похвальною грамотою. Одразу ж вступив на математичний факультет Катеринославського університету, але матеріальна скрута змусила облишити навчання і йти працювати в школу. 1920 року виходить друком перша книжечка Підмогильного з 9 оповідань. Здавалося б, що міг сказати юнак у пору бурхливих суспільних зрушень? Однак та збірка привернула увагу критики не лише передчуттям ще не розквітлого таланту, а й принципово визначеною платформою творчості. Уже в цих творах Підмогильний, як писалося 1921 року, «став на варті страждання людини» в той час, як майже вся молода проза піддалася ейфорії революційного романтизму, сподіванкам витворити нового індивіда засобами соціального перевороту. І вже цим автор був неприйнятний ортодоксальній критиці. Але він свідомо тягся до-європейської літератури, особливо французької класики, якою захоплювався з дитинства. Не дивно, що двадцятилітнім юнаком Підмогильний переклав філософський роман Анатоля Франса «Таїс», а згодом — цілу бібліотечку французьких майстрів слова останніх двох століть (Дідро, Мопассан, Вольтер, Гюго, Бальзак, той же Франс).
Навіть рання проза письменника — до згаданої збірки ще додалися книжки оповідань «Військовий літун» (1924) і «Проблема хліба» (1927) —засвідчувала, що він вирішив для себе проблему національного і вселюдського: В. Підмогильний своїм художнім словом утверджував цільність цих напрямків для вітчизняної літератури, її органічність у тяжінні до західних культур. Усупереч офіційному твердженню про верховенство змісту над формою він утверджував для української прози національність змісту і європейські форми.
Він досить рішуче заявив про себе як прихильник інтелектуальної прози, котрої так бракувало нам на початку століття. Особливо яскраво розкрився талант письменника в романі «Місто» ЛІ928), який був сприйнятий за досягнення всієї групи МАРС (Майстерня революційного слова), що виросла з попередньої «Ланки». А в МАРСІ були неабиякі майстри — Г. Косинка, Б. Антоненко-Давидович, Є. Плужник... Не менш гострим був і наступний його роман «Невеличка драма» (1930), який зміг вийти лише в журнальному варіанті. Переслідування «попутництва» набирало вже фіскальних форм, особливо після процесу СВУ. А Підмогильний був у дружніх взаєминах із С. Єфремовим, Л. Старицькою-Черняхівською, М. Івченком, які пройшли через те публічне судилище.
Сам він був арештований 8 грудня 1934 року у письменницькому Будинку творчості під Харковом, де працював над останнім своїм твором «Повість без назви». Інкримінувалося Підмогильному, нібито він «брав участь у роботі терористичної організації, що ставила своєю метою організацію терору проти керівників партії». Слідство в Харкові, а потім у Києві велося по групі «контрреволюційної боротьбистської організації», до якої були «приписані» ще Є. Плужник, М. Куліш, В. Вражливий, М. Любченко (Кость Котко), О. Ковінька, Г. Майфет — всього сімнадцять чоловік.
На всіх допитах відповідав слідчим однією фразою: «Винним себе не визнаю». Коли «тиск» посилився, написав офіційну заяву слідчому Бліоку, в якій зазначав: «Беручи до уваги, що, за Вашою заявою, матеріал у моїй справі достатній для віддання мене до суду... я даю таке сумарне зізнання:
1. Ніколи ні до якої терористичної організації я не належав і не належу.
2. Ніколи ніякої терористичної діяльності я не проводив.
3. Про існування подібних організацій, про їх діяльність або про діяльність осіб, зв’язаних з ними, я ніколи нічого не знав, інакше як з виступів представників Радвлади й партії в пресі й на прилюдних зборах.
4. Тому всякі зізнання інших осіб та обвинувачення мене в приналежності до терористичної організації і в терористичній діяльності я рішуче відкидаю як брехливі й наклепницькі».

Слідчий тричі просив розпорядження продовжити строк слідства, поки врешті в протоколі від 11 січня 1935 р. з’явився запис буцім зі слів В. Підмогильного: «Останнім часом я належав до групи письменників-націоналістів з терористичними настроями у ставленні до вождів партії». А перевезений до Київського спец-корпусу НКВС, на допиті заявив 19 січня 1935 р. прокуророві Українського військового округу: «Я не належав до організації... Я вважав, що постанови партії по національному питанню в життя не проводяться... Для мене представниками партії в літературі були Хвильовий, Яловий, Шумський...»
За вироком виїзної сесії Військової колегії Верховного Суду СРСР 27—28 березня 1935 року був засуджений на десять років позбавлення волі. Опісля відправлений до Соловецького табору особливого призначення.
9 жовтня «особлива трійка» У НКВС Ленінградської області переглянула справу В. Підмогильного і визначила новий вирок — розстріл, який і був здійснений З листопада 1937 року.
Реабілітований В. Підмогильний посмертно 4 серпня 1956 року Військовою колегією Верховного Суду СРСР. Але в історії української літератури він ще не одне десятиліття фігурував як «проповідник буржуазного індивідуалізму», «хворобливого психологізму», що так і не спромігся подолати вплив декадентської літератури. Тільки сьогодні один з основоположників української літератури XX століття нарешті повернутий читачам.


Поделиться:

Дата добавления: 2015-09-15; просмотров: 119; Мы поможем в написании вашей работы!; Нарушение авторских прав





lektsii.com - Лекции.Ком - 2014-2024 год. (0.005 сек.) Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав
Главная страница Случайная страница Контакты