КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Журналістський, рекламний та PR-текст: спільне та відмінне.Слід також зазначити, що PR-текст як один з різновидів текстів масової комунікації, як інструмент публічних комунікацій функціонує разом з текстовими феноменами суміжні комунікаційних форм - журналістики та реклами, перебуваючи з останніми у відносинах додаткової дистрибуції. PR-текст, як і інші різновиди текстів масової комунікації - журналістський і рекламний, повинен відповідати єдиним критеріям текстів МК. Серед таких критеріїв обов'язково називаються такі: доступність, конкретність, лаконізм, зручність сприйняття. Журналістський текст, в основу якого покладено соціальну інформацію, що базується на фактах, проте, на відміну від PR-тексту, ця інформація не є оптимізованою і завжди об’єктивно відображає соціально значущу подію. Рекламний та PR-тексти відрізняються від журналістських текстів насамперед тим, що ініціюються базисним суб'єктом PR або рекламодавцем. Водночас специфіка подачі PR-інформації полягає у підкресленій нейтральності, у той час як рекламна інформація, націлена на зміну поведінкових реакцій можливого споживача послуги чи товару, передбачає емоційний вплив на читача. PR-текст відрізняється від журналістського тексту тим, в ньому відображені інтереси клеєнта та громадськості. Журналіст прагне об’єктивності, піармен просуває та захищає інтереси клієнта. PR-текст є видом текстів масової комунікації і так само, як журналістський та рекламний тексти, оперує соціальною інформацією, в основу якої покладено факт. Проте його мета полягає не у формуванні громадської думки з того чи іншого питання або споживчого попиту, а у створенні (а іноді й підтриманні) оптимального комунікаційного середовища базисного суб’єкту PR. По відношенню до адресата: журналістські тексти - поліадресатни. Рекламні та PR-тексти - орієнтовані на певний сегмент (споживачів товару і послуги - реклама, сегмента громадськості - PR). Характерними ознаками PR-тексту є доступність, конкретність, лаконізм, зручність сприйняття, естетичність, оперативність та правдивість. Найважливішою характеристикою такого тексту є його оптимізованість, тобто виключення таких характеристик, які могли б зашкодити пабліцитному капіталу об’єкта PR-діяльності.
2.Жанр запрошення в PR-комунікаціях: особливості написання та оформлення. Запрошення - одна з давніх жанрових різновидів тексту взагалі, «обслуговуюча» так зване ритуальне спілкування людини. Однак сьогодні як один з жанрів PR-тексту воно набуло специфічні риси і при вдалому складанні, композиції виконує важливу роль у створенні оптимальної комунікаційного середовища організації або фірми. У прес-рілейшнз запрошення грає важливу роль у встановленні контактів з представниками ЗМІ. Мета даного жанру - забезпечення участі в новинному подію значущих для базисного суб'єкта осіб. Успіх проведення новинного події (виставки або презентації, фестивалю або конкурсу, що проводиться або спонсорованого певною організацією) залежить від участі в ньому представників ЗМІ, а це, в свою чергу, від коректно складеного запрошення. За тематикою, характеру, масштабу події, за структурою, в тому числі і мовної, можна виділити кілька видів запрошень. За характером адресата тексту запрошення поділяються на два види: для громадськості і для вузьких цільових груп (акціонерів, журналістів). Деякі запрошення на події культурно-духовної сфери мають свої відмінності в мові і стилі. Елементи запрошення як жанру ми можемо знайти і в прес-релізі. Запрошення на спеціальні заходи, наприклад на події, пов'язані з духовно-культурним життям суспільства, можуть містити різні засоби вираження особистісного початку і вимагати від укладачів креативних здібностей.
|