КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Розв’язків.Системою лінійних алгебраічних рівнянь з невідомими називається задача визначення значень невідомих з рівнянь вигляду: (3.9.1)
Числа називаються коефіцієнтами системи, а числа – вільними членами, або правими частинами системи (3.9.1). Якщо всі , то система (3.9.1) називається однорідною, у протилежному випадку – неоднорідною. З коефіцієнтів системи (3.9.1) складемо матрицю розмірності : . Крім того введемо матриці стовпці: .
Тоді систему (3.9.1) можна записати в матричній формі:
. (3.9.2)
Цей запис значно компактніший, ніж (3.9.1). Нашою задачею буде встановити умови, при яких система (3.9.1) або (3.9.2) має розв’язки і вказати спосіб знаходження цих розв’язків. Почнемо з часткового випадку системи (3.9.1), а саме, припустимо, що , тобто кількість рівнянь системи співпадає з кількістю невідомих і дорівнює трьом: (3.9.3)
Тоді матриця буде квадратною розмірності : .
Визначник матриці назвемо визначником системи (3.9.3).
Теорема.Якщо , то система (3.9.3) має єдиний розв’язок, який знаходиться за формулою: . (3.9.4) Доведення.Для доведення цієї теореми достатньообидві частини рівняння (3.9.2) зліва помножити на матрицю , яка існує внаслідок умови теореми. Ця теорема дає матричний спосіб розв’язання системи (3.9.3). Звернемо увагу на те, що нею можна користуватися тільки у випадку «квадратних» систем з відмінним від нуля визначником. Приклад. За допомогою оберненої матриці розв’язати систему:
Випишемо матрицю коефіцієнтів даної системи: .
Визначник цієї матриці . Знайдемо: (перевірте самостійно). Випишемо: .
Згідно з формулою (3.9.4) дістанемо:
. Отже: . Якщо у матричній формі (3.9.2) перейти до форми запису через компоненти матриць, то можна отримати формули для розв’язку системи безпосередньо через коефіцієнти системи. Теорема.Якщо в системі (3.9.3) , то система (3.9.3) має єдиний розв’язок, який можна знайти за формулами: , (3.9.5) де – визначник, який отримано з визначника шляхом заміни в ньому –го стовпця на стовпець , тобто на стовпець правих частин системи (3.9.3). Доведення.Розпишемо детальніше матричну формулу (3.9.2):
.
Вираз є не що інше, як визначник , який розкладено за 1–м стовпцем. Легко побачити, що він отримується з визначника шляхом заміни в ньому 1–го стовпця на стовпець . Позначимо цей визначник через . Аналогічно, вираз є визначник, який отримано з визначника заміною в ньому 2–го стовпця на стовпець . Позначимо його через . І нарешті вираз є визначник, який отримано з визначника заміною в ньому –го стовпця на стовпець . Позначимо його через . Таким чином справедливість формул (3.9.5) встановлено. Ці формули носять назву формул Крамера за ім’ям швейцарського математика Г.Крамера (1704–1752), який встановив ці формули у 1750 р. Для системи 2–го порядку формули Крамера мають вид: , (3.9.6) де .
Для системи 3–го порядку: формули Крамера мають вид:
, (3.9.7) де
.
Приклад 1. Розв’язати за формулами Крамера систему: . Знайдемо визначник системи: . Далі знаходимо: . Отже, згідно з формулами (3.9.6): .
Приклад 2. Розв’язати за формулами Крамера систему:
Знайдемо:
.
Тут з 3–го рядка відняли 2–й, і в отриманому визначнику до 3–го стовпця додали 2–й. Далі знайдемо:
(перевірте самостійно). Згідно з формулами (3.9.7) маємо:
Як бачимо, формули Крамера потребують досить великого обсягу обчислювальної роботи. Особливо це проявляється при розв’язанні систем високих порядків. Відомо, що розв’язання системи рівнянь з невідомими за формулами Крамера потребує порядку арифметичних дій. Тому в практичних розрахунках формули Крамера, як правило, не використовуються. Перевага надається іншим, більш економічним методам. Але в теоретичному відношенні формули Крамера бувають корисними, оскільки дозволяють дослідити залежність розв’язку системи від її коефіцієнтів та правих частин.
|