КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
РОЗДІЛ XI
Ота перемога над Ленсалем дозволила мені уміцнити свій дух, і це було більш як учасно: в місті почали чинитися по- дії, до яких я не міг поставатися байдуже, тобто з'явилася
злодійська ватага, яка не тільки нападала на нічних пере- хожих, що довелося зазнати й мені, а й чинила відверті на- пади на комори й доми, як у самому Житомирі, так і по нав- колишніх селах та містечках. Спершу бандити нападали на єврейські лавки, потім почали спорожнювати льохи міщан, не минали й чиновничих квартир. Почалася паніка, в будин- ках закладали вікна й двері, дехто вставляв грати, але все це було майже безрезультатно. Зате все розкішніше й роз- кішніше почав жити начальник місцевої інвалідної команди іщинський. Ця особа почала приковувати мою увагу, і я вирішив його навідати й приглянутися ближче. В той час, коли моя тілесна подоба сиділа за кафедрою і вгощала уч- нів колами, перш ніж почати проказувати новий урок, дру- га, активніша, частина мого єства ішла собі по вулиці в не- зримій іпостасі. Недовго мені довелося отак іти: назустріч поїхала карета, там сидів чоловік, який блиснув до мене ли- синою, знявши на мент форменого кашкета й навіщось про- вівши по тій лисині долонею. Після того кашкет знову вліг- ся на голову, і з-під нього визирнули два чорні, круглі ока, не великі й не малі, але покриті тонкою, масною плівкою. Я побачив грубий, кулакоподібний ніс і розшарпані вуса під ним, нижче ховалися тонкі, сірі губи. Голене підборіддя було правильно квадратної форми, і я подумав, що з такою фізіономією є всі підстави домагатися прихильності в міс- цевої аристократії: кожен шукає в світі того, чого сам не має. Щомісяця цей чоловік, який їхав оце в кареті, давав бал, і щомісяця місцева аристократія танцювала в нього, пила, їла, грала в карти і зовсім не тривожилася від пога- них чуток, які почали поширюватися про Іщинського. Ка- зали, що нічний обхід з інвалідних солдат та десяцьких май- же завжди опинявся біля будинку, який грабували, переслі- дував грабіжників, навіть стріляв, але ніколи нікого не ло- вив і не вбивав. Я сам був дослідив знічев'я один дивний виїзд карети Іщинського—це було тоді, коли напали на мене бандюги, і я спробував довідатися, хто саме на мене нападав. Карета приїхала під тюрму, і незабаром з неї ви- ведено було чоловіка в арештанській одежі. Той чоловік сів у карету, Іщинський заговорив з ним, як з добрим знайо- мим. Я прослухав ту розмову: йшлося про те, щоб виведе- ний арештант став учителем для хлопців Іщинського, хоч начальник інвалідної команди своїх дітей не мав. Я зробив невеликий підрахунок і визначив, що напередодні балу в Іщинського в тому чи іншому місці обов'язково розбивався винний льох, і поліції треба було бути сліпою, щоб такої оче- виді не помітити. Зрештою, поліцмейстер та городничий так
само брали участь у тих балах і пили вино, зовсім не зами- слюючись, звідкіля його взято. Перед балом пропадало не тільки вино, грабіжники охоче забирали масло, сир, яйця, курей, гусей, індиків, качок, свиней, борошно та хліб, вже не кажучи про гроші й дорогоцінності. Після того, як це траплялося, Іщинський наказував запрягати коні, як і те- пер, коли я причепився до його карети, і спокійно котив у місто, роздивляючись перехожих з тупуватою цікавістю. При цьому на його обличчі, яке здригалося від струсів по- возу, розквітала мертва усмішка, очі дивилися з масною притомою — Іщинський під'їжджав до ограбованого будинку і, тримаючи на вустах ту ж таки мертву усмішку, обдивлявся місце злочину й помугикував, коли господар торохтів йому щось про замаскованих людей, які ввірвались у дім, виста- вивши віконниці й вікна, перев'язали прислугу, а хазяям на- казали сумирно лежати в ліжках. Обібравши весь будинок, познімали ковдри з ліжок і повитягали перини, лишивши господарів у самих нічних сорочках.
— Але ви зараз не в нічній сорочці,— казав Іщинський, дивлячись із прижмуром на постраждалого, який хоч і не був у нічній кошулі, але мав на собі такий костюм, на який Іщинський не повинен був би заздрити.
Начальник інвалідної команди терпляче вислуховував по- яснення господаря про свій костюм.
— Поліція вже була? —питав він.
— Та вже,— казав господар.— Все записали й виміряли.
— Це значить,—зводив брови Іщинський,—що негідни- ків буде невдовзі зловлено й суворо покарано.
Він повільно йшов до карети, статечно всідався й наказу- вав рушати, залишивши біля розграбованого дому нещас- ливого господаря з сімейством і невеликий гурт роззявляк.
Від'їхавши, Іщинський повертався й зиркав на місце на- паду, а тоді починав хихикати. Він хихикав трохи дивно, наче це був не сміх, а гикавка, отож їхав і гикав, аж доки це йому не набридало. Після того фізіономія його знову ста- вала урочиста й поважна, і в такт руху мірно потріпувались у нього мішки під очима.
Я невидимо розсівся поруч і позирнув на Іщинського не без захоплення: цей чоловік був відчайдушний. Я знав, що він не мав ніяких маєтків, діставав платні в рік удвічі мен- ше, ніж я, але мав такі-сякі прибутки від махінацій при хар- чуванні й обмундируванні інвалідної команди. Тримав він і величезний город, який обробляла команда, але цього було зовсім недостатньо, щоб дорівнятися до багатіїв. Він же хо- тів бути серед перших, а для цього необхідні поважні засоби.
Карета тим часом опинилася біля невеликого, в півтора поверхи, будинку. Іщинський встав і повільно пішов до две- рей, які, наче сподіваючись на його приїзд, самі відчини- лися, а коли начальник інвалідної команди переступив поріг, так само послужливо і швидко зачинилися, аж я ледве встиг у них прослизнути. Іщинського зустрів у коридорі фактор, який чемно розсвітив усмішку й провів гостя в закидану всіляким добром кімнату. Іщинський сів у величезний фо- тель, поставлений якраз посередині кімнати, і звів очі на фактора, який, певне, тільки-но снідав, бо щось дожовував.
— Скільки ви мені винні? — спитав Іщинський.
— Ви хотіли спитати, скільки буду винний?—відказав фактор, проковтуючи їжу.
— Це все одно,—буркнув Іщинський.
— Я зробив тільки попередні підрахунки,— сказав фак- тор.— Цього разу здобич була невелика.
— Тисячу карбованців,— мовив Іщинський.
— Майте бога в серці! — змолився фактор.—Тисячу кар- бованців за все те дрантя? Його ще треба збути.
— А ти сумніваєшся?
— Таке скажете, сумніваюся! Але почали ходити такі чутки, о, то недобрі чутки, пане Іщинський.
Начальник інвалідної команди звів на фактора очі, і вони зробилися фіолетові.
— Які там з біса чутки?
— Коли б ви знали, пане Іщинський, скільки послано до- носів корпусному командирові внутрішньої сторожі, о, коли б ви тільки знали!.. Все це анонімні доноси, але всі вони су- проти вас.
— Минулого тижня в мене був ад'ютант його превосхо- дительства,—сказав із притиском Іщинський.—Він зробив дізнання і виявив, що всі доноси на мене — злісні наклепи. Так, як це є насправді...
— А хіба я кажу, що так не є... Але всі наші торговці дуже проти вас завзялися. Я сам торговець, ваше благоро- діє, через що трохи в тому ділі кумекаю. Це може погано за- кінчитися.
Іщинський реготав. Дивно, але він реготав майже так само, як Ленсаль.
— Ти мені скажеш, хто писав доноси?
— Донос писали всі. Вони зібралися й постановили: хай напишуть усі, тоді не буде винуватого. О, бідна моя голова! Я теж повинен був написати на вас донос, хоч мені то ро- бити, може, й не годиться.
— Ти? — здивувався Іщинський.
— А що мені лишалося робити? Не напишу, то в мене всі тицятимуть пальцем. Чи, може, мені признатися, що маю з вами діло?
— Значить, треба чекати нової ревізії?
— Може, й так,— сказав фактор.— А може, корпусний захоче вас звідси перевести, хіба я знаю. А коли вас звідси переведуть...
Іщинський блиснув поглядом на фактора.
— Це певні дані?
— Як те, що надворі осінь.
— Я перевірю ці чутки. Що іще?
— Треба, щоб ви на якийсь час лишили в спокої доми й лавки наших. Комори також.
— Звідки ж мені брати?
— Як це звідки?—заходив по кімнаті фактор.—Хіба мало в місті інших людей, що треба виїжджати на самих наших. Хіба мало міщан і чиновників?..
— У міщан багато не візьмеш, а чиновники мають зуби.
— Тоді вам треба на якийсь час заспокоїтися.— Фактор утягнув у себе повітря, наче щось нюшив.—Вже недобре пахне в повітрі, ви не чуєте?
— Через тиждень у мене бал. Ти зрозумів мене?
— О, як мені вас не розуміти? Але чи конче вам влаш- товувати цей бал?
— Конче,—сказав Іщинський і встав.—Коли б той бал не відбувся, всі подивилися б на мене з підозрою, а щоб того не було, я мушу залити кому треба роти вином, а черева на- бити добрими наїдками. Хто хоче жити, той має бути чем- ний.
— О, я не розумію такої політики! А коли все викри- ється?
— Тоді ти знайдеш засоби доказати, що не мав зі мною ніякого зв'язку.
— Коли б це собаці крила,— сумно зітхнув фактор. Наступного дня було вчинено напад на дім шосейного ін- женера майора Лівандовського. Сам майор був у цей час на лінії, вдома лишилися дружина, дві дочки-наречені, жі- ноча прислуга, лакей і денщик. Ще не було зовсім пізно. коли в дім подзвонили, сповістивши, що майору надійшла спішна депеша. Лакей відчинив, і йому миттю заткнули ро- та і зв'язали. На крик покоївки, яка була неподалік, виско- чив денщик, але дістав по голові і так само був міцно зв'я- заний. Пані з дочками вже лежали в ліжках, їм наказали лишатися без руху, тоді як всю жіночу прислугу зігнали в малу темну комірчину і там зачинили. Пані зі страху
зомліла, а панночки були близькі до цього. Замасковані лю- ди хапали все, що потрапляло під руки. Вони забрали грошо- ву готівку, жіночі прикраси, сервізний посуд, столове срібло, одежу, подушки, ковдру, білизну, перини. Було вилучено всі харчові запаси: варення, шинки, крупи й борошно, го- рілку й вина. Після того один із розбійників підійшов до зімлілої пані і стягнув їй з пальця шлюбну обручку. Об- ручка в'їлась у тіло, і злодій .смикнув її так, що пані опри- томніла. Вона заверещала, але була заспокоєна кількома ляпасами і глухим попередженням. В цей час до дому під'- їхало кілька возів, все добро було спокійно навантажено, і напасники безшумно зникли — тарахкотіли тільки по бру- кові колеса. Цього разу нічний обхід з інвалідних солдатів та десяцьких вчасно не прийшов, ніхто не стріляв і не ті- кав. Стояла моторошна тиша, мирно валували пси, а над мі- стом висів круглий, чистий місяць, біля якого здивовано поблимувала зірка. Треба сказати, що шосейний інженер був майже приятелем Іщинського, вони часто сходилися за грою в карти, а на балах начальника інвалідної команди постійно витанцьовували його дочки-наречені.
Інженер примчався наступного дня, він полаявся з го- родничим, послав скарги губернатору й генерал-губерна- тору, але все наче у воді потонуло; як завжди після скоєно- го, вранці Іщинський проїхав у кареті по місту і не забув завітати до потерпілого, щоб висловити своє співчуття. Ін- женерша при цьому ридала, а сам інженер ледве стримався, щоб не вилаяти начальника інвалідної команди — чутки про темні справи його картярського товариша не минули вух Лівандовського. По тому Іщинський, як завжди, поїхав до свого фактора, який сьогодні не виглядав стурбовано і без жодного вагання відлічив Іщинському дві тисячі кар- бованців. Вони сердечно побалакали про всілякі дрібниці, і кілька разів начальник інвалідної команди реготав. Це ста- лося тоді, коли він розповів фактору кілька не зовсім при- стойних анекдотів: за своєю звичкою, Іщинський, оповівши щось смішне, сміявся перший. Він поїхав назад своєю ка- ретою, спокійний і величавий, і його чорні, масні очі роз- глядали світ майже з любов'ю. Люди дивилися на нього із відчуттям страху й ненависті, але знайомі віталися якнай- чемніше, на те Іщинський незмінне скидав кашкета і, бли- скаючи лисиною, віддавав поклін якнайщиріше. Приїхавши додому, він пішов просто в кімнату до своєї половини, і вона, уздрівши чоловіка, звелася йому назустріч, намагаю- чись відгадати, чи добрі вісті він несе. Цього разу він ішов розсвічений і помолоділий, а коли наблизився до дружини
так, що міг її обійняти, то учинив це, з прицмоком поцілу- вавши в одну щоку і в другу, а тоді ще і в губи.
— Хороша сьогодні, люба моя, погода,— сказав він, хоч погода була така собі, з хмарами та вітром.
Він відступив від жінки і поплескав її широкими, пухкими долоньками по плечах.
— Наступний бал,— сказав він зі щирою теплотою,— ми зможемо відправити не гірше, ніж минулі. Окрім того, моя люба, як вам подобається це? — він змахнув руками, як фокусник, і в руках його опинилося чудове кольє.
Іщинська зойкнула і взяла кольє у руки.
— Бог з вами, Аполлоне Григоровичу! — вигукнула во- на.—Але це, певне, коштує шалених грошей?
Іщинський сміявся вуркітливим сміхом. Його чорні очі заблищали ще масніше, а вуста розповзлися в утішній ус- мішці.
— Меткий ви, Аполлоне Григоровичу,—помахала паль- чиком, вдаючи з себе наївну дівчинку, Іщинська.— А можна мені буде вдягти на бал?
— Для того я вам і приніс цю цяцьку,—сказав самоза- доволено Іщинський.—Я не такий дурний, щоб наражати вас на ганьбу.
— Голубчик ви мій!—обняла чоловіка Іщинська і, ніж- но граючись кольє, як грається гадом приборкувач, помча- ла в свою кімнату приміряти подарунок...
Саме в цей урочий момент Іщинський дістав сумне пові- домлення із штаб-квартири корпусного командира внутріш- ньої сторожі: корпусному таки набридло діставати скарги на житомирського начальника інвалідної команди, і він ви- рішив перевести його в інше місце. Усмішка згасла на облич- чі Іщинського, перетворившись на мертву, очі поступово втрачали блиск, як каганчики, котрі догоряли, шкіра облич- чя із лискучо-задоволеної стала сіра і стара. Він відчув рап- том глибочезну втому — певно, надійде такий момент, коли він не посилить змагатися за місце в цьому світі — тоді й полетить усе кумельгом, покотиться, як лавина, в чорну прірву, відтак пропаде не один десяток людей. Будуть ка- меновані він і його дружина, яка тішиться зараз, приміряю- чи кольє, і всі ті, з ким він нерозторжно зв'язаний. Він про такий кінець знав давно, хоч і тоскно сподівався на щасли- вий випадок. Зрештою, і зараз не все було так печально- безнадійно, тож він струснув головою, а коли Іщинська ви- йшла, щоб покрасуватися перед чоловіком у новому кольє, застала тільки запах тютюну, настояний на алкоголі,— сам Аполлон Григорович уже сидів у кареті, гордо випростаний
і незрушний, і кожен, хто бачив його в ту пору, достеменне міг посвідчити, що в цього чоловіка місце в житті надійне й непохитне.
У цей час ішов вулицею Микола Платонович Біляшів- ський. Я вразився з нової зміни, яка сталась у цьому чоло- вікові. Вже нічого не нагадувало в ньому того забезпече- ного, добропорядного чиновника з круглим обличчям і ви- димим черевцем — волосся зовсім побіліло і вибивалося з-під капелюха. Однак голову Микола Платонович тримав гордо, очі палали, і саме ці очі спинилися на застигло-по- важній фізіономії начальника інвалідної команди, а відтак і на мені, пропікши нас наскрізь. Я трохи переполошився, сидів-бо поруч Іщинського зовсім невидимий, але сумні- ватися не випадало: ми дивилися один одному у вічі, і я таки був певний, що Біляшівський бачить мене. Захотілося скор- читися, змаліти і перетворитись у жучка, бо такого ще в моєму житті не траплялося, навіть давнішня розмова із Бергеном не йшла тут у паралель. Щоб перевірити остаточ- но це своє враження, я зняв кашкета і вклонився Біляшів- ському, на що той підніс руку до капелюха й ледь-ледь його припідняв. Я всміхнувся до нього доброзичливо, від- так відкинувся на спинку сидіння і зімітував той-таки ви- раз обличчя, що його мав Іщинський,— мертва усмішка, масні очі, які не роздивляються перехожих, а прилипають до них; зрештою, що з того, коли б навіть Микола Плато- нович мене побачив? їхати з Іщинським мені не заборо- нено, та й хто зна, чи пов'язує він цей мій образ із тим, що воює зараз з підростаючим поколінням? Через це моя стур- бованість майже щезла, хоч неприємного почуття я позбу- тися не зміг — це було те саме, що відчуває злодій, коли його застає при таємному обшуці шухляд господар.
Карета почала спускатись униз по Чуднівській вулиці, і я відразу ж здогадався, куди мій супутник прямує. Ну, звісно, все відбувалося, як по розпису: відчинилися двері, і начальник інвалідної команди знову був віч-на-віч із чем- но усміхненим фактором, хоч цього разу в очах у фактора зламалося по іскринці, і він не втерпів, щоб не зауважити:
— Надто часто ви ощасливлюєте мене своїми візитами, ваше благородіє.
— А тобі чому це в носі крутить?—не зовсім чемно обізвався Іщинський.
— Крутить не крутить,—сказав фактор,—а ваше бла- городіє в місті надто показна особа.
Аполлон Григорович уже сидів у фотелі, спустивши по- гляд на неметену підлогу, шкіра на обличчі була жовто-
сіра, бо він уже розповів фактору причину свого наглого приїзду, і вони обоє замовкли, наче віддаючи шану поганій звістці чи, може, з приводу того сумуючи. Фактор ходив по захаращеній всяким добром кімнаті, а що вільного простору тут було небагато, то він, ходячи, вигинався туди й сюди, наче був гутаперчевий, а може, він і справді був гутаперче- вий, адже треба було виявити неабияку гнучкість і добре- таки поворушити мізками. Підлога рипіла під пантофлями фактора, він ходив і замислено пощипував собі лівого пейса, бо так чинив завжди, коли треба було поламати го- лову.
— Чи дуже строгий ваш корпусний?—спитав зрештою.
— Звір, дикий і жорстокий. Знаєш, що він каже на смот- рах?
— Скажете.
— Він каже на смотрах, що дозволяє засікти дев'ять чо- ловік, щоб десятий був вишколений, як належить.
— Це справді так? — радісно підскочив фактор.
— Нема чого радіти,— похмуро обізвався Іщинський. Але фактор уже не ходив, а бігав по кімнаті, спритно ви- гинаючись у проходах, щоб не вдаритись об гострі ріжки комодів, столу, шаф, стільців і підставок. Підлога співала під ногами, а Іщинський пильно стежив за ним, як стежить кіт за пташкою, котра відводить його від свого гнізда.
— Може, я зовсім дурний,— сказав нарешті фактор,— але коли такий він звір, хе-хе...—Він підморгнув Іщинсько- му, і око його виросло для стривоженого начальника інва- лідної команди в щось величезне й багатозначне:—Я, ваше благородіє, прожив трохи на світі. І знаєте, що я вам ска- жу, о, почекайте, не перепиняйте, бо в мене отута починає так гарно крутитися,— він показав пальцем на голову, бо са- ме там почало так гарно в нього крутитися.— Еге ж, коли він такий звір — це значить, ваше благородіє, що він... стри- вайте, стривайте, я зараз скажу, що він, хе-хе... під череви- ком у своєї жінки. А тепер кажіть, що хотіли...
Але Іщинський нічого не хотів — він реготав.
— А ти — зух, побий мене качалка!
— Ну, що ж,— задоволене озвався фактор.— Треба нам якось рятувати шкуру. А може, вона, пані генеральша, ча- сом і модниця?
— Модниця, модниця,— заплескав себе руками по колі- нах Іщинський.
— То я це діло візьму на свої кволі, старі плечі,— ска- зав фактор.—Видатки ми з вами поділимо, трохи дам я, а більше ви, бо не я до вас прийшов, а ви до мене, та й не
такий зараз час, щоб за копійку стояти. І знаєте що,— він перестав бігати,— не приїздіть поки що до мене, а я до вас. Коли захочете зі мною перебалакати, шепніть шинкарю Хо- лоденку, а треба буде мені, то хтось до вас прийде. Скаже, що він од м'ясника... ви щось хотіли сказати?
— Скільки?—спитав Іщинський.
— Три тисячі ваші, а тисяча моя. Чи, може, замало? Іщинського перекривило.
— Пані генеральша на менше не спокусяться. Менший хабар — менший виграш.
— Роби, як знаєш,— сказав, зводячись, Іщинський.— Правду кажучи, обдереш мене, як липку.
— Ще жодна липа з того не всохла. З неї деруть, а нова кора наростає.
— Заткни пельку! —ліниво обізвався Іщинський.
— Зараз, зараз, ваше благородіє. Я добре знаю: легко брати, а важко давати. Може, вам жаль грошей, то вига- дайте щось розумніше.
Але Іщинський уже впадав у лихий настрій. Він блим- нув на фактора, який чемно йому усміхався, а ще чемніше кланявся, і тільки вряди-годи поблискував вивідчим оком, отож, начальник інвалідної команди блимнув на фактора і рушив до дверей, котрі самі відчинилися і відслонили чо- тирикутний шмат простору. Іщинський зирнув туди і аж зупинився: в повітрі повільно кружляв сніг. Сіре небо об- лягло прирічкові горби, наче впиралося об них краями, і по- вільно сіяло рідкі сніжини, що спадали на землю, м'яко кружляючи, але до землі не долітали, бо розчинялись у по- вітрі чи лишали крихітні мокрі цятки на кам'яних лобах бруківки.
— Ну от, і зима на носі,— сказав фактор, підставляючи долоню під сніжини.
Була та рука жовта, покрита схожою на відшліфований пергамен шкірою, і мені подумалося, що долоня пошліфу- валася так від безкінечного рахунку грошей. Така вже його робота, лічити, заради цього він і живе, в той час, як його компаньон живе, щоб ті гроші тратити. Але мають вони однаковий клопіт, бо ні одному, ні другому їх не вистачає:
факторові їх мало, щоб задовольнити жадобу рахування, а Іщинському так само мало, бо не покривають потреб. Через це вони й дивилися так чудно на сніг, адже подумали вод- ночас, що коли б мали стільки монет, скільки висить оце в повітрі сніжин, вони б ще сяк-так задовольнилися, пер- ший лічив би їх до кінця віку свого, а другий до кінця віку свого їх би розметував. Але вони знали, що це тільки ма-
ревна забаганка, тому зітхнули водночас і відвернулися один від одного.
— Щасти вам,— буркнув Іщинський і пішов до карети.
— Хай вам біс, ваше благородіє,—сердечно обізвася фактор.
Я урочисто ішов за Іщинським, намагаючись ступати із ним у слід. Було мені радісно, і я з кислим співчуттям зга- дав отого, видимого, себе, який сидить зараз у класі й мо- розить крижаним поглядом недоростків. Ці недоростки, зда- ється, ненавидять мене, але в них немає супроти мене сили й волі, і жоден із них не помислить супроти мене постати- Зрештою, саме такий западу я їм у пам'ять, і вони проне- суть мій образ крізь своє життя, адже і їм колись доведеться научати; пам'ятатимуть вони мою науку так само чітко, як і свої брудні витівки, які згодом обростуть у них роман- тичним ореолом. Така вже наша вчительська доля, що нас можуть любити, ненавидіти чи боятись, учителя можуть зневажати, але ніколи й ніхто з учнів його не жалітиме. Саме тому вчитель належить у цьому світі до особливої ка- тегорії людей, і не диво, що серед них так багато озлоблених та самотніх. Я вибрав собі цей терен недаремно і, здається, не шкодую (а це мені не один звіщав, що мене в цьому світі не люблять). Не любові прийшов я шукати, а щоб створи- ти велике дітище свого духу, мою сокровенну "Чорну кни- гу". Через це я й відчував таке задоволення, ледве не сту- паючи на п'яти Іщинському,— був це злочинець, якому не- має спасіння. Він заплутавсь у тенетах, які сам-таки сплів, і мусив колись у них попасти. З усіх людей, яких я тут описав, тільки один поки що не вкладається в моє розу- міння, тільки один мене турбує й непокоїть — отой дивний Біляшівський. Хто він і що хоче, яку маячливу думку посе- лив собі в голову, чому так пильно дивиться на мене при зустрічах? Ми з ним люди, здається, неспівмірні, хоч спо- чатку я бачив його, як вишню в кришталевім келиху. Ні, я сподіваюся, що його доброчесність видима, а коли так — він, як і всі,— мій. Все ж бо роблене чи видиме— це та сама порожня оболона без ядра. Зрештою, в мене є ще один шлях: я протиставляю його доброчинності всю масу зібра- них отут історій і уявно кидаю їх йому у вічі. Хай пізнає через них себе самого, хай засумнівається і відчує в собі лють. Він проповідує своє дивацтво, як щось протилежне всьому, що називається в цьому світі нормальним. Через це стає вилущений з цього світу, юродствує. Але існує не- заперечна істина: шкаралуща ніщо без ядра, але не збе-
режеш ядро без неї. Через це його юродство видається мені не провісником світлого, а гідним насміху. Я радію з того, бо цим самим він все-таки дорівнюється до решти моїх персо- нажів, зрештою, весь оцей ліс людей — я. Це душа моя, роз- кладена на образи, а що вони без кінця воюють,— ознака моєї житейської сили. Коли б не мав я тут рації, не міг би отак любо й радісно наступати на п'яти комусь такому, як Іщинський. Тоді завелися б у мені, як черви, сумніви і сто- чили б моє нутро—я відчув їх отієї ночі, коли був такий розчулений та розм'якшений і змушений був викреслювати зі своєї душі Охоцьку. Тепер я знову на коні, я знову йду за черговою своєю жертвою, через те й прозоріший тіні. Можу знову писати свою книгу, бо задоволене і цілісно живу!..
Фактор виїхав у Київ у цей-таки день, взявши з собою немалий запас тканин, які він, однак, ніде не купував, при- наймні за той час, відколи я за ним стежив. Я, затишно вмостившись у балагулі фактора, покотився разом із ним у Київ, в той час, як видима моя половина лишилася заби- вати знання в ослячі лоби підростаючого покоління. Від того я мав і певну невигоду, бо, розполовинившись отак, не міг лишатися цільною істотою, чим зуміли скористатися діти Охоцької (вже зараз вони носили нові костюмчики і у вільний час навідувалися до директора гімназії, вивчаючи там роль синів Ковнірчука), так от, ці увірвителі простягли на залізних сходах, якими я мав спускатися, йдучи на ро- боту, шворку, і я, перечепившись, покотився кумельгом, доб- ре потовкши собі боки, адже не мав звичної прозорливості. Я побачив тільки кілька дитячих спин, обтягнутих новими костюмчиками, які тікали через подвір'я. Напасть викли- кала в мені цілком справедливе обурення, і я метнувся до дверей Охоцької, загупавши в них кулаками. Охоцька з'я- вилася, як богиня, і спокійно вислухала мої скарги.
— А чому ви переконані, що це мої діти? — спитала во- на, ледве стримуючись, щоб не розсміятися.— А може, це вам колега Міхневич мститься за скарб? До речі, мені він уже влаштовував скандал.
— Ніякий це не Міхневич,—сухо зауважив я.—Це ваші хлопці, яких мені вдалося побачити.
Я розповів Охоцькій про спини увірвителів, обтягнуті новими костюмчиками.
— На що ви натякаєте?—холодно зауважила Охоць- ка.— І взагалі, що ви від мене хочете?
Я здумів на таку безапеляційність і сказав, що я вима-
гаю покарати винних, коли вона не хоче, щоб покарав я їх сам.
— Коли покинути все на так,— зауважив я,— тоді жити не дадуть.
Говорив цілком очевидні речі, але Охоцьку вони, зда- ється, не зачепили.
— А коли не захочу їх карати і не дозволю чинити це вам? — спитала вона не без виклику.
— Тоді, шановна пані,— сказав крізь зуби,— я змуше- ний буду оборонятися від ваших дітей, як знайду можливим, а від сьогодні відрікаюся від столування у вас...
Я говорив це з такою похмурою урочистістю, що Охоцька розсміялася.
— Бог з вами, Киріяку Автомоновичу,—сказала вона фамільярно.—Я покараю тих увірвителів, і вони ніколи не чинитимуть вам збитків. А коли хочете покинути столува- тись у мене, я не буду уражена, відтепер мої справи пішли на ліпше. І взагалі,—додала вона зарозуміло,—вам анітро- хи не вигідно зі мною сваритися, навряд чи це вийде вам на руку.
Вона заплеснула двері перед моїм носом, і я тільки не- втямковито закліпав очима. Охоцька набиралася пихи, а це значить, що з Ковнірчуком у неї зайшло далеко. Бувши зай- нятий спостереженням інших людей, я згубив з визору цю пару і тепер шкодував. Але не міг поповнити нестачу, оскільки невидима частина мого єства мандрувала в цей час до Києва і мусила поки що марнуватись, бо фактор, який хоч і обробляв дорогою на поштових станціях тисячі обо- рудок, був для мене, як груба стіна, оскільки єврейської мови я не розумів і в суть безконечних перемовлянь увійти не міг. Я, правда, бачив, як в його балагулу щось клали, а щось забирали, причому чинилося це з усіма засобами осто- роги, з чого виснував: всі ці махінації навряд чи законні. Але це мене обходило мало, я мав свій інтерес, через що міг спокійно собі подрімувати аж до Києва, до речі, й гадки не маючи про пригоди, які несподівано спіткали мене в Жи- томирі.
А мені в той день увіч не щастило. Падіння, сварка з Охоцькою зайняли в мене певний час, і я вперше запіз- нився на уроки, що викликало гостру догану директора. Я чесно оповів йому свою пригоду, на що Ковнірчук, почер- вонівши (згадка про новенькі костюмчики вразила його), заявив мені, що я огидний наклепник, що він цих хлопчи- ків має честь знати і може гарантувати їхнє достойне вихо- вання, і що вони не тільки не здатні на лихий учинок, але
й подумати про таке не могли б. Я слухав ці філіппіки увір- вителям, від яких ледве не звернув собі шиї, і не міг знайти належного слова, щоб виправдатись, оскільки був в цей час істотою позбавленою вартішої своєї половини. Тож тільки промимрив, що Охоцька може засвідчити акт мого падіння зі сходів, на що директор з убивчою іронією заявив, що я, певне, був учора п'яний.
— Але ж кожен знає, що я не п'ю!—вигукнув зчудова- но я, на що директор зімружив праве око, помахав паль- цем і сказав, що він зна таких: на людях вони не п'ють, а зачинившись на самоті, набираються до нестями. Це вже був достеменний на мене наклеп, притому такий зухвалий, що я тільки рота розтулив. Зрештою, директор збавив на тоні і попередив мене, щоб це було востаннє, на що я зро- бив службово-серйозне лице, яке, видимо, сподобалося ди- ректору, і він відпустив мене милостиво, а коли я відходив, спинив і попередив, що в гімназію сподіваються візиту са- мого попечителя учбового округу і що він любить відвідува- ти уроки новонастановлених учителів.
— Будьте готові і приготуйте як слід учнів,— сказав він, і я зрозумів причину його благодушності: сваритися під цей час йому зі мною не було вигідно, оскільки я був певною мірою втаємничений у його справи, принаймні сприяв його зв'язку з Охоцькою.
Третя неприємність чекала мене вже ввечері, коли до мене завітав Міхневич. Він мав сталево-непроникне облич- чя, а очі такі вузькі, що відних лишилися самі щілини. Так . само сціплені мав він вуста, крізь які слова цідилися з лю- тим шипінням. Учитель латинської мови заявив, що хоче зі мною побалакати, а коли впустив його до себе, спинився на вступі до кімнати і проголосив, що я людина безчесна, що я разом із тією пройдою (очевидно, під пройдою він розумів Охоцьку) нещадно познущалися з нього, звабивши до шу- кання неіснуючого скарбу, що він, як шляхтич, не потерпить такого приниження своєї честі і пропонує мені стрілятися на Голові Чацького1, бо тільки кров зможе нас розсудити.
Я запропонував Міхневичу сісти і спокійно обговорити ситуацію, але той не зрушив із порога. Тоді сів у фотель я і заявив йому, що він не має анінайменших підстав гніва- тися на мене, бо про скарб я йому не збрехав, а сказав прав- ду, що в нас не було ніякої домовленості щодо цього скарбу, і те, що він почав шукати його самотужки, лише його воля. Скарб може лежати, коли Міхневич не знайшов його в сво-
1 Голова Чацького — скеля в Житомирі. 484
їй квартирі, або в Охоцької, або в мене, а я поки що нікуди ііе поспішаю. Коли ж свого часу він відхилив мою пропо- зицію про спільні пошуки, я не відчуваю себе зобов'язаним ділитися з ним третьою частиною, коли цей скарб у себе в квартирі знайду. А насамкінець я сказав, що вважаю пере- старілим звичай ганебно стрілитися—навряд чи це виви- щує шляхетську честь,— а окрім того, він чудово знає, що дуелі тепер заборонено.
— Мені немає діла до заборон,— прошипів Міхневич.— Я хочу вліпити кулю у вашу безсоромну фізіономію.
— Все-таки хочете мене образити?—спитав я спокій- но.— Я вам це вибачаю тому, що ви зараз не при доброму глузді. Я вам вияснив справу і готовий навіть вибачитися за те, що нерозважно сповістив про той скарб. Підіть про- холодіться і добре все обміркуйте, а коли й тоді не отями- теся й наполягатимете на дуелі, я буду до ваших послуг, бо відчуваю себе несправедливо ображеним і годен вимагати сатисфакції.
Я встав з холодним лицем, даючи зрозуміти Міхневичу, що нашу розмову закінчено, на що він їдко блимнув, роз- вернувся й пішов геть, а я, зачинивши за ним двері, відчув зрадливий трем у колінах і слабкість у тілі: аж трьох ви- пробувань у відсутність дійової своєї половини було для мене забагато. Я не боявся дуелі, бо був стрілець чудовий, страшила мене колотнеча й те, що кожен дуелянт ставав у місті скандально відомий, чого мені аж ніяк не хотілося:
моя місія, як я вже не раз зазначав, існувати тихо й непо- казно. Через це я не міг зажити солодкої нерухомості, якої завсігди прагну, коли невидима частина мого єства десь мандрує. Тоді я зачиняюся на всі замки, залажу в ліжко й, покурюючи сигару, впадаю у дивний транс, майже небут- тя. Солодко перестаю відчувати себе, поступово гублячи контроль над окремими частинами тіла: спершу зникали в мене ноги, потім руки, а відтак розтавав, як крижина вес- ною, тулуб, залишалася сама тільки голова, яка тихо й лед- ве помітно тліла, наче каганчик біля образів. Я міг змен- шувати силу того тління до краю, і саме це давало мені не- зрівнянне задоволення; тим більше, що я твердо знав: межі не переступлю, бо хто б хотів собі загибелі? Після того по- вертався до первісного стану — на такий акт ішов часом цілий вечір, і мені після всього не лишалося нічого іншого, як заснути, що я й учиняв також не без задоволення. Сьо- годні ж не міг цього здійснити, був розтривожений і роз- ладнаний. Тому лежав непорушне на нерозібраній постелі і дививсь у стелю, на якій поперемінне з'являлися обличчя
Ковнірчука, Охоцької, Міхневича, Іщинського чи його фак- тора. Я бачив Біляшівського й Ленсаля, останній тепер ста- вився до мене з презирливою неувагою. За вікном падав сніг і стукотів крупою по вікнах, шибки від того сухо потріску- вали. Я раптом відчув дивну незахищеність у цьому світі, бо хто я у ньому такий? Навіщо пущено мене в нього і чо- му ніхто не подивиться на мене люб'язно. Всі, з ким хоч трохи я сходився, швидко від мене одверталися і ставали моїми противенцями, хоч живу я без видимої шкоди ближ- ньому. Здається, найбільшу шкоду учинив я Кулаківсько- му, бо\зруйнував його самовпевненість, але, коли глянути глибше, не я йому шкодив, а він собі. Шкодило йому оте приховане в ньому марновірство, яке я тільки викликав з його істоти, знявши видиму маску невірства й показного раціоналізму. Я знову відчув, що навколо мене безпросвіт- ний ліс людей, і я в ньому серед тих нечисленних, котрим дано волю рухатися. Кожне з дерев цього лісу знає тільки своїх сусідів і лише з тими сусідами воює за простір, повітря та землю. Я теж маю обмежений світ, до якого тісно доти- каюся, але він ширший звичайного. Є у всіх нас одна при- реченість, одна є обмеженість, бо хоч і можу я розполови- нюватись і проникати в потаємні сфери буття, майже нічим від своїх сусідів не різнюся. Чогось мені бракує, великого й неодмінного, що могло б висвітлити мені душу. Те "щось" постійно наближається і несе мені не тільки ояснення, але й видиму небезпеку — я маю однаково хотіти й боятися того "щось", і, може, мені полегшає, коли я його остережусь. У світі є дві породи людей: ті, що усвідомлюють це, і ті, кот- рі живуть, як трава. Легше другим, бо перші тонуть у без- настанних сумнівах і тим самим втрачають волю до житей- ського чину. Вони малодійові, а тільки рефлектують, тоді як призначення людське—діяти. Одні будують і кріплять існуючий лад, інші його розладнуюсь і прагнуть знищити — призначення тих чи інших одне. Є ще й треті в цьому сві- ті — ті, які спостерігають. Одні дивляться на нього добрим оком, а інші — лихим. Не ховаюся, що дивлюся на світ ли- хим оком,— тільки так можу самоствердитися. Але чогось мені бракує, а самота, яку раптом відчув у цім порожнім по- мешканні,—наче ножова рана в серці. І я кидаю безсловес- ний погук у ніч і в сніг, туди, де загубилась у погоні за са- мим собою невидима частина мого "я". Мені боляче без неї, бо без неї я не можу наповнити себе гострою енергією, від якої кожна клітина тіла мого починає торжествувати. Без тої другої половини — я черв'як, малий і безпомічний, не людина, а оболона її, що виконує завчені рухи, тоді як
душі хочеться відчувати вищий сокровенний смисл у уях своїх та думках. Так, я тільки коліща, пущене чиєюсь силь- ною рукою, і воно котитиметься, доки стане в ньому заводу. Потім воно спиниться й упаде. Саме цього моменту я й бо- юся, через це крик мій у ніч і в білу січкарню за вікном повен такої ж туги, як і виття голодного звіра, душу якого терзають невідомі передчуття...
Фактор тим часом прибув у Київ і почав діяти за роз- робленим разом з Іщинським планом. Він попросив допо- вісти генеральші, що багатий купець їде із Польщі в Харків на ярмарок і везе з собою чудові, золотом та сріблом гап- товані оксамитну й шовкову тканини. Цього було досить, щоб генеральша згодилася зустрітися з ним. Фактор роз- клав перед нею товар і був настільки впевнений у враженні, яке той мав справити, що подивився на корпусну тільки тоді, коли вона вражено зойкнула й почала перебирати ма- терію з таким самим захопленням, з яким любив перебира- ти фактор грошові банкноти. Може, через це він засміявся вдоволено і примружив праве око, заявивши, що його то- вар—товар із товарів, що він добре знає, як догодити да- мам, але, звісна річ, тканина ця не дешева.
— Скільки?—видихнула генеральша, і в неї були такі блискучі очі, наче вона хотіла спокусити цілий інвалідський корпус. Фактор поцмакав губами, подивився на стелю, а тоді у вікно, я в цей час розвальцем сидів у генеральському фотелі й милувався нервовими рум'янцями, які проступали на обличчі корпусної — вона аж ніжкою притупнула:
— Ну, швидше-бо, швидше!
Фактор тільки тепер скосив на генеральшу око, і, може, також замилувався генеральшиними рум'янцями, бо саме вони свідчили про успіх його експедиції...
— Як для вас, ваше превосходительство,— назвав він ге- неральшу чоловіковим титулом, слушно сподіваючись, що торговець такими розкішними тканинами це може собі доз- волити,—вісім тисяч!
Тоді я побачив, як поступово зникають рум'янці зі щік генеральші, і всі роки, які вона намагалася приховати, по- чинають проступати на її лиці, очі її також погасли і вже навряд чи могли спокусити корпус інвалідів, вона метнула поглядом на фактора, який стояв перед нею з блаженною усмішкою, і це був такий погляд, що зовсім відповідав до титулу його превосходительства, адже так вона дивилася й на свого дикого й жорстокого звіра, генерала, коли сер- дилася і коли чаром отакого позиру перетворювала його
в мишку. Фактор стояв покірно зігнутий, але із перемож- ним усміхом на вустах, хоч наступної хаилі на тому ж об- личчі написався страх, і це був страх, здається, зовсім не роблений.
— Я сказав щось погане?—спитав він.—Хіба ця роз- кіш того не варта?
Генеральша була метикована на таких речах, але не на- стільки, щоб бути твердо переконаною, варта ця тканина восьми тисяч чи ні, вона збагнула тільки одну безперечну істину, раз ставиться така ціна — тканина не може бути по- гана. Через це заходила покоєм зовсім таким кроком, яким ходив перед виструнченими інвалідами її "дикий і жорсто- кий звір", щоки генеральші почали полум'яніти, але вже від того, що в генерала не було зараз стільки готівки; вона це так само твердо знала, як і те, що випустити з рук цю тка- нину не зважиться, інакше дістане серцеву чи якусь іншу недугу, а це в її віці не завжди безпечно. Тому вона мовчки ходила покоєм і схвильовано, пришвидшено дихала, вряди- годи метаючи поглядом на тканини, в той час, як фактор дивився на неї з тією-таки лагідною покірливістю, з якою дивиться кішка на мишу, лише на хвилину випустивши її з пазурів.
— Ну-ну, я можу поступитися вашому превосходительст- ву,— сказав він.— Нехай уже буде збиток мені. Давайте сім тисяч вісімсот.
Генеральша тільки зубами скреготнула, адже в генерала готівкою було вдома тільки три тисячі карбованців і нази- вати цю суму генеральша тав зважувалася, так само не ба- жала вона купити тільки частину матерій, адже мала таку дивну вдачу: коли чогось хотіла, то нероздільно. Через це ходила й ходила по покою, вже навіть починаючи сердити- ся, бо в голову їй не приходило нічого розумного; водночас вона недаремне була жінкою, щось незвідане раптом під- казало їй, що цей торговець має до неї ще й інше діло, може, навіть потаємне, що в його поведінці є щось відмітне від поведінки інших купців, таке, що відчувається у всіх про- хачів. Фактор був також не дурний і миттю збагнув, що між ним і цим превосходительством у спідниці налагоджу- ються тонкі зв'язки, що вона починає потроху здогадува- тися, чого він хоче.
— Чи довго ви будете в Києві? — спитала згорда гене- ральша.
— Тільки два дні, ваше-ство! — чемно сказав фактор.
— Аз Харкова повертатиметеся через Київ?
— З Харкова я подамся на Одесу, ваше-ство!
— В мене нема зараз такої готівки,—сказала, трохи нія- ковіючи, генеральша.—Як ми можемо-заладнати цю справу?
— Пані турбують гроші?—заломив руки фактор.—О, хіба я питаю вас про гроші? Я радий буду, коли пані в мене цей товар візьмуть. Можна й без грошей,—хитро схилив він голову.
— Що ж ти просиш? —холодно спитала генеральша.
— Саму дрібничку,— тихо сказав фактор.— Ну таку дрібничку, що вам треба тільки поворушити пальчиком. Може, ви якось те... хіба я знаю, як це сказати, ну є один добрий чоловік, ну, нехай начальник інвалідної команди в Житомирі, хороша така людина, ай-ай, Аполлон Григоро- вич Іщинський. І що він хоче, така дрібниця, просто не знаю яка, він хоче, щоб його нікуди не переводили, бо чоловік уже обжився, а людині так важко покидати насиджене місце...
— І це все? —здивовано звела брови генеральша.
— Ну-ну, ви не дуже турбуйтеся,—теревенив фактор.— Я такий багатий, такий багатий, що мені зробити вам та- кий подарунок саме задоволення. Зате вчиню я добре діло, о, як мало ми думаємо, щоб учинити комусь добре діло, і ваше Превосходительство зробить добре діло, хіба я що кажу? Ми захистимо чесного чоловіка, о, який це чесний чоловік, хотів би я, щоб весь світ був такий чесний, як пан Іщинський! Він такий добрий, сердешний, що просто цьом! — Фактор поцілував собі пальці.— Всі його люблять, а коли люблять, то й вороги не сидять без діла, о, я це знаю на собі, хіба не? Люди так і заздрять, отож чим добріший чоловік, тим більше на нього сичать. А він такий добрий, такий чесний, я сам хотів би бути такий добрий і чесний!
Фактор замовк, затхнув і роввїв руками, водночас хитро позираючи на господиню.
— Почекай мене тут! — сказала генеральша й подалась у кабінет чоловіка з таким стрімом, наче хотіла попередити його про пожежу.
Вона повернулася через декілька хвилин, велична і стро- га, на обличчі в неї горіли ті ж таки рум'янці, що робили ъъ майже молодою й привабливою, очі її світилися вмиротво- рено, і вона махнула, як повелителька, факторові рукою.
— Можеш їхати додому,—сказала вона, чітко вимовля- ючи кожне слово.—Той Іщинський лишається на місці...
Я раював тоді, сидячи в м'якому фотелі корпусної гене- ральші, бо все, що відбувалося, не могло не тішити мене. В цей-таки час видима моя половина незвідь-чому страж- дала. Можливо, причиною того стала погода: сумирна,
похмура, напівосіння й напівзимова, сніг падав, але розта- вав, дерева вже не були глянсувато-чорні, а висохли й посі- ріли; в один із таких днів я пішов на прогулянку аж до Голо- ви Чацького — місце, де традиційно влаштовувались у Жи- томирі дуелі. Можливо, потягла туди мене описана вище розмова з Міхневичем — добре було б озирнути те місце пе- ред двобоєм, коли той шаленець від свого не відступить. З іншого боку, я знав, що Міхневич одкинувся від цієї дум- ки, ходив він, і досі не помічаючи мене й грізно насуплю- ючись при зустрічах, але намір стрілятися в нього, зда- ється, зник. Тягло мене в це місце й інше, здається, та ж таки туга, що почала охоплювати все єство, власне, мене видимого, я сподівався знайти в цій прогулянці якусь утіху. Через це спустився по Чуднівській вулиці, перейшов Чуд- нівський міст і рушив угору на Павлюківку. Кілька разів починав падати сніг, засипаючи мене, і я йшов, покрапко- ваний білими цятками. На Павлюківці я звернув у завулок і вийшов до соснового гаю. Тут було тихо й затишно, сосни мирно шуміли, погойдуючи коронами з приреченою упоко- реністю. Я ступав по устеленій глицею землі, і ноги мені інколи підверталися — наступав на сховані шишки. Зреш- тою, вийшов до скель, ось і вона. Голова Чацького, я бачив висунутий прискалок—невелику площинку над кам'яною прірвою. Дуелянти ставали на краях виступу, і кожен, на- віть легко поранений, падав на розкидане в долині каміння й неодмінно знаходив там смерть. Річка внизу була стале- во-непорушна, і не видно біля неї ні душі; навкруг чаїлася насторожена тиша — мені раптом морозець продер поза шкі- рою. Я відчув, що туга моя не зменшується в цьому дикому й прекрасному місці, що ступні мліють, наче готуюся я зле- тіти, за лопатками я відчув дивний свербіж, немов і справ- ді виростали у мене крила, щось дивне почало коїтися зі мною — ще хвилина, ще трохи, і я відштовхнуся від землі і, змахнувши крилами, полечу, навіки покинувши цей світ. Холодний піт покрив мені тіло, і я почав відступати від ро- кового місця, бо й крик уже сидів мені в горлі забитим кіл- ком, він відбився б від цих скель і роздвоївся б. Я почав лякатися невідомого, і тіло моє від того затремтіло. Не про Міхневича я думав і не двобою з ним лякався; я злякався тиші й ротатого звіра, котрий зирнув на мене з кам'яної долини; я злякався, що справді стану птахом, що доля моя — залишити цей дивний ліс людей і полинути в пошу- ках вирію, покинувши в цьому світі тільки тінь себе, яка відтепер безприкаяно блукатиме, непокоїтиме і штовхатиме на лихі вчинки людей. Через цей страх я задкував і задку-
вав. І ось тут, перед видимим лицем своєї смерті — звіра, що пильно дивився на мене з кам'яної ущелини, я раптом зрозумів, що всіх оцих людей, описаних мною в цій "Чор- ній книзі", я починаю жаліти, причому жаль мій якийсь розпачливий: кожен з них по-своєму нещасний, і я з усіма. Знав, що це фатальні думки, що нашептав їх мені отой сірий звір, який хотів перетворити мене в птаха, а потім пожерти;
я раптом подумав, що і я в цьому світі анітрохи не ліпший від тих, кому так самовпевнено себе протиставляв. В цю уро- чу хвилину ще одна істина хльоснула мене, наче батогом:
в цьому лісі людей ніколи й нікого я не любив!
Я відступав у глибину соснового гаю, глибше й глибше, як птах, перед яким стоїть із рушницею мисливець. Він уже націлився, вже готовий натиснути на гачок, і я знаю, що наступної хвилини обійме мене вогонь, і я запалаю в цьому лісі, як багаття, щоб перетворитися потім у малу жменьку попелу. І розсіє той попіл вітер, і це буде ще одним пере- творенням у птаха, бо треба буде мені летіти й шукати сво- го вирію, який хтозна, чи існує на цій землі. Хтозна, чи існує він і поза цією землею, а коли так, треба щось удіяти з тим мисливцем, котрий готує супроти мене вогонь.
Я пережив усе надто гостро, і це дивно подіяло на мене. Досі, коли мене полишала невидима частина мого єства, хапаючись іти на звіди, я був холодною оболонкою, не лю- диною, а її футляром — чітко виконував усе, що належало за суспільним становищем, тобто перетворювавсь у такого собі сухаря, в якого ні думок, ні почуттів, а тільки незмінне почуття обов'язку. Здається, я тоді западав у своєрідну сплячку, у стан тривалої прострації і лише коли поверталася до мене моя невидима половина, знову відчував себе здат- ним мислити й відчувати. Я пізнав у собі щось третє, яке народжувалось у мені, мов трава весною. Воно розпускало по мені корені і вибивало пагони. Туга моя від такого пе- ретворення й повела мене на цю прогулянку до Голови Чаць- кого, і принесла мені ці кілька одкровень, які мене потрясли. Я йшов, гребучи ногами мокру глицю, і мене обсівав сніг. Мене й ці сосни наді мною, що вже не шуміли, а мовчки здригалися, просіюючи крізь себе білий кристалічний хо-- лод. Весь світ навколо заповнювався білими мухами, я ви- ставив перед себе долоню і з печальною мукою розглядав, як тануть чисті, дивовижно прекрасні мережки. Вони були збудовані так правильно, з такою незбагненною доверше- ністю, що сльози розчулення постали в мене в очах. Невже є рація в такій дивовижній досконалості форми, коли доля їхня—злетіти з неба й безшелесне розтанути? Я зирнув
у небо, наповнене летючими білими цятками, й відчув і се- бе деревом у цьому лісі, котре, як усе в цьому світі, тягнеть- ся до неба й обмацує гіллям сірий, але зовсім не мертвий простір.
Наступного дня я учинив несподіване і для самого мене, Йшов коридором гімназії з тою-таки непроникною поважні- стю, що й завжди, коли ж погляд мій упав на учня шостого класу Барановського. Він самотньо стояв біля вікна, одяг- нений у полатану форму, і обличчя мав аж синє: худе, ви- пите й виснажене. Я знав, що це сирота якогось чиновника, бідний і загнаний нуждою, несміливий, але дуже здібний. Якась незвідана сила примусила мене зупинитися біля учня, і я побачив, як злякано він затремтів. Але на моє обличчя лягла погідна усмішка, а голос мій промовив до нього так тепло й по-приятельському, що учень скинув на мене зчу- довані очі і, певне, не міг прийти до тями від здивування. Я ж розпитував у нього про родину, на що Барановський тихим голосом оповів: його мати зараз хворіє, а в нього кіль- ка молодших братів та сестер. На моє запитання, чим же годується їхня родина, він відповів, що основний годуваль- ник — він-таки, а заробляє репетиціями.
— Ви здібний, слухняний і старатливий учень,— сказав я.— Коли матимете вільний час, зайдіть якось до мене на чай.
Я вимовив ці слова, люб'язно кивнув і відійшов, прина- гідно зауваживши, що нашу розмову помітило кільканадця- теро пильних очей. Заходячи в'учительську, я зирнув у той бік, де стояв Барановський, і побачив, що до нього підійшло кілька гімназистів, певне, розпитуючи про нашу балачку,— досі я з жодним учнем у приватні розмови не вступав. Біль- ше того, я був ворог панібратства між учнями й учителями, слушно вважаючи, що залізна стіна між партами й кафед- рою — запорука доброї дисципліни й належного виховання, адже світ розділено не тільки на чоловіків та жінок, є в нім третя іпостась — це світ дітей. Вся педагогічна наука, зреш- тою, зводиться до двох постулатів: якомога локалізувати ворожість тих, кому судилося заміщати нас у житті, і ви- творити відтак з них своє подобенство—завданяя, яке витікає з першого і є хитромудрою помстою тим нашим на- ступникам; вони переймають не тільки всі нашг добрі риси, але—передусім—болячки, через що і в свою чергу мають підстави ставитися згодом так само вже до свого підро- стаючого покоління. Так міркував я раніше, ще не бувши ослаблений тією тугою, яка несподівано загніздилась у мені, коли ще відчувався у світі певно й самонадіяно —
саме тоді я проголосив перед учителями промову на цк тему; одні зі мною тоді згодилися, а інші—ні. І от сьо- годні я незвідь-чому порушив цей цілком логічний припис і пішов від Барановського з дивним почуттям: ганив себе за таку невідповідну собі крихкотілість і, з другого боку відчував якесь особливе, я б сказав, тихе задоволення, яке, очевидно, приніс із вчорашньої, трохи незвичайної про- гулянки. Коли ж повертався додому, перше перемогло в мені, і я втішив себе думкою, що Барановський не посміє до мене прийти і все само від себе забудеться, відтак і збе- режу я свою усамітненість, а в житті моєму нічого не змі- ниться. Але надвечір, коли я збирався залізти в постіль і запасти в солодке небуття, почув у передпокої дзвінок і зму- шений був піти відчинити. В передухідді стояв і кволо всмі- хався Барановський, був він такий несмілий та настороже- ний, що я зітхнув на повні груди г гостинно запросив його до себе, тим більше, що невдовзі перед цим приготував собі самовар. Я вгостив Барановеького чаєм з чудовим варен- ням, подарованим мені Охоцькою ще в часи нашого прияте- лювання, і дивився з німою жалістю, як намагається дотри- муватися доброго тону цей учень — удома в нього звичаї, очевидно, прості. Ми почали бесідувати сердечно й відвер- то, і я вперше відчув, що з цим хлопчаком не маю власти- вої собі скутості, а розмовляю вільно, не намагаючись, як то чинив завжди, вразити співбесідника гострим словом чи на- смішкою.
— Після гімназії вам треба йти в університет,— сказав я йому,— зрештою, це єдиний спосіб належно розвинути свої здібності.
Барановський сумно всміхнувся.
— Можу про це тільки мріяти,— сказав він,— бо моїх заробітків ледве вистачає, щоб прогодувати сім'ю. А поки брати виростуть, мені буде пізно думати про університет.
— То що ж думаєте робити після гімназії?
— Стати тим, чим був мій батько. В нього колись теж була мрія вчитися далі. Йому віщували вчену кар'єру, бо мав він незвичайний потяг до наук. Але довелося ожени- тися, з'явився, зрештою, я, а за мною й інші.
— Від чого помер ваш батько? —спитав я, співчутливо поглядаючи на співрозмовника.
— Від застуди,— смутно відказав хлопець.— Переходив Тетерів і провалився. Мені було тоді вісім років.
— Але все-таки ви не кидаєте гімназії?
— Така була його воля,— сказав Барановський.— Мене теж ваблять книги, і читання—найулюбленіше моє занят-
тя. Але все менше й менше лишається на те часу, за репе- тиціями я ледве встигаю вивчити уроки..
Я придивився до свого співрозмовника пильніше. Був та- кий худий, що мені здалося, його плоть просвічується, і я бачу крізь неї протилежну стіну. На вустах лежала якась недитяча усмішка, ледь-ледь позначена на сухих і також синіх вустах, і я з жахом збагнув: хлопець уже заспокоївся. Вже ніколи не піддасться він юначому пориву і не вчинить жодного нерозважного вчинку, вже він не належить до хи- мерного й іраціонального світу дітей—він уже наш! Він ос- палий і старий, і стільки турбот у нього в голові про хліб насущний для себе й родини! Так триватиме доти, доки і він не провалиться на якомусь житейському льоду й не піде на дно,— в лісі це бадилина, яка засихає. Виросла там, де мало вологи й сонця, і мусить передчасно скинути листя, перетворившись у суху голу стеблину. За законами природи, я мав би радіти з того, що від його зникнення ста- не більше місця рослинам сильнішим та буйнішим, але щось у мені й справді почалося змінюватись: я жалів цього Здохляка.
— І ніхто не допомагає вашій родині?—спитав я.
— Трохи допомагає Микола Платонович Біляшівський,— сказав з якоюсь несподіваною гордістю Барановський.— Але тепер він сам зубожів, і ми не можемо приймати його помочі: обходимося самі. Микола Платонович обіцяв мені після закінчення гімназії допомогти влаштуватися на службу.
При згадці про Біляшівського його лице ожило, а усміш- ка стала бадьорішою: молодий він був і ще не розучився сподіватися.
На згадку про Миколу Платоновича все в мені скрижа- ніло. Знову я здибувався з цим химерним чоловіком, так наче заповзявся він на кожному кроці переходити мені до- рогу. Зрештою, старий опускався вже нижче й нижче. Про- дав свій дім і поселився в малій комірчині в бідної вдови Лавровської, яка жила з того, що тримала на квартирі учнів гімназії. Біляшівський без будь-якої винагороди давав репе- тиції тим учням і навчав малолітніх дітей удови, його ди- вацтва почали виходити за пристойні межі, поступово він ставав у місті білою вороною, на зібраннях Біляшівський зробився напрочуд цікавим співрозмовником, особливо пал- ко й гарно промовляв про потребу бути добрим у цьому житті. Я вислухав якось одну з його промов в поважному домі, де його поки що приймали, і пустив при цьому лице- мірну сльозу, тішачи себе хоч би тим, що дуже непокоїться
душа Біляшівського і їсть її якась ураза. Здається, самока- тування давали цьому чоловіку втіху; був він мудрий й зу- мисне не афішував своєї добродійності, але й не чинив її та- ємно, через що я виснував, що він таки не проти був про- славитися. Окрім того, він почав писати малоросійські са- тири на місцеве панство, і ці сатири в певних колах мали успіх. Одне слово, це був дивак собі на умі, і, очевидно, все його добро чинилося задля того, щоб обілити своє ми- нуле, а відома мудрість, яку любив повторювати Біляшів- ський, вичитавши її у старовинній книжці під назвою "Те- атрон", яку написав чернігівський архієпископ Іоанн, що "єдною без честі кого очерияет, многая вода з трудом тех не убыляет". його ж дії і були ота "многая вода", і я з тим більшим інтересом до нього приглядався. Він розшукав якусь бабусю, яка служила раніше гувернанткою, але від старості осліпла й жила в крихітній комірчині, ходячи на жебри. Одягав її й годував на свій рахунок, а особливо лю- бив годинами з нею бесідувати — це приятелювання було так само блазнювате, як і все, що чинив тепер Біляшів- ський. Я не міг бачити в діях Біляшівського певної пози, хоч він, здається, намагався переконати себе, що чинить усе щиро...
Очевидно, я трохи дратувався, думаючи про Миколу Пла- тоновича, через це випровадив якнайшвидше свого гостя;
відчував, що все в мені починає закипати й бунтуватися. Недаремно так сталося, адже саме в цей час в'їжджав у Жи- томир фактор Іщинського, а з ним прибула й невидима ча- стина мого єства, з якою я поспішив з'єднатися, і вже таке з'єднання вилікувало мене від зайвої чутливості, насталив- ши мою систему сприйняття; я знову здобув енергію діяти, мислити і стежити за перебігом подій... Я почекав, поки мій учень піде, а тоді вийшов і сам — манило мене непере- борне відчуття, був певний, що в час прогулянки побачу щось важливе. Я не помилився, бо відразу ж уздрів на ву- лиці жіночу постать, яка поспішала, і миттю став її тінню — була то Охоцька. Вона йшла швидкою ходою, і її черевички на молодому сніжку дзвінко рипіли. Інколи вона озиралася, але вулиця була порожня і налита густими сутінками; вид- но було, що Охоцька не хотіла потрапляти на чиїсь очі. Я всміхнувся: небагато треба, щоб здогадатися, куди вона прямує. Завернувши на одну й другу вулицю, вона піді- йшла до будинку, в якому жив наш директор, і впевнено штовхнула двері, які виявилися незачинені. Я зразу збаг- нув, що вона йшла для грішного діла, і зважив за непри- стойне спостерігати ті сцени, хоч не сховаю: така спокуса
в мене буває. Але в справах любовних я був недосвідчений і наївний, щось мене тут відлякувало. Я постояв, вагаю- чись, чи не податися мені слідом, бо тут могли вирішуватися не тільки справи інтимні, і поки я отак роздумував, неви- дима частина мого єства вже стояла в будинку і змогла побачити Охоцьку в обіймах Ковнірчука. Жінка рокітливе засміялася, зовсім так само, як сміялася колись і до мене, вислизнула з директорових обіймів і майже побігла в кабі- нет. Ковнірчук стрепенувся і, засвітивши цілком безглузду усмішку, затрюхикав слідом. В кабінеті горіли свічки, а на столі було вино й закуски; Охоцька всілася за той стіл так упевнено, що годі було сумніватися: у цих двох уже вста- новився певний церемоніял. Було б з мого боку доречним піти звідси геть, я все-таки не хотів випробовувати свою цноту, але Охоцька зі сміхом почала розповідати про ви- тівку її хлопців зі мною і як утішно я покотився зі сходів. Ковнірчук при цьому відкинувся на спинку крісла і куд- кудахкав так, що я почав побоюватися, чи не дістане він апоплексичного удару. Я вже не міг покинути цих пере- любників, було зачеплено мою честь, а це вже речі, які годі пропустити.
— Зараз ти його осмішуєш,— посерйознів, обірвавши кудкудахкання Ковнірчук,—а перед цим крутила з ним шури-мури!
— Не була я з ним,— сердито сказала Охоцька,— та й не знаю, чи він до того здатний.
— А що, не здатний?—засклив око Ковнірчук.
— Вашого брата ми во духу відчуваємо, хто здатний, а хто ні.
— А я здатний? — спитав із солодким смішцем Ковнір- чук.
— Аж занадто,— сказала Охоцька,— Певне, тут до мене не одна побувала.
— Чого ж, побувала,— самовдоволено сказав Ковнір- чук,— не буду брехати. Розумно себе вестимеш, то вже ніх-- то, окрім тебе, у мене не буде.
— Любиш мене? —спитала Охоцька.
— Це не те слово,— мовив Ковнірчук, підходячи до неї й гладячи по волоссі.—Апетит маю!
Я був обурений. Якось так гостро, як не бував ніколи. Оця бридка сцена, а може, зневага до мене, як до мужчи- ни, викликали таку лють, що я ладен був зрадити своє ін- когніто. Саме в цей час вони злилися в поцілунку, я
|