КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
РОЗДІЛ IX
Попечителя Київського учбового округу знав кожний, хто віданню того округу підлягав. Я ж зацікавився ним ще в часі навчання у Київському університеті — між іншим, про нього писалося в моїй першій "Чорній книзі", яка, на пре- великий жаль, згоріла. Не маю наміру переживати тої істо-
рії вдруге, бо така вже моя вдача: згублене не відновлю- вати — нудна це і невдячна робота. Високий, огрядний князь Матневський-Шашкін вразив був мене, коли вперше потра- пив мені в очі. Мав звичку прогулюватися пішки, навіть без супровідного слуги, очі в нього були геометричне круг- лі, сині й трохи здивовані, нижче стримів поважних роз- мірів ніс, помережаний червоною сітківкою капілярів, ще нижче — дві маленькі й тонкі губи, такі маленькі, що дивно ставало, як пролазить між них ложка. Це було перше, що зацікавило в князя, і я тоді немало попотів, придумуючи, щоб побачити, як він їсть. Я це уздрів, але був розчарова- ний: князевий рот мав надзвичайну здатність розтягува- тися, і в нього, як виявилося, могла ввійти не тільки проста ложка, а й ополоник. Бакенбарди князь носив високо під- стрижені, а підборіддя мав широке. Саме дивлячись на це підборіддя, його підлеглі небезпідставно відчували в колі- нах трепет. Голос у князя був тихий, тоненький і зовсім не пасував до його масивної постаті. Цей контраст змушував думати про підступність цього чоловіка, що, здається, від- повідало істині.
Зараз я відтворюю портрет Матневського-Шашкіна по пам'яті, і мені знову стає сумно від того, що перші мої за- писи про нього загинули, були там деталі невідновні. Отож я пускаю його зі своєї свідомості отаким відтвореним. Хай ступає, поважно роззираючись, в історію нову. Я бачу, як часом він зупиняється, здебільшого біля церкви, і широко хреститься. Тоді його круглі оченята виливають розтопле- ну синю печаль.
Біля кожної церкви він зітхав і заходив досередини, де з насолодою вдихав дух ладану і горілих воскових свічок. Тоді душа його розширювалася, і він наповнювався слізь- ми й замилуванням, було йому тихо й сумно, і думав він про гріхи свої та світові. Перед ним плавали дитячі личка, здається, вони співали якийсь канон церковної служби, князь упізнавав їх: двійко юних і гарних дітей, блідих та жовтих, як віск, бо вони померли, а він зволив думати, що то була кара йому за гріховне життя, що його вів до нещас- ного випадку. Князь виходив із церкви з племінним погля- дом і з такими підтисненими вустами, що нагадували вони швидше риб'ячий, а не людський рот — смуток його був справжній, а може, тільки трохи награний, адже відтоді, коли під час епідемії скарлатини померли його діти, минуло вже п'ятнадцять років. Тож часом він змушений викликати в собі той біль, адже розумів, що нічого такого забути не може, що кару божу він має спокутувати двома способами:
каяттям, молитвою, постом, усамітненим життям (перший спосіб) і ревною службою державі, притому ревною на- стільки, що в ного підлеглих недаремно трусилися б коліна (спосіб другий). Тому весь його дім було наповнено ста- рими й новими іконами, які князь не втомлювався купува- ти, лампадами і влаштованими в кількох місцях аналоями. З книжок у його домі були тільки Біблія, Псалтир, бого- служебна література і підручники, за якими навчалися ви- хованці семінарій та духовних академій; він не втомлював- ся ті книги перечитувати, а за настільну мав "Моральне бо- гослов'я". Коли ж з'являвся в канцелярії учбового округу, то обличчя всіх його підлеглих ставали, як у пісників, і го- ворили вони, намагаючись вживати якнайбільше біблійних висловів. Часом князь Матневський-Шашкін скликав чи- новників у свій величезний кабінет, де, крім портрета госу- даря, висіло сім солідного розміру ікон, і проголошував одну й ту ж промову, яку дехто встиг запам'ятати дослівно і по- тім досить утішно її пародіював. Перед тим як почати, князь заплющував геометричне круглі очка, і на його облич- чя лягав мир. Від цього глуха тиша залягала навкруги, та- ка, що навіть павуки й мухи не дозволяли собі чинити зай- вого шуму, бо знали: після того піде твердий наказ усіх їх винищити. Коли ж погасали князеві очі, обличчя його ста- вало добре і благе, а вуста ледь-ледь розсувалися, бо м'як- шали. Всі дивилися на те обличчя з підхлібною увагою, а дехто з тих, хто дозволяв потім пародіювати попечителя,— з радісним очікуванням; князь розплющував очі раптово, і його рот починав викидати слова одночасно з цим чародій- ним актом прозріння:
— Я хочу звернути увагу панства, і ви повинні в наказах та циркулярах передати ці мої думки в усі учбові заклади, ввірені в моє попечительство, що вся новітня наука, всілякі філософські учення і нова література — це ніщо інше, як творіння сатани. За божим допустом вони викидаються у світ, щоб Через диявольські спокуси випробовувати нашу віру й сумління, бо, спитуючи нас, бог уселяє в нас тверду віру в себе, достойних належно винагороджує, а недостой- них відсилає кипіти в пекельній смолі. Єдино істинна нау- ка — це закон божий, і коли ми навчимо наших підлеглих та учнів слідувати кожній його літері — виконаємо своє при- значення навчителів і зробимо підлеглих вірними слугами бога, царя, як божого помазаника, і держави, цієї вищої бла- годаті для людини. Тоді ми посіємо на землі мир і високу моральність і дамо тим самим нищівну відсіч сатані, який щороку нас спокушає і хоче розладнати твердо упорядко-
ване, бережене законами життя, перетворивши його у брид- ку марноту марнот. У мене все, панове, візьміть це до ува- ги й виконуйте.
Колись я, вперше почувши цю промову, був непомірне нею врадуваний, ці слова викликали в мене святий трепет — це таки було щось вище наївної науки мого батечка, який розумів і хотів розуміти світ десь так само примітивно, як будував свій світогляд,— не на загальнодержавних інтере- сах, а на своїй простакуватій вірі, через що мимовільно про- тиставляв себе світові і творив тим самим гріх, що його на- зивають гординею людською. Кажучи відверто, свого часу я також гадав здійснити те, до чого додумався згодом ди- ректор Житомирського раввінського училища Ковнірчук, спинила мене тільки неблагозвучність мого прізвища; я по- боювався, що князь зреагує на нього гостро суб'єктивно, адже він надто багато уваги надавав символам і звучанню самих слів, бачачи в тому вияв вищої сили, а не звичайну випадковість. Тому я й не осмілився свого часу висловити йому увіч захоплення його програмою та житейською філо- софією, а тільки віддав йому, образно кажучи, повігрянчй поцілунок, якого він, певна річ, не міг ні побачити, ні від- чути.
У Житомирі Ковнірчук уважався завзятим мисливцем, вдома він мав чотири мисливські рушниці і двох собак та й виходіив часом у супроводі свого ближчого товариша Лен- саля в ліс поблизу Лісової Кам'янки, де на болотах та озер- цях захоплено стріляв дичину. Приїхавши в Київ, він вико- ристав ті ж таки мисливські навички, бо й тут прагнув ді- стати до рук дичину, тобто бажану посаду, і це йому, ска- жемо забігаючи наперед, вдалося.
В останній вечір перед виїздом у Київ Ковнірчук запро- сив до себе Ленсаля і покірно, навіть смиренно вислухав п'яне Ленсалеве патякання про те, що він, тобто Ленсаль, невдовзі стане директором Гімназії і тим самим дорівняєть- ся до суспільного становища свого приятеля.
— Ви директор, і я буду директором, отож ви на мене не дивитиметеся звисока, і я перед вами не схилятиму шиї,— сказав із торжеством у голосі Ленсаль.
— Ви, пане Ленсалю, старієте,— відповів на те Ковнір- чук, бо на відміну від приятеля ніколи не п'янів.— Згадай- те-но, як ви стали інспектором гімназії...
Ленсаль зирнув на Ковнірчука нетямковито і розтулив рота, аби щось відказати, але звідти не видобулося ні звука.
— Не поспішайте заперечувати,— мовив Ковнірчук.— Молодим ви знали, як що робиться, пішли, куди належить,
і купили, що хотіли. Чому ж зараз сподіваєтеся собі на го- лову манни небесної?
— Я чесно й самовіддано служив,— пробелькотів Лен- саль.—Хіба не повинно за це мені воздатися?
Ковнірчук захихотів. Його тіло трусилося, а очі потонули в приочних капшучках.
— Ви служили для себе, пане Ленсалю, щоб мати змогу годувати й зодягати себе й родину. Так само служив би кожен інший на вашому місці — кому з того користь? Отож не дивуйтеся, що про вас ніхто нічого не знає, вас поміти- ли б тільки тоді, коли б ви схотіли купити собі посаду...
— Але ж директором призначає сам попечитель,— трохи розгублено сказав Ленсаль,— а в нього слава непідкупного. Ковнірчук знову засміявся.
— Дуже все прямолінійно розумієте, пане Ленсалю. А чо- му? Тому, що старієте і ваш мозок вапніє. Не ображайтеся на мене, але директором ви не станете...
— Не розумію,— Ленсаль був здивований і спантеличе- ний.— Наскільки я знаю — це вже мода така в попечителя робити з інспекторів директора.
— Інспекторів, котрі куплять у нього посаду...
— Думаєте, з ним можна те...— Ленсаль поворушив пальцями, наче перемацував банкноти.
— Був би я вам поганий друг, коли б сказав: "Так!" — мовив Коднірчук.— Випиймо!
Вони вдарили чарками, аж розплескали горілку. Щоб не розплескувати її більше, швиденько перекинули чарки до рота, і напій проваливсь у темну прірву.
Ковнірчук заплющив очі, тоді шумко дихнув, помацав пальцями повітря, а по тому втупив у Ленсаля важкий чер- воний погляд.
— Є в мене, пане Ленсалю, одна давня, а може, й недав- ня, одна заповітна, а може, й чудернацька думка. Знаєте, отак ходячи на полювання, я придивлявся до дерев. Ви при- дивлялися до дерев, пане Ленсалю?
— До дерев? — спитав уже зовсім приглушений трунком Ленсаль.— Ні, я ніколи не придивлявся до дерев.
— А я придивлявся і вам раджу. Всі ростуть із землі, всі однакові в лісі, над усіма спільне сонце, спільне небо, але одне дерево росте швидко, наче бур'ян, і до хмар дося- гає, а друге ледве кощіє і не може пробитися. Отак і ми, люди, в цьому світі: розумний угорі, а дурний унизу.
Він засміявся, погасивши очі. Ленсаль у цей час обгри- зав каплуняче стегенце, наближав його до обличчя, а тоді
хапав зубами. Не завжди йому вдавалося вкусити, тоді він лише клацав.
— Чи мудро я кажу, пане Ленсалю?
— Воістину,— сказав, черговий раз клацнувши зубами, Ленсаль.
— Отак вони і пнуться один перед одним, ці дерева, же- нуть у рості, тягнуться — у цій гонитві й ліс виростає. Ви- сокий і в міру густий ліс. Сильніші виживають, а кволіші всихають, і нічого немає тут несприйнятного.
— Воістину! — сказав Ленсаль, таки гризнувши м'ясо.
— Два дерева в лісі ростуть: одне гарне, а друге добре. Разом ростуть, і місця їм біля себе досить, і не ображають одне одного, а от одне стає вищим, а друге нижчим.
— Вище — це ви, а нижче — це я,— благодушно прорік Ленсаль і почав наливати в чарки. Рука його була непевна і пролила трохи на стіл. Ленсаль взяв шматочок хліба й почав вимочувати трунок.
— Таким хлібом закусювать гарно! — сказав.
— Стривайте, не пийте,— стримав його Ковнірчук.— Бо вип'єте цю, і ваша голова, як барабан, порожня стане. Я вже вас знаю. Коли мочите в горілці хліб, уже досить вам пити. А я хочу, щоб моє слово до вас дійшло. Я вам приятель і впоперек дороги ставати не хочу.
— Хіба ви можете мені стати впоперек дороги? — зди- вувався Ленсаль.— Ви директор, а я інспектор, ви в одно- му місці служите, а я в другому, а коли на полювання ходи- мо, ви стріляєте з-однієї рушниці, а я з другої. Чи, може, ви директором гімназії захотіли стати?
— Вгадали, пане Ленсалю,— всміхнувся Ковнірчук.— Хочу вашим начальником бути. Але в чесному з вами зма- ганні. Я росту, і ви ростіть, а хто кого обжене — бог вирі- шить. І серця на мене за те не тримайте, бо ми — як два бігуни: один біжить і другий, а хто пережене, теж бог знає. Не будемо тільки один одному підніжки ставити. Ви на бо- га уповаєте і я, а кого він полюбить, це його воля...
Ленсаль наливався червоною барвою, як селянка вином.
— Це безчесно з вашого боку,— сказав він.— Коли так станеться, нашій дружбі кінець!
— Може, й кінець, бо я вашим начальником стану, а що не безчесно це, я ладен голову покласти. Я біжу, і ви біжіть. Ви манни чекаєте з неба, а я манну в крамниці купую. Ідіть і ви купіть або переженіть мене. Бо коли не я, ваш прия- тель, директором стану, то пришлють сюди третього — не тільки ми хочемо тієї манни. А чи буде той третій ліпший, ніж я, подумайте...
Ленсаль схопив зі столу наповнену чарку й ковтнув її, "к муху.
— Я думав, що ви друг, а ви... падло! — сказав і різко підвівся. Але зачепився за ніжку столу і ледве не впав. Ви- рівнявся і став знову, червоний, як рак.
— Міг би вас не попереджати, а от бачите — попередив. І я, і ви в одному лісі ростемо, грунт один, і сонце одне сві- тить. Та й бог однаково сприяє...
— Щось ви часто про бога почали згадувати,— сказав Ленсаль їдко.
— Бо всі ми під ним ходимо,— По-святенницькому звів очі Ковнірчук.— Всі нитки доль наших він тримає у своїх руках.
— Смієтеся з мене? — ледве провернув язиком Лен- саль.— Прощайте навіки!..
Ковнірчук сміявся навіть тоді, коли його співтрапезник грюкнув дверима.
— Даремне прощаєтеся, пане Ленсалю! — крикнув йому вслід.— Хто зна, може, вам доведеться переді мною на струнці стояти!
Він позіхнув, і рот його несподівано виявився величезний і чорний.
— Ну що ж, шановний, ви лишилися сам,— солоденько сказав він.— Випийте ще чарочку, бо це буде остання на багато днів, хе-хе! Остання чарка на багато днів! — проспі- вав він, імітуючи голос дячка, і притулився до чарки, як до вуст найкоханішої з жон...
Ленсаль у цей час ішов по залитих дощем вулицях, на- стрій йому зіпсувався. В цей час з-за рогу на повний чвал вискочив екіпаж і заляпав інспектору гімназії полу шинелі і штанину. Ленсаль же був людиною охайною, і це вразило його більше, ніж зрада давнього приятеля. Ленсаль вилаяв- ся, а оскільки хміль не покинув його, заплакав. Дощ змив ті сльози і їх ніхто не помітив, за винятком мене, бо мені в той вечір закортіло прогулятися. На відміну від Ленсаля я мав над головою чудового парасоля і йшов під ним, як під справ- жнім дахом, тукотіння дощу по натягнутій тканині було мені приємне.
— О, пане інспектор!—сказав я.—Добрий вечір!
— А ви чого лазите в дощ! — накинувся на мене Лен- саль, наче я був не вчитель, а гімназист.
— Гуляю,— сказав я найдобродушніше.— Маю звичку перед сном подихати повітрям.
Ленсаль схаменувся, бо вжив-таки неналежного тону, і почав скаржитися на зловмисний екіпаж, котрий обляпав
йому полу шинелі (а шинелю цю він зовсім недавно пошив) і штанину, хоч не таку нову, як шинеля, але зовсім доб- ротну.
— Чи не дозволите, пане інспектор,— з участю сказав я,— взяти вас під захист цього чудового парасоля?
Ленсаль це мені дозволив. Я взяв його під руку, і під спільним дахом ми відчули затишок та погодженість.
— Ви помітили, що я п'яний?—спитав Ленсаль.—Не вражайтеся й не осудіть.
— О, всі ми буваємо п'яні!—сказав миролюбно я.— В той чи інший спосіб.
— Скажіть, що найбридкіше в цьому світі? — спитав Лен- саль.
— Зрада найближчого приятеля,— в тон йому відка- зав я.
— Звідки ви це знаєте? — насторожився інспектор.
— Бо колись сам пережив таке,— збрехав я. Дощ мирно тахкотів над нашими головами.
— Знаєте, ви вгадали,— проказав він розм'яклим голо- сом.— Це таке почуття, наче тебе викачали в гною.
— Навіть гірше,— підхопив я.— 3 гною можна обмити- ся, а від зради приятеля ніколи.
— Маєте рацію. Здається, щось, десь, колись я вчинив не так.
— Коли віз наскакує на воза,— мовив я,— один візник здебільшого не винуватий, але калічаться обоє.
— Я не знав, що ви такий проникливий,— здивувався Ленсаль.
— Це тільки ввечері і в дощ,— сказав я.— Живу як па- лець, а коли людині самітно, вона смутиться. Коли ж сму- титься, вона мимоволі починає мислити
— Сам бог послав вас мені назустріч. Знаєте, я мав при- ятеля, доброго приятеля, а той узяв і плюнув мені в об- личчя.
— В мене колись було так само,— збрехав я — Відтоді уникаю сходитися з людьми ближче. Давня мудрість: ні з ким ти занадто не сходься у світі: не радітимеш, але й не смутимешся.
Ленсаль мовчав. Сопів, і у затишку парасоля поширював- ся горілчаний перегар.
— Може, воно й так,— сказав після мовчанки.— Все на- ше життя якесь змагання. Все воюємо, все воюємо, але в житті особистім... Хочеться мати когось такого, з ким би не був підозріло-насторожений. Душі все-таки треба відпо- чивати.
— Тим і страшна зрада,— сказав я.— Людина опиняєть- ся голою перед світом та небом.
— О так! — вигукнув Ленсаль.— Скажіть, не здаюся я вам непристойно п'яним?
— Непристойно п'яний світ,— відповів я.— Людина по- мічає те, тільки випивши.
— Але ви, кажуть, не вживаєте цього зілля? — здиву- вався Ленсаль.
— Бо не хочу, щоб світ був для мене непристойно п'яний. Ви вже вдома, пане Ленсалю.
— Я не хочу йти додому,— примхливо сказав Ленсаль.— Жінка мені зараз влаштує гарячу купіль.
— Це й добре, пане Ленсалю,— сказав я.— Відведете з нею душу і заспокоїтеся.
— Ви гадаєте?
— Переконаний у тому,— мовив я і штовхнув інспектора ліктем.
Я побачив бліду пляму його обличчя, повернувся він до мене, наче хотів придивитися. Але я знав, що він бачить:
величезний чорний парасоль й людські ноги під ним.
— Ви хороша людина, пане Сатановський,— сказав він.— Скажіть, чому всі вас не люблять?
Я засміявся. Мій сміх під парасолем звучав глухо.
— Де ви бачили, щоб хтось любив хороших людей? — спитав я.— Люди люблять корисних собі людей.
— Вчора я теж так думав, сьогодні — ні!..
Він стояв і дивився, як відпливає в дощовий морок мій парасоль, а я відчув, що мені під цим дощем весело. Завтра він пожаліє, що вдався зі мною у щиру розмову, і йому буде незручно дивитися мені в очі. Завтра він зробить ви- гляд, що забув про цю зустріч і про нашу несподівану по- годженість: що може бути спільного в молодшого вчителя із виконуючим обов'язки директора. Він пройде повз мене, хо- лодно кивнувши, бо захоче відгородитися від цього вечора, коли він виказав своє слабодушшя, завтра він знову стане нормальний. Розпікатиме вчителів, і посилатиме під різки учнів, і ступатиме по коридору з тою ж таки урочистістю, з якою виступав колишній директор, на його обличчі лежа- тиме відомий усім директорський вираз, від якого на всіх, в тому числі й на мене, нападатиме ляк.
Зараз він сховається за дверима власного дому, де чекає на нього роз'ятрена жінка, і вони зітнуться між собою, як коти. Здається, він поведеться сьогодні з жінкою нещадні- ше, ніж завжди, а може, й злякає — це треба йому, щоб зно- ву стати самим собою. Я йшов під широким дахом парасоля
й усміхався: моя доброта не дала йому втіхи. Він змушений був прийняти її в хвилину слабкості, і найкраще, коли вва- жатиме мою доброту за підхлібність собі. Так, це виляння хвостом кволішого й меншого перед старшим та сильні- шим — старші й сильніші люблять таке відчувати. Але в ньому житиме й тривога—він не може, як Ковнірчук, по- їхати до Києва й собі, щоб там зладнати своє діло,— йому треба бути в гімназії. Зрештою, він живе зі своєю жінкою так, що в нього в кишенях гуляє вітер, і це — головна при- чина, чому лишиться бездіяльний і сподіватиметься манни з неба,— його приятель і супротивник не матиме в ньому кон- курента. Зрештою, він і справді старий та немічний і давно змирився з думкою, що йому ніколи не стати поліцейським. Вже хоче забезпеченого спокою, але ніколи його не матиме. З інспекторського місця його ніхто не прожене, бо він ша- нується, але вище цього не стрибне. Той, хто хоче стриба- ти, не може мати такої розслабленості, йому потрібні наста- леність у м'язах і гаряча кров.
Через якийсь час сюди прибуде новий директор, здається- таки, Ковнірчук. Вони займуть супроти себе позицію хо- лодної та чемної війни, яка кінчиться безсумнівною пораз- кою Ленсаля, коли він захоче дослужитися на своєму місці пенсії. Отож увесь свій запал і лихоносність виміщатиме на тих, хто не зможе йому зашкодити, тобто на учнях та влас- ній жінці. Хвилини слабкості в нього будуть, але тільки тоді, коли світ ставатиме для нього п'яним. Тоді він проки- датиметься зі свого сну і переконуватиме себе, що він таки добра людина. Коли жінка до того допустить, він виллє на її грудях розчулену сльозу, а коли виявить нетерпимість, гірше буде їй, а не йому. Гімназисти цих складних переливів його єства не пізнають, а понесуть із собою в пам'яті його образ, як поліцейського, котрому не пощастило.
Через кілька днів директор раввінського училища був уже в Києві і здійснював операцію, яку давно розіграв в умі з усією мисливською винахідливістю. Перше, що він учинив,— найняв собі приміщення у напівпідвалі за два будинки від дому попечителя учбового округу. В лавці Києво-Печерської лаври він накупив дешевих образів у рамах і без рам, а ма- ючи серед ченців брата у других своєї покійної жінки, вві-;
йшов із ним у стосунок, вгостив брата так, що той не зміг вийти до вечерні, а натомість дістав у нього в позику, напи- савши розписку, Біблію печерського друку в стародавній шкіряній палітурці з тисненнями та двома замками. В тій- таки лавці він придбав немало лампадок і воскових свічок, заставив усім тим добром куток навпроти вікна, що виходім
ло на хідник, по якому в один і той же час зволяв шпаціру- вати його світлість. Влаштував він і аналой, покривши його парчею й поклавши туди Біблію. Лампади й воскові свічки запалювалися за десять хвилин до того, коли Матневський- Шашкін щодня після обіду з палицею в руці, незважаючи на погоду, виходив із дому. За п'ять хвилин до того, як мав підійти князь, Ковнірчук кидався відчиняти кватирку, на розведений у жаровні вогонь висипав жменю ладану, яко- го купив у тій-таки печорській лавці цілу торбину, а сам падав на коліна перед аналоєм, гаряче хрестився і бив ло- бом об підлогу, молячи бога, щоб князь звернув на нього увагу і посприяв здобути місце директора Житомирської гімназії.
Князь ішов хідником, викидаючи палицею, обличчя його було погідне, геометричне круглі очі синьо сяяли, чималий ніс, помережаний червоними капілярами, стримів з усією поважністю, вуста стулялись у курячу гузку, а масивне під- боріддя похитувалось у такт ходи. Почувши запах ладану, подумки помолився за упокій чиєїсь душі, відчуваючи водно- час смиренну меланхолію й поблажливий смуток — думав- бо про дочасність та тлінність людського життя. Другого дня він знову подумав про невідомого покійника і так само щиро побажав йому, щоб земля для нього стала пухом, а третього трохи здивувався й зацікавився, бо цілком слушно вирішив, що покійника пора б відправити в царство вічного сну. В цей час він уздрів двірника, котрий стояв у воротях будинку, звідки виточувався божественний запах, сторож був чимось схожий на самого князя: мав такі ж геометрич- но круглі очі й рот-присосок, правда, ніс його світився куди ясніше за князевий, а бакенбарди були густі та пишні. Мат- невський-Шашкін зволив зупинитися й поманив двірника пальцем.
— У вас тут покійник?—спитав він, вдихаючи солодкі запахи ладану.
— Нікак ніт! — озвався, виструнчившись, двірник.— По- кійника у нас останнім часом не бувалої
Двірник подивився на князя ясно-синіми й геометричне круглими очима, і ті очі зустрілися з такими ж очима, тіль- ки князівськими.
— А чому ж у вас так пахне? — спитав попечитель, втя- гуючи тремтливими ніздрями солодкий запах.
— Поселився богомільний чоловік,— відрапортував двір- ник, і собі поворушивши тремтливими ніздрями.
Попечитель поводив туди-сюди головою і, скеровуючись на запах, рушив просто до кватирки, з якої таки виплива-
ли ніжно-сині пасемка. Це так його зворушило, що він при- сів, хрускаючи кістками,— та історія починала його інтри- гувати. Побачив прикляклого чоловіка, котрий так самовід- дано бив поклони, наче збирався продовбати лобом підлогу:
зводив руки до завішаної іконами стіни, вдаряв себе в гру- ди, а тоді припадав до землі. Вся постать богомольця тону- ла в димі, свічки в тому димі горіли, як очі, лампади від уда- рів лобом об підлогу здригалися, від чого язички підстри- бували: інколи незнайомець брав з аналоя біблію, цілував й, притискав до грудей; бувало, що й обертався, начебто хо- тів, щоб князь міг його роздивитися,— отакий собі чоловік. ні високий, ні низький, ні худий, ні повний, з невиразними рисами обличчя. Князю вже затікали ноги сидіти в такій позі, тож він вирішив розпрямитися, а коли це вчинив, в нього знову затріщали кістки, обличчя від натуги побагря- ніло, і він змушений був подихати круглим, як і очі його. ро- тиком.
— Хто такий? — спитав у сторожа.
— Не могу знать, ваше-ство,— відрапортував двірник.— Новий жилець. Заявити на нього, з вашого наказу, в полі- цію?
— Дурак!—коротко відрізав князь.—На такого свято- го богомольця? Та як ти посмів?
Двірник побілів, тоді позеленів, і за мить перед ворітьми його не стало, а попечитель знову присів біля кватирки, а переконавшись, що богомолець і досі ревно молиться і б'є поклони, рушив далі, але вже не незворушно, а схвильова- но. "Ні! Ні! — бурмотів він, забувши підпиратися палицею, а несучи її, супроти звичаю, на зігнутій руці.— Не переве- лися ще святі люди!"
Ковнірчук у цей час гасив пальцями вогники свічок, щоб зайве не вигоряли, часом він потирав почервонілого від ча- стих ударянь об підлогу лоба і слухав джмелів, котрі гули йому в голові. Щеміли йому й коліна, бо підкласти під колі- на килимок він, як справжній мисливець, не зважився, окрім того, очі його пасли годинникову стрілку — знав, що, повер- таючись з прогулянки, князь не забуде зазирнути до нього ще раз, а це мало бути рівно через півгодини, бо ще ні разу Матневський-Шашкін не порушував свого режиму. Єдине, за чим шкодував у цю хвилину директор раввінського учи- лища, що не міг розполовинитися, бо князь по дорозі неод- мінно заходив у Никольську церкву, простоював там навко- лішках п'ять хвилин, кидав пожертвування в церковну жер- товницю і тільки тоді вирушав назад. Добре було б опини- тися одночасно і в тій церкві, але це була блаженна думка;
Ковнірчук щодо цього мав інший, так само твердий план — він уже довідався, що на утреню князь приїжджає в універ- ситетську Церкву, і мав намір з'явитися туди вже завтра. Весь цей час короткого відпочинку, Ковнірчук не дозволяв своєму обличчю скидати із себе святенницького виразу, бо й сам переймався богомільним настроєм — не такий простак був Матневський-Шашкін, щоб не помітити підробки. За п'ять хвилин до призначеного часу, Ковнірчук знову запа- лював свічки й кидав на жаровню трохи ладану — попечи- тель Київського учбового округу й справді вже повертався додому і не втримався, щоб не присісти біля розчиненої ква- тирки і потішити серце, зирнувши на людину, яка спасаєть- ся з такою самовідданістю. Все, чого прагнув, князь мав змогу побачити, подивувався й порадів, адже незнайомець у глибині кімнати все ще бив поклони й молився. Князь хруснув кістками, зводячись, і поспішив чимдуж додому, бо хотів оповісти про побачене своїй, ще богомольнішій, ніж він, половині — була вона непомірне строга у виконанні всіх релігійних приписів.
Наступного ранку був дощ, і князь прокинувся з непри- ємним приважком біля серця. Це був призвісник лихого на- строю, що міг мучити безпричинно князя цілий день. Мат- невський-Шашкін невдоволено засопів, дратуючись уже від того, що той приважок біля серця таки з'явився. Дружина знала цю князеву якість, отож коли він вийшов із спальні, поспішила зникнути з очей, бо в такі хвилі князь, як зви- чайно, шукав нагоди розрядитися, а це не кожному буває приємно.. Жертовним козлом став слуга, який не тим боком подав князю чоботи, тож один із тих чобіт ударив незграбу халявою раз і другий по щоках, а оскільки слуга належав до християн, які тільки й могли бути в цьому домі, то поста- вився до того без зайвої урази. Тим часом приважок від серця відчепився і розчинився, як грудка солі, і князь по- спішив помолитися біля домашнього аналоя, щоб бог відпу- стив із милосердя нерозважному слузі гріхи. Після того князь наказав запрягати екіпаж — мав їхати на утреню в університетську церкву, звідки повертався додому посніда- ти, а вже потім віддавався службовим обов'язкам.
Він їхав у екіпажі, слухаючи, як стукоче об покрівлю дощ, і приважок на серці, а може, то була особлива душевна п'яв- ка, знову присмоктався, і це обіцяло зіпсувати князеві ці- лий день. Але в університетській церкві він раптом зустрів того ж таки богомольця, котрий так вразив його вчора і за яким підглянув через напівпідвальне вікно, той уклякнув у кутку і ретельно бив поклони, притому так щиро, що не
помічав навколо нікого. Матневський-Шашкін цілу службу дивився на нього з великим замилуванням і в такий спосіб зовсім звільнив своє серце від душевної п'явки — цього ра- зу вона благочестиво здохла в його нутрі, і то не від гнівно- го спалаху, як це бувало, а від тихої радості, тобто через любов. Князеві нестерпно захотілося підійти до того незви- чайного чоловіка й познайомитися з ним, але він стримав свій порив: одне, не хотів перешкоджати богомольцю спа- сатися, а друге, мав за обов'язок ретельно вислухати службу і перейнятися нею. Він вирішив, що, може, колись зробить візит цьому святому чоловіку, незважаючи на те, що їх у цьому світі розділяє станова нерівність — ці всі речі князь умів, коли треба, легковажити. Він уявив собі, як ощасли- вить богомольця, і скільки дасть це йому радості, і як по-ду- шевному вони потім погомонять про світ і спасительні речі. Вже саме передчуття такої розмови виповнило князя ща- стям, через що настрій уже мав чудовий; можливо, він про- голосить сьогодні підлеглим свою класичну промову позачер- гово — таке ж він, зважаючи на свій педантизм, учиняв не- часто. Йому навіть здалося, що за вікнами припинився дощ, що надворі стало ясно й тепло, що опале листя знову повер- нулося на дерева, і думки про те чарівно одухотворили йо- го, наповнивши світлим, тремким етером — саме а таким настроєм поїхав він додому і вступив у свої хоромини. По- бачивши те, княгиня й собі ощасливилася і зважилася ви- йти зі свого сховку, знала, що він уже шукає її поглядом, і коли б вона не з'явилася цієї ж миті, хто зна, може, той приважечок знову причепився б до його серця. Отож вона ступила йому назустріч, спускаючись по різьблених дере- в'яних сходах і тримаючи на обличчі легку усмішку.
— Я його знову зустрів,— сказав щасливо князь.— Уя- віть собі, в університетській церкві.
— Запросимо його до себе? — обережно спитала княги- ня, радіючи разом із ним.
— Може, й запросимо. Але я готовий нанести йому візит сам.
Княгиня спинилася, здивовано скинувши бровами і щас- ливо округливши очі, і простояла б у такій позі хто знає скільки, коли б князь не нагадав їй, що вже пора снідати. Тоді вона схаменулася, вийшла із заціпеніння і, перехре- стившись, рушила разом із чоловіком у їдальню, де чекав їх сніданок.
— Я вже почав нудитись у цьому Києві,— сказав князь, пропускаючи княгиню в двері,— а з цим чоловіком любо мені буде насолодитися духовною бесідою...
Попечитель Київського учбового округу з'являвся в свою канцелярію тільки для того, щоб проголосити свою знаме- ниту промову і нагадати підлеглим, що він існує не лише як символ, а як жива істота, притому контролюючо-карна. Реш- ту справ він вирішував удома, в своєму кабінеті, і цих справ не повинно було бути аж стільки, щоб обмежувати князеві особисту свободу. Для цього було розроблено неписаний регламент, який полегшував службу і князю, і його підлег- лим: за межі цього регламенту не виходив ніхто. Через це з попечителем мав стосунок в основному правитель канцеля- рії учбового округу, решта чиновників зносилася вже з пра- вителем канцелярії. Саме сьогодні він приніс попечителю звідомлення про смерть директора Житомирської гімназії Траутфеттера і прохання інспектора цієї гімназії Ленсаля на звільнене місце — це прохання було підкріплене згодою та рекомендацією начальника Волинської учбової ди- рекції.
— Ленсаль, Ленсаль! — проказав попечитель.— Він що, з іноземців?
Правитель канцелярії чемно доповів, що Ленсаль право- славний і має тільки іноземне прізвище, його батьки зна- чаться у відомостях також православними.
— Мене від цих іноземців у наших учбових закладах ну- дить,— скривився князь.— Позірно приймають православ'я, але жоден не сповідує його чистосердечно, бо не тримає в плоті та крові, перейнявши його від десятків або й сотень своїх пращурів.
— Накажете відмовити? — обережно спитав правитель канцелярії.
— Поки що нічого не накажу,— мовив попечитель.— Чи це спішна справа?
— О, нітрохи,— всміхнувся правитель канцелярії, і вони зустрілися з князем поглядами, які не потребували комен- тарів.
— Тоді прийдете за рішенням, коли вона стане спішна. Кажучи відверто, мені хотілося б заміщати директорів на- шими корінними кадрами. Ну, а коли вже такого не знай- деться...— попечитель розвів руками, і правитель канцеля- рії, кашлянувши, перейшов до інших справ, які треба було вирішувати нагальне... Він бубонів, оповідаючи попечителю те чи й те, і князь поступово починав упадати в дрімку, бо вікна кабінету було закраплено і стукотіло об них однотон- но-заспокійливо. Цідивсь у кабінет сірий день, і очі в князя злипалися. Відтак під бубоніння правителя канцелярії він побачив сон чи марево, почув запах ладану і молитвенний
церковний спів. Рушив до нього одягнений у священицькі золототкані шати чоловік з лицем того богомольця, якого уздрів через кватирку. За ним ішли густим строєм дирек- тори учбових закладів, ввірених у його попечительство, і всі вони були на одне обличчя із тим загадковим богомольцем, що бив поклони і в університетській церкві. Дзвонили дзво- ни, процесія смиренно йшла по встеленій квітами дорозі, і ті квіти після того, як їх потоптали, почали раптом на очах оживати, струшували й вирівнювали пелюстя, яке одразу ж кропилося росою — в ній заграло сонячне проміння. Всі за- співали покаянну псальму, аж сльоза розчулення висту- пила на оці в попечителя — упав на неї й заломився про- мінець.
Він прокинувся з відчуттям щастя й побачив себе в сірому кабінеті з закрапленими вікнами, нахилилося до нього сіре обличчя правителя канцелярії, яке все ще говорило йому про справи; він хотів збагнути, про які саме, але не зміг, бо серце в нього калатало, як церковний дзвін, та й він сам від- чував себе храмом, а душевна п'явка з чорної стала білою і перетворилась у дзвонаря, який смикав золотого мотуза, прив'язаного до його дзвона-серця. Князю здалося, що го- лос, який сочився з вуст правителя канцелярії,— це змій із сірим шарудявим тілом, і той повільно поповз по його пись- мовому столу, підіймаючи голову з сердитими сірими очима, а може, князь усе ще спав, бо хто там розбере, що говорить йому той сірий, драглистий, створений дощем правитель кан- целярії та й чи важливо це і потрібно сьогодні? Але голос повз і повз, і попечитель надчікував паузи, щоб перервати його й відіслати. Зрештою такий щасливий момент настав, і князь розплющив очі.
— Це все?
— Треба підписати кілька паперів.
Він зробив вигляд, що читає ті папери, але бачив тільки жучки, що повзали по білому полі, рота розвело позіхом, аж запали щоки, і попечитель підписав папери, не чи- таючи.
— Погода сьогодні — на сон хилить...
— Погода добра для покаяння,— чемно схилив голову правитель канцелярії.
— От-от, саме для покаяння,— знову позіхнув князь.— Але знаєте: спати вдень шкідливо.
— Достеменної — схилив голову правитель канцелярії, який тільки й чекав обідньої перерви, щоб завалитися вдо- ма на бочок і завдати солодкого хропака—на те й дощ:
любо це для тіла, а ще любіше для душі...
— Сьогодні мене не турбуйте,— сказав попечитель, бо сі- рий холод з вікна помалу наповзав йому в душу, наповню- ючи її тільки йому відомим острахом.
Правитель канцелярії виходив з кабінету задом, світячи чемним оскалом, а князь уже нетерпеливився, чекаючи, щоб той швидше щез. Той так і вчинив, знову розпавшись на міріади сірих крапель, які заполонили сьогодні світ, і попе- читель Київського учбового округу звівся, хрустячи всіма суглобами. Обличчя його потемніло й замкнулося, а зуби міцно стислися. Очі погасли, а серце завмерло кам'яною грудкою. Він рушив, лунко відбиваючи крок, з кабінету, і від того все в домі заціпеніло. Через це й пішов він до до- машньої церкви, власне, молільні, вщерть заставленої обра- зами, по дорозі озирнувши портрети своїх предків, які диви- лися на нього мертвими очима. Князь подумав з похмурою гордістю, що серед них немає жодного іноземця і жодного відступника від віри, що він останній представник цього високого роду і що не ганьбить його. Потай же відчував, уже без похмурої гордості, а з болющим щемом, що його ви- сокий рід приречено на вимирання, що в нього було двоє дітей, а не залишилося жодного, що він уже старий, а ті кільканадцять байстрюків, котрих колись пустив у світ, був- ши спокушений сатаною, нічого не значать ні для нього, ні для світу.
В молільні він застав дружину, яка била поклони, і пер- ше, що відчув, побачивши її, була глуха неприязнь. Але це, здається, знову опитував його нечистий, він важко зігнувся в колінах і впав на вистелену килимом долівку.
— Молись, моя жоно!'—глухо й понуро сказав він.— Молися за мої гріхи, а я помолюся за твої.
Княгиня звела залите слізьми лице й зашамотіла покаян- ну молитву, а князь на повні груди вдихнув запах ладану — виточувався той із жаровні, що стояла поблизу й куріла си- зим, блаженним димком...
Наступного дня той-таки лакей, який дістав був від госпо- даря кілька ляпасів халявою князівського чобота, рівно о десятій годині ранку доповів князю Матневському-Шашкі- ну, що йому хоче зголоситися директор Житомирського рав- вінського училища. В цей день дощу не було і ніякі душев- ні п'явки не непокоїли попечителя. Навпаки, землю скував легкий морозець, і під колесами екіпажа, в якому князь їхав на утреню в університетську церкву, дзвінко ламався льо- док. Князь був у доброму гуморі, бо знову бачив у церкві незвичайного богомольця і милувався ним цілу службу. Ди- ректора раввінського училища він і в очі не бачив, через це,
коли той переступив поріг його кабінету і смиренно почав відрекомендовуватися, радісний вигук вирвався з князів- ських грудей. Він вискочив з-за столу, пішов з розкритими обіймами до враженого й спантеличеного директора раввін- ського училища і щиросердно його обійняв.
— Я вас знаю, дорогий ви мій! — захлинувся князь.— Я вас розумію і співчуваю вам!
Він повів Ковнірчука, обіймаючи його за плечі, до кана- пи з такою делікатною бережливістю, наче той був найтон- шої роботи кришталева посудина і міг щохвилини зламати- ся або ж, чого боже борони, щезнути з очей, як дорогий привид. Під час того проходу на Ковнірчукове обличчя встиг лягти смиренно-святенницький вираз, саме той, кот- рий так зворушував князя, і цей вираз стійко тримався на його обличчі під час усієї аудієнції. Князь всадовив Ковнір- чука на канапу, притулившись і собі біля нього, й подивив- ся на директора раввінського училища захоплено й любовно, в той час, як той не осмілився й очей звести на щедрого й милостивого достойника.
— Признаюсь у своєму гріху, я підглянув вас, коли моли- лись у себе на квартирі. Скажу, що для директора училища то надто скромна квартира.
— Скромність людині не вадить,— зауважив директор.— Окрім того, я тут не в службових справах, а для поправлен- ня здоров'я.
— Дуже слушно,— сказав князь.— Я теж мушу тримати ці апартаменти,— він повів рукою по досить пишно обстав- ленім кабінеті,— бо зобов'язує мене до цього службове ста- новище. І це я у вас перейму,— князь знову обійняв Ков- нірчука,— виїхавши туди, де мене не знають, житиму, як бідняк. Богові угодне наше самоприниження.
— І наша смиренність,— озвався Ковнірчук.— Я, при- їхавши сюди, спершу уповав на лікарів, а тоді вирішив, що молитва — найкращі ліки, особливо молитва біля боговгод- ного місця.
— О, Печорська лавра!—звів руки князь.—Я колись достеменно піду туди в ченці.
— Я також, ваша світлість,— з убивчою серйозністю ска- зав Ковнірчук.— Але поки що на мені лежить обов'язок ви- вести в люди своїх дітей, які залишилися сиротами після смерті їхньої щирої душі і високих чеснот матінки.
Він аж здригнувся від власної самовідданості і уявив со- бі дітей, які, певно, в нього були б, коли б померла його дру жина не виявилася безплідна; зрештою, він і справді мав дітей, але бог не сподобив його їх побачити — були то давні,
молодечі гріхи, яких немало в кожного під цим сонцем. Але тепер згадка про тих дітей наповнила його урочистою при- реченістю, і він відчув, що на ліве око в нього вибивається сльоза, яку поспішив змахнути рукавом, при тому так, щоб це не кинулось у вічі його світлості. Цей його настрій миттю передався князю, і той посмутнів, віддаючи належне щирості душі і високим чеснотам покійної жінки директора Житомир- ського раввінського училища, і вони промовчали з хвилину, наповнивши кабінет святобливою тишею.
— Ви, мабуть, до мене з проханням,— сказав нарешті князь, і Ковнірчук знітився, не знаходячи слів.— Ну, ну, я вас слухаю, не соромтесь,— тепло підбадьорив його.
— Важко мені у раввінському училищі,— зітхнув Ковнір- чук.— Іновірці й іноземці ніколи не викликали в мене доб- рих почуттів. Я знаю, що, може, це гріх, але не розказати, як я від того страждаю. Я православний, ваша світлосте,— сказав він з палом, вибивши на очі вже дві сльози і не ду- маючи змахувати їх рукавом,— і мені нестерпно рівноважи- ти в собі обов'язок терпимості зі щирою відданістю нашій вірі.
— О, я вас розумію, розумію! — підхопився князь.— Але саме таку людину, як ви, й треба ставити на таке місце. Щоб спуску їм не давати!
— А я м'який, ваша світлосте. Ще до смерті своєї любої дружини я виконував свої обов'язки зі щирою старатливі- стю, але тепер не стає мені на те сили... Отож я молю бога, щоб зняв із мене цей терновий вінець.
— Святі слова ви сказали,—розчулився князь.—Я хочу показати вас моїй дружині, вона в мене також щирої душі й високих чеснот.
Він відчинив двері й погукав Марію Іванівну, і за хвили- ну княгиня, висока, худа, в чорній одежі і з смутною усміш- кою на вустах, переступила поріг кабінету. Ковнірчук зірвав- ся, щоб поцілувати їй ручку, яка виявилася напрочуд хо- лодна, суха й потемніла, але він змусив себе полюбити і її.
— Ось справжній богомолець,— сказав князь.— Це, Ма- ріє Іванівно, той чоловік, про якого я вам розповідав. Уявіть собі, доля зробила його директором раввінського училища.
— Ах, сердешний! — сказала княгиня.— 1 ви не можете посприяти, мій любий?
— Я не можу? — спинився здивовано князь.
— Мені про вас Макар Євстигнейович багато гарного опо- відав,— сказала тепло княгиня, дивлячись на Ковнірчука по-материнському.— Розказував про вашу щиру святобли- вість, а це в наші лихі часи не часто трапляється.
— Стараюсь, як можу, ваша милість,— схилив голову Ковнірчук.
— Тут до мене прийшло прохання призначити директо- ром Житомирської гімназії якогось Ленсаля. Це що, інозе- мець?
— Він православний, ваша світлосте,— тихо сказав Ков- нірчук
— А чому в нього таке прізвище?
— Очевидно, іноземцем був хтось із його предків.
— Це достойна людина?
— Цілком, ваша світлосте. Як мені доводилося чути, свої обов'язки інспектора гімназії він виконує справно і ста- ранно.
— Так, так,— заходив по кабінеті князь.— У Житомир- ській гімназії найбільша кількість покарань різками. Я вва- жаю, що це гідний виховний захід, але чи не чинить той ваш, як його...
— Ленсаль, ваша світлосте.
— Ага, Ленсаль, чи не чинить він екзекуцій із ненависті до нашого православного підростаючого покоління, як іно- земець?
— Не можу того знати, ваша світлосте. Я до гімназії сто- сунку не маю.
Ковнірчук зітхнув, виявляючи щирий жаль від того, що не має стосунку до гімназії, а попечитель подивився на ньо- го із захопленням.
— Ні, ви гляньте на нього, Маріє Іванівно. Чиста душа! Ви взяли б на себе директорство Житомирської гімназії?
— Коли вам буде те вгодно, ваша світлосте.
— О, я щиро того хочу! — сказав князь.— Коли на чолі гімназії стане така людина, як ви, буду за неї спокійний. А коли той Ленсаль достойний інспектор, то хай лишається ним, га?—Попечитель прискалив око, а княгиня лагідно за- хитала головою.— Я хотів би замістити всіх директорів та- кими людьми, як ви,— проголосив князь,— щоб там і духу не було вільнодумства. Як ви ставитеся до найновішої літе- ратури й філософії?
— Може, моя думка видається різкою,— тихо сказав Ковнірчук,— але я вважаю, що найновіша література й фі- лософія — це творіння сатани. Тих літераторів та філосо- фів, за божим допустом, пущено у світ, щоб випробовувати наш дух, але ми, за його повелінням, маємо сталити нашу вірність та відданість богу й государю.
— Браво! Браво!—заплескав у долоні князь.—Лад— ось що головне у світі, а його буде більше тоді, коли менше
стане вільнодумства. Порядок — вияв божого промислу се- ред людей, а розрух і бродіння — справа диявольська. Єдина істинна наука, пане,— це закон божий, і коли ми навчимо наших підлеглих слідувати кожній його літері, ми виконає- мо своє призначення вчителів.
— Тим-то і важко мені бути директором раввінського училища.
— Ви вже не директор раввінського училища, а директор гімназії.
— Радий старатися, ваша світлосте.
— Скільки ви пробудете в Києві?
— Доки не оформляться документи, ваша світлосте.
— Приходьте до мене без церемоній. Мені любо буде з вами порозмовляти...
— Робите мені велику честь, ваша світлосте... Вік моли- тимусь за ваше здоров'я і здоров'я вашої прелюб'язної дру- жини...
Він не дозволив собі радісно всміхнутися, навіть коли ви- йшов у передпокій, бо ту усмішку міг би побачити хтось із слуг, він не дозволив собі розпрямити плечі й піти вільною ходою — мав тіло смиренно-згорблене, а обличчя благоче- стиве. Так він пройшов весь простір між будинком Матнев- ського-Шашкіна і тим, де наймав квартиру, тут він теж не міг виявити радості, бо біля воріт стояв і цікаво на нього по- зирав двірник; він спустився по сходах, вийняв ключа й від- чинив двері. На нього глянули всі ікони, що їх тут повісив, пахло воском і ладаном, і, вдихаючи на повні груди той доб- роданий запах, він відчув тихе щастя. По тому наблизив об- личчя до дзеркала й уздрів своє аскетичне й сумне обличчя. Йому захотілося засміятися просто в те обличчя, висунути й показати самому собі язика, але він того не зміг учинити, бо відчув, що маска, яку одяг і носить ось уже з тиждень, з обличчя йому не скидається. Провів рукою, наче хотів перевірити, чи справді це так, але нічого від того не зміни- лося: на нього зорило все те ж строге й святенницьке об- личчя. Тоді він раптом злякався, що князь, побувавши ко- лись у Житомирі, виявить: у нього немає дітей, і цей страх відбився на його обличчі мукою. Тихо застогнав, і його гу- би почали ворушитися, проказуючи покаянну молитву. Він обвів поглядом стіну, завішану іконами, і подумав, що йому буде шкода розлучатися з цим добром, та й чи можна? Очі його спочили на шкуратяній палітурці стародавньої біблії — цю біблію треба буде купити. Він позасвічував свічки й лам падки, які не горіли, став на коліна і раптом почав бити
поклони, зводити руки й гаряче молитися, хоч знав, що вже ніхто на нього не дивиться, що він зрештою починає става- ти тим, кого удавав, і тепер йому немає ні сили, ні потреби звільнятися від того вигаданого чоловіка, який увійшов у його єство і майже витіснив колишнього. Зрештою, таким він мусив стати, бо відтепер має грати таку роль, аж доки буде попечителем Київського учбового округу князь Матнев- ський-Шашкін — це надасть йому нової сили та значення. Той перший чоловік у ньому хотів реготнути, але другий су- воро йому пригрозив, і той перший змалів, знітився, зіщу- лився, покірний і ніякий, тоді як другий звівся на повний зріст і став суворий та неблазенний... Ковнірчук бив покло- ни й думав, що всі ікони й лампадки поїдуть з ним разом у Житомир, що запах, яким привабив князя, окурив у першу чергу його самого і витатиме у домі його, поки життя. Цеп запах він принесе і в гімназію, заповнить ним усі класи й коридори, вводитиме його в душі підлеглих, учнів та вчи- телів і зробить все, щоб досягти бажаного. Можливо, там, у Житомирі, його ніхто не впізнає із колишніх знайомців, а перш за все його приятель Ленсаль; зрештою, Ленсаль змушений буде зігнути перед ним спину, а раз так, зми- риться й не носитиме супроти нього зла — це теж має ста- тися конечно, адже той, хто носить зло супроти начальни- ка, недовго з тим начальником проживе...
Ковнірчук стояв перед іконами, заплющивши очі й вору- шачи пальцями сплетених рук, йому на обличчі лежала са- краментальна усмішка, але це теж недовго тривало. Очі йо- го метнули перед собою гостру блискавку, яка мала освіти- ти всіх, хто відтепер ставав його підлеглим і хто вже ніколи не зважиться подивитися на нього іронічно...
|