КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Методи оцінювання вартості цінних паперів та розрахунок їх прибутковостіУ процесі взаємодії на ринку емітентів, інвесторів, інших фінансових посередників важливе значення має показник ціни на акції. Поряд з іншими чинниками він ураховується при прийнятті рішення щодо доцільності придбання акцій конкретного емітента, їх кількості, а також часу придбання. На курс акцій можуть впливати наступні чинники: • дивіденди, що виплачуються по конкретному виду акцій; • ставка доходу, яка дозволяє окупити інвестиції акціонерного товариства; • темпи приросту дивідендів для простих акцій.
Тема 5. Статистика цінних паперів
Тема 5. Статистика цінних паперів Фінансова статистика Отже, прибутковість казначейських зобов'язань держави залежить від слідуючих факторів: • номінальної вартості цінного папера; • дохідності цінного папера; • строку, що залишається до його погашення; • зміни ринкової кон'юнктури. Як свідчить практика, зростання ефективності дохідності первинного розміщення не дозволяє обернути наявні казначейські зобов'язання в готівку без збитку або втрати дохідності. У цьому випадку очікування погашення виявляється набагато кращим, ніж будь-яка оперативна діяльність [36, 130]. 5.3. Статистична оцінка ефективності реальних інвестицій Інвестиції— це довгострокове вкладення коштів в активи підприємства з метою розширення масштабів діяльності, збільшення прибутку, підвищення конкурентоспроможності та ринкової стабільності підприємства [42, 384]. Фінансові інвестиції— це довгострокові фінансові вкладення в цінні папери, у корпоративні спільні підприємства, що забезпечують гарантовані джерела доходів або поставок сировини, збуту продукції іт. ін. Для оцінювання ефективності інвестицій використовують систему показників : коефіцієнт ефективності (Е) та обернений до нього показник — період окупності (ПО). 1.Зниження собівартості продукціїз розрахунку на гривню інвестицій: де С0, С, — собівартість одиниці продукції відповідно при початкових і додаткових капітальних вкладеннях; Q — річний обсяг виробництва продукції в натуральному вираженні після додаткових інвестицій; / — сума додаткових інвестицій.
Важливими умовами підвищення ефективності інвестиційної діяльності є скорочення термінів незавершеного виробництва, зниження вартості об'єктів, які здаються, а також правильна експлуатація їх. Для характеристики інвестиційної активності окремих регіонів доцільно застосовувати таку групу показників: • загальний обсяг реальних інвестицій; • темп зміни обсягу інвестицій; • обсяг інвестицій на душу населення; • обсяг інвестицій на одиницю створеного валового внутрішнього продукту; • співвідношення між вітчизняними та іноземними інвестиціями; • капіталовіддача. Фінансова статистика
Враховуючи те, що інвестування здійснюється не одноразово, а поетапно, повернення інвестованого капіталу та ефективність реальних інвестицій доцільно проводити, використовуючи наступну систему показників: 1. Чистий грошовий потік (ЧГП)— це вся сукупність позитивних і від'ємних грошових потоків протягом періоду реалізації інвестиційного проекту. Чистий грошовий потік інвестованого капіталу на кожен рік (місяць) прогнозного періоду розраховується як прогнозована величина чистого прибутку, розрахована за умови припущення про відсутність витрат на сплату відсотків за довгостроковим боргом, збільшена на прогнозовану суму амортизації, що врахована в складі витрат під час визначення величини чистого прибутку, зменшена на величину про- Фінансова статистика гнозованого приросту робочого капіталу (збільшена на величину зменшення робочого капіталу) і зменшена на величину прогнозованих капітальних інвестицій за відповідний період. 2. Чистий приведений грошовий потік (ЧПГП)— це різниця між теперішньою вартістю суми чистого грошового потоку та сумою інвестиційних витрат згідно проекту. Обсяг чистого грошового потоку, приведеного до сучасної вартості, розраховують шляхом дисконтування за формулою складних процентів. Ставка повинна відображати очікуваний усереднений рівень позикового відсотка на фінансовому ринку. Норму дисконту вибирають залежно від тривалості життєвого циклу проекту, рівня інфляції, господарського ризику, ймовірності зміни процентних ставок на використання позикових коштів Г14. 29(S1.
7. Період окупності інвестиційза проектом (ТОЇ)— це тривалість часу, необхідна для повного повернення інвестиційних витрат, пов'язаних з реалізацією проекту. Отже, об'єктивна оцінка ефективності інвестиційних проектів дає можливість вирішити важливі завдання щодо вибору оптимального варіанту використання капіталу, термінів його повернення та отримання прибутку в майбутньому з ціллю подальшого розширеного відтворення виробництва. Можливості оперативного припинення інвестиційного проекту з найменшими втратами визначаються оцінкою ступеня його ліквідності. Під ліквідністю інвестиційрозуміють їх потенційну здатність у короткий час і без істотних фінансових втрат трансформуватись у кошти. Питання для самоконтролю 1. Дайте характеристику ринку цінних паперів. 2. Дайте визначення поняттю «цінні папери». 3. Які види цінних паперів ви знаєте? 4. В чому полягають основні завдання статистики ринку цінних паперів. 5. Охарактеризуйте основні показники статистики цінних паперів. 6. В чому суть методики розрахунки вартості окремих видів цінних паперів? 7. Методи розрахунку дохідності цінних паперів. 8. Охарактеризуйте систему показників інвестиційної привабливості регіонів. 9. Сутність і методи статистичної оцінки інвестиційної привабливості. Фінансова статистика Тема 5. Статистика цінних паперів Фінансова статистика б)сума дивідендів з кожної акції за рік становить 25 грн., необхідний рівень прибутковості 20 % річних, середній очікуваний ріст дивідендів зарік 15 %. Завдання 5.2. Дослідити зміну вартості цінних паперів за період: 2007-2009 років, використовуючи дані наступної таблиці:
Завдання S.3. Оцінити доцільність придбання акцій за ринковою вартістю 10000 грн. у випадках, якщо: а) сума дивідендів кожної акції за рік складає 1200 грн., необхідний б) сума дивідендів з кожної акції за рік становить 5000 грн., необ Завдання 5". 4. Розрахувати: 1) біржові індекси по 3 компаніям за 3 роки; 2) загальну кількість акціонерів кож лої компанії; Тема 5. Статистика цінних паперів 3) дослідити вплив зміни ринкової ціни акцій та їх кількості на загальну чисельність акціонерів.
Завдання 5.5. За наведеними даними (у порівняних цінах, млн. грн.) проаналізуйте динаміку і структуру інвестицій, використовуючи показники динаміки, структури, графічний метод. Зробіть висновки про розвиток ринкових відносин в регіоні.
Фінансова статистика Завдання 5.6. Дослідити дохідність портфеля, який складається із 5-ти видів активів, використовуючи умовні дані наступної таблиці:
Завдання 5.7. Провести дослідження структури та динаміки інвестицій, використовуючи умовні дані наступної таблиці:
Тестові завдання /. Видами цінних паперів в Україні є: а) акції; б) казначейські зобов'язання держави; Тема 5. Статистика цінних паперів 2. Підібрати вірне визначення до термінів «Акція», «Облігація», а) це письмове свідоцтво банку про депонування грошових коштів, б) це цінний папір без встановленого строку обігу, що засвідчує в) це цінний папір, що підтверджує внесення її власником грошо 3. Номінальна ціна акцій — це: а) ціна, яка позначається на бланку акцій; б) ціна, за якою акції продаються емітентом при їх випуску; в) ціна, що встановлюється за балансовими документами емітента. 4. Якість цінних паперів визначається: а) оцінкою ліквідності цінних паперів; б) рейтингом цінних паперів; в) показниками якості цінних паперів, прийнятих у міжнародній 5. При оцінюванні цінних паперів з метою їх прийняття як застави а) кількість цінних паперів; б) якість цінних паперів; в) платоспроможність емітента цінних паперів. 6. Не підлягають перегляду на зменшення корисності цінні папери а) торгового; б) до погашення; в) інвестицій в асоційовані компанії. 99 Фінансова статистика 7. Торгівля цінними паперами за власні кошти — це: а) брокерські операції; б) дилерські операції; в) інвестиційні операції. 8. Основним показником при визначенні прибутковості цінних па а) чистий прибуток акціонерного товариства; б) статутний капітал акціонерного товариства; в) ставка дивіденду (відсотків) компанії. 9. Ринкова вартість привілейованих акцій розраховується, як: а) відношення постійного дивіденду, що сплачується на привілейо б) відношення ставки доходу, що забезпечує окупність інвестицій в) відношення розміру дивіденду до номінальної вартості акцій. 10. Рендит — це: а) річна ставка дивіденду; б) сума доходу з акції, придбаної за курсом; в) сукупна річна прибутковість облігації. ТЕМА 6.СТАТИСТИКА ОЩАДНОЇ СПРАВИ План (логіка) викладу матеріалу 6.1. Значення та економічна роль ощадних банків 6.2. Статистика ощадних операцій 6.3. Статистика управління активними операціями Основні поняття та терміни Ощадний банк. Банківські послуги. Система показників ощадних банків. Процент осідання вкладів. Оборотність вкладів. Термін зберігання однієї гривні. Собівартість залучених коштів. Витрати банку. Умовні операції. Фізичні операції. Метод розподілу активів. Центри ліквідності. Субстандартні активи. Збиткові активи. Особливо згадані активи. Оцінка ризику. Норматив платоспроможності банку. Норматив загальної ліквідності. 6.1. Значення та економічна роль ощадних банків Ощадні банки є важливим, необхідним елементом економіки країн Центральної та Східної Європи, тому що вони посідають значне місце в наданні населенню ефективних фінансових послуг. Якщо комерційні банки зорієнтовані в основному на надання послуг великим комерційним, спільним і державним підприємствам, багатим приватним особам і практично не зацікавлені в наданні послуг дрібним і середнім клієнтам, то ощадні банки якраз навпаки [47, 10]. Актуальними є такі банківські послуги: а) комплексне розрахунково-касове обслуговування, безготівкові б) депозитні рахунки; в) кредитування малих і середніх підприємств, фермерів, індивіду г) споживче фінансування; д) фінансування будівництва і купівлі житла; є) розповсюдження державних цінних паперів, акцій, виплата дивідендів; с) інші продукти банку для дрібної та середньої клієнтури [47, 11].
Фінансова статистика 6.2. Статистика ощадних операцій Важливе значення для банку маг стабільність збереження вкладів. Відомо, що чилі довше зберігаються кошти на вкладах, тим ефективніше банк може тими коштами користуватися. Способи і прийоми статистичного аналізу роботи ощадного банку аналогічні з методами аналізу, прийнятими в комерційних банках України. Але діяльність банку за ощадними операціями має свою особливість, і тому доцільно акцентувати увагу на окремих методах аналізу ефективності цих операцій [47, 105]. Даний аналіз допомагає: • покращити планування роботи; • виявити резерви підвищення ефективності роботи банку; • визначити пріоритетні напрямки використання резервів, що дозволить поліпшити стан справ у банку. При аналізі використовують методи групування та порівняння, а також аналізують показники розвитку ощадної справи: кількість установ ощадного банку, чисельність і склад вкладників, сума внесених вкладів. На базі цих показників розраховуються середні показники, які дозволяють у динаміці вивчити стан та перспективи покращення діяльності установ Ощадного банку: середній розмір вкладу на одного вкладника, середня сума вкладу на одну установу ощадного банку, середній строк зберігання вкладів та інші. Стабільність вкладів характеризується такими показниками: 1. Процент осідання вкладів— це відношення приросту вкладів до оборотів за приходом. Приріст вкладу = Залишки вкладів на кінець року— Залишки вкладів на початок року Приріст вкладів можна також визначити як різницю: оборот за приходом на певну дату — оборот за видатком на певну (цю ж) дату. Причому, чим вищий показник осідання вкладів, тим при інших рівних умовах банк працює ефективніше. Тема 6. Статистика ощадної справи До витрат банку, які відносяться до вкладних операцій, належать: 1) відсотки за вкладами; 2) адміністративно-господарські витрати; 3) операційні; 4) витрати на інкасацію; 5) витрати на технічне обслуговування; 6) витрати на розрахунки; 7) амортизаційні витрати; 8) витрати на підготовку кадрів; 9) інші витрати [44, 107]. Для вирахування собівартості вкладних операцій необхідно із загальних витрат банку визначити ті, які безпосередньо відносяться на витрати за вкладами, тобто потрібно визначити питому вагу таких витрат. Фінансова статистика Ощадбанк виконує різні види операцій. Для визначення загального їх обсягу потрібно всі фізичні операції перевести в умовні за відповідними коефіцієнтами: • вкладні операції — 1,0; • платежі — 0,25; • інші операції— 1,25; • операції з цінними паперами — 0,5. Перевівши за допомогою вказаних коефіцієнтів усі фізичні операції в умовні, визначають загальну кількість умовних операцій. Після цього визначають питому вагу вкладних операцій у загальній кількості умовнихза формулою: Затим, помноживши загальну суму витрат (за мінусом витрат на відсотки за вкладами) на питому вагу, визначають витрати за вкладними операціями.Тобто, Кожна установа Ощадбанку повинна дбати про зниження собівартості вкладних операцій, адже це позитивно впливає на зростання рентабельності та прибутковості банку. Для визначення собівартості однієї умовної операціїнеобхідно всі витрати, які припадають на вкладні операції, розділити на загальну кількість умовних операцій. Це можна виразити формулою: Шляхи зниження собівартості: 1) зростання залишків вкладів; 2) зростання інтенсивності праці (збільшення кількості операцій); 3) переведення вкладних операцій на механізовану технологію праці; 4) скорочення витрат банку.
6.3. Статистика управління активними операціями Управління активами банку є одним з найважливіших завдань. Метод розподілу активів базується на тому, що розмір необхідних банку ліквідних коштів залежить від джерел залучення фондів за строками, тобто робиться спроба розмежувати джерела коштів відповідно до норм обов'язкових резервів та швидкості їх оборотності [47, 116]. Стосовно Ощадбанку — це означає, в першу чергу, що гроші у вкладах «до запитання» повинні розміщуватися у первинні та вторинні резерви і менше в інвестиції(цінні папери). Так, усередині банку умовно створюються відповідні банки — центри ліквідності. Класифікація активів (крім задовільних і стандартних): 1. Субстандартні — активи, з якими банк має певні проблеми і за якими остаточне погашення негарантоване. 2. Збиткові— активи які, без сумніву, не будуть погашені, не є життєздатними активами банку 3. Особливо згадані— активи, що не є задовільними, але поки що і не є настільки серйозною проблемою, щоб їх можна було віднести до категорії субстандартних. Оцінка активів з урахуванням рівня ризику
|