КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Д. р. першого порядку в неявній формі має вигляд. (1) Якщо ж із співвідношення (1) можна виразити , то отримаємо д. р. першого порядку в явній формі . (2) Важливою в теорії д. р. є така теорема. Теорема. ( про існування та єдиність розв’язку д. р.). Якщо в д. р. функція та її частинна похідна неперервні в області D, яка містить точку , то існує єдиний розв’язок д. р. , який задовольняє умову для довільної точки . Означення. Умова , якій задовольняє розв’язок д. р. , називають початковою умовою. Задача знаходження розв’язку д. р. , який задовольняє початкову умову , носить назву задачі Коші. Приклад. Розв’язати задачу Коші для д. р. при початковій умові . Розв’язання. Шляхом інтегрування знаходимо так званий загальний розв’язок , який описує сім’ю парабол. Згідно початкової умови маємо . Отже розв’язком задачі є функція - це одна із сім’ї парабол, що проходить через точку М0 (1,-1). Отриманий розв’язок називається частинним розв’язком диференціального рівняння. Означення. Загальним розв’язком диференціального рівняння називається функція , яка залежить від сталої С і задовольняє умові: 1) для довільного значення сталої С функція є розв’язком диференціального рівняння; 2) для довільних початкових умов існує таке значення С0, що . Означення. Частинним розв’язком диференціального рівняння називається розв’язок, який дістають із загального при заданій початковій умові. Тепер можна геометрично пояснити зміст теореми про існування та єдиність розв’язку диференціального рівняння: через кожну точку області проходить одна і тільки одна інтегральна крива (див. рис. 3.2).
Розглянемо диференціальне рівняння , обчислимо значення в точці , отримаємо . За геометричним змістом значення похідної в точці М0 співпадає з кутовим коефіцієнтом дотичної до кривої ( , де - кут нахилу дотичної до осі ОХ). Отже, обчислюючи значення похідної в кожній точці області D, отримаємо поле напрямків. Розв’язати диференціальне рівняння - це означає знайти сім’ю кривих, що відповідають заданому полю напрямків. Далі перейдемо до вивчення простіших диференціальних рівнянь першого порядку. До них відносяться: 1) диференціальні рівняння з відокремлюваними змінними; 2) однорідні відносно змінних диференціального рівняння; 3) лінійні диференціальні рівняння.
|