КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
ВИДИ ПРАВОВІДНОСИН
При цьому слід виділити особливу природу правовідносин з-поміж інших суспільних відносин, оскільки саме правовідносини відображають той аспект конкретних, життєвих відносин між індивідами, їх групами та спільнотами, які визначаються нормами права; не всі суспільні відносини набувають юридичної форми. Правова доктрина виділяє загальні та спеціальні (юридичні) передумови виникнення правовідносин. До загальних належать потреби та інтереси матеріального, духовного, фізіологічного характеру, під впливом яких суб'єкти вступають у правовідносини. До юридичних передумов належить кожен з елементів складу правовідносин, і передусім, правосуб'єктність. З приводу цього важливо звернути увагу на проблеми співвідношення понять «суб'єкти права» та «суб'єкти правовідносин». В історії, як відомо, були часи, коли далеко не всі люди визнавалися суб'єктами права (наприклад, раби у давньому Римі, які могли бути лише об'єктами права як предметами купівлі-продажу, «знаряддями, які говорять», речами тощо; феодальне право було правом станово-кастового суспільства, правом привілеїв, за якого чітко проводилося розмежування людей залежно від соціального походження, станів тощо). У сучасному цивілізованому світі у Загальній декларації прав людини (1948) та у Міжнародному пакті про цивільні та політичні права (1966) закріплюється, що «кожна людина, де б вона не перебувала, має право на визнання її правосуб'єктності». Розкриваючи елементи складу правовідносин і, зокрема, їх зміст, варто також зазначити, що юридичний і фактичний зміст — це нетотожні поняття і співвідносяться між собою відповідно як ціле та його частина; при цьому права й обов'язки суб'єктів правовідносин тісно пов'язані між собою, оскільки неможливо одержати будь-які права без одночасного виникнення певних обов'язків. План семінарського заняття 1. Поняття і ознаки правових відносин. 2. Види правовідносин. 3. Склад правовідносин. Загальна характеристика кожного з елементів складу правовідносин. Література 1. Загальна декларація прав людини (1948)// Liga.com.ua. 2. Міжнародний пакт про цивільні та політичні права (1966) // Liga.com.ua. 3. Алексеев С. С. Теорія права. —- М.: БЕК, 1994. — 245 с 4. Кикотъ Г. Проблема класифікації юридичних фактів у сучасній теорії права України // Право України. — 2003. — № 7. — С 24—29. 5. Кравчук В. Правові ознаки юридичної особи // Предпринимательство, хозяйство и право. — 1999. — № 9. С. 10—12. 6. Протасов В. Н. Правоотношение как система. — М.: Наука, 1991.—47 с.
7. Теорія держави і права: Навч. посіб. / А. М. Колодій, 8. В. Копєйчиков та ін. — К.: Юрінком Інтер, 2002. — 368 с.
8. Теория государства и права: Курс лекций / Под ред. М. Н. Марченко. — М.: БЕК, 1997. — 253 с. 9. Ющик О. І. Суб'єктивне право — вихідний пункт дослідження права // Держава і права. Юрид. і політ, науки: 36. наук, пр. —2003. —Вип. 21. —С. 16—23.
|