КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Під час визначення м’яса загиблих, хворих або забитихв агональному стані тварин звертають увагу на такі ознаки: колір, запах і консистенція м’язів; зовнішній вигляд, стан жиру, запах, стан м’язів на розрізі, консистенцію; стан місця зарізу, ступінь знекровлення туші, наявність гіпостазів, зміни у лімфатичних вузлах і внутрішніх органах; колір поверхні туші та запах м’яса, стан місця зарізу тощо.
121. Розрізняють наступні ступені знекровлення туш: добре і погане; добре, задовільне, погане; добре, задовільне, погане, дуже погане; задовільне і незадовільне.
122. Для бактеріологічного дослідження в лабораторію направляють: проби м’язів – частину згинача або розгинача передньої та задньої кінцівок туші, лімфатичні вузли, селезінку, нирку, частину легень і печінки з портальними лімфовузлами та жовчним міхуром; шматочки м’яса масою 300–400 г і внутрішні органи; відібрані від кожної туші або її частини проби, масою, не менше 200 г кожний, 3 проби відбирають біля місця зарізу проти 4–5-го шийних хребців, у ділянці лопатки, з м’язів стегна; проби м’яса, масою 200 г та лімфатичні вузли.
Середовища, що використовують для ідентифікації бактерій роду Salmonella: МПА, МПБ; Ендо, Левіна, Плоскирєва, вісмут-сульфітний агар; Кітт-Тароцці; Скошений агар за Шукевичем і агар Плоскирєва.
Санітарне оцінювання м’яса у разі виявлення стрептококів та стафілококів: у разі незадовільних органолептичних показників тушу направляють на промислову переробку; якісних органолептичних показників – випускають без обмеження; випускають після проварювання для виготовлення варених ковбас; тушу і внутрішні органи утилізують; у разі збереження якісних органолептичних показників м’ясо направляють на проварювання і виготовлення консервів і м’ясних хлібів. За поганих органолептичних показників, що свідчать про гнильне псування м’яса – тушу знищують або утилізують.
125. Післязабійна діагностика фасціольозу: виявляють ураження печінки; хронічний запальний процес у жовчних ходах, що призводить до потовщення їх стінок, а за хронічного перебігу – збільшення і звапнування жовчних ходів; ураження печінки, жовтяничність слизових оболонок. Запалення нирок; множинні крововиливи на паренхіматозних органах, запальні процеси в печінці і жовчних ходах; у печінці виявляють прозорі міхурці сірувато-білого кольору, овальної форми. Всередині посвідчується паразит, сколекс якого має 4 розвинені присоски.
126 Для дослідження на вміст залишкових кількостей токсикантів,
|