КАТЕГОРИИ:
АстрономияБиологияГеографияДругие языкиДругоеИнформатикаИсторияКультураЛитератураЛогикаМатематикаМедицинаМеханикаОбразованиеОхрана трудаПедагогикаПолитикаПравоПсихологияРиторикаСоциологияСпортСтроительствоТехнологияФизикаФилософияФинансыХимияЧерчениеЭкологияЭкономикаЭлектроника
|
Фізичні перевантаження
Групу психофізіологічних небезпечних і шкідливих виробничих чинників за характером дії на людину поділяють на фізичні та нервово-психічні перевантаження. Фізичні перевантаження зумовлені потребою під час трудової діяльності виконувати роботу, пов'язану із значними м'язовими навантаженнями, великими енерговитратами або, навпаки, роботу, пов'язану з малими, недостатніми для організму енерговитратами. Ці перевантаження, у свою чергу, поділяють на статичні, динамічні й гіподинамію. Статичні перевантаження пов'язані з фізичним зусиллям працівників, яке спрямоване на утримання вантажу, виконання роботи у вимушеному, незручному положенні. Наприклад, робота слюсарів з ремонту обладнання, роботи всередині місткостей і т. ін. Динамічні навантаження пов'язані з переміщенням вантажу, наприклад робота вантажника, переміщення вручну сировини, виробів. Динамічна робота на основі енерговитрат, потрібних для її виконання, виражається в джоулях за секунду (Дж/с). В табл. 4.20 наведено класифікацію робіт за тяжкістю та енерговитратами.
Таблиця 4.20. Класифікація робіт
Гіподинамія, тобто недостатній рух, пов'язана з виконанням таких виробничих операцій, як спостереження за технологічним процесом, візуальний контроль якості продукції, роботи за комп'ютером, конвеєром, що виконуються сидячи. Враховуючи фізіологічні особливості організму людини різної статі й віку, передбачено різні норми гранично допустимих навантажень для жінок, чоловіків і підлітків при переміщені вантажів вручну. Так, для жінок встановлено гранично допустиму масу вантажу при його підніманні (коли ця робота чергується з іншою) 15 кг, а піднімання вантажу на висоту 1,5 м — 10 кг. Для підлітків чоловічої і жіночої статі віком від 16 до 18 років встановлено граничні норми перенесення і переміщення вантажів. Так, маса вантажу для підлітків чоловічої статі — 16,4 кг, а для підлітків жіночої статі — 10,25 кг. Вони не можуть бути залучені до робіт, які пов'язані виключно з перенесенням або переміщенням вантажу понад 4,1 кг, для 15-річних — до 2 кг. Для чоловіків старше 18 років гранична норма перенесення вантажів по горизонтальній поверхні становить 50 кг.
|